1. 1.
  çok büyük adam , sağlam düşünür.son yüzyılın yüz türk büyüğü içinde sayılabilecek adam!
  8 -2 ... waldorf
 2. 2.
  türk öykücü. istanbul ünivesitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nde okudu. öykülerinde anılardan, tarihten, masallardan yola çıkarak sevgi, dostluk, tutku, korku, ölüm, bireyin ezilmesi, inanç ve baskı çatışması, başkaldırma ve boyun eğme gibi temaları işledi.
  4 ... vernon sullivan
 3. 3.
  ve baglacını hic kullanmamasıyla bilinir, gocmus kediler bahcesi ile kanımca en iyi seviyeye gelmistir. usta beni oldursen e en bilinen oykusudur. oyle bir anlatım dili vardır ki düs icinde dus, kurgu icinde kurgu, hayal icinde hayal bol bulunur. geceyi ve kediyi cok iyi betimlemistir, onu okuduktan sonra her ikisi icinde farklı bakıs acıları gelistirmeniz muhtemeldir.
  5 ... kabaktadi
 4. 4.
  (bkz: kılavuz)
  4 ... yasak merve
 5. 5.
  altı ay bir güz
  uzun sürmüş bir günün akşamı
  troya'da ölüm vardı
  kısmet büfesi
  gece
  ne kitapsız ne kedisiz
  narla incire gazel
  4 ... zibende
 6. 6.
  (bkz: derinde kör balık mavisi)
  10 ... ditty
 7. 7.
  dostoyevski , kafka , fowles gibi isimlerin türk edebiyatındaki yüksekliği. okuması kesinlikle kolay bir yazar değildir. zaten kendisinin de metinlerini defalarca yeniden yazdığı bilinir. aslen felsefe ustasıdır. ben şahsen okumanın başlı başına emek ve özen ve zaman isteyen bir iş olduğunu kendisinden öğrenme şerefine nail olmuş bulunmaktayım. çok alçak gönüllü ve munis bir insandır. hiç ukalalık yaptığı görülmemiştir. gülümsemesi ve elinden düşürmediği sigarası meşhurdur (bir de bıyıkları) enis batur gibi büyük bir ustanın bile ustasıdır. ayrıca (bkz: cem akaş)duvarları kitapla dolu bir evde kedileriyle yalnız yaşadı. ama sanırım o engin kültürüyle dünyanın en zengin, kalabalık ve şanslı insanıydı. kitaplarını okumamış olup da merak edenler kesinlikle gece yada kısmet büfesi ile başlamasın. benim önerim göçmüş kediler bahçesi . diğerlerine biraz yavaştan girin, vurgun yiyebilirsiniz.
  7 ... ditty
 8. 8.
  1930 yilinda istanbul da dogmus,1995 te ankara da olmustur. oyku ve anlatilariyla turk edebiyati ninen onemli yazarlarindandir. troya da olum vardi adli ilk oyku kitabinda derin ruh cozumlemelerini de iceren bir yapiyla bireyin ic sorunlarina, egilimlerine, toplumun kati kurallarina karsi cikis cabasina butunsellik icinde yaklasti.bu tutumunu tarihten masala oteki yapitlarinda da surdurdu.
  4 ... bilmem
 9. 9.
  istanbul ünv. felsefe bölümünü bitirdi. Rockefeller Bursu'yla Avrupa'nın çeşitli kentlerinde bulundu. 19742'ten sonra Hacettepe Ünv.sinde metin okuma ve yazma dersleri verdi. gece adlı romanı pegasus ödülüne layık görüldü. sevgi, dostluk, yalnızlık, tutku, korku ve ölüm gibi kavramlardan hareketle çağrışımlar, eğretilemeler ve simgelerden bolca yararlanan bir dille kendine özgü üslup geliştirdi. söz dizimine farklı bakış açısı getirirken dil yapısıyla anlatımın sınırlarını zorladı. resim, müzik, heykel, mimari vb. sanat dallarını düz yazıya taşıdı. edebiyatla felsefeyi sentezleyerek okurlarına yeni bakış açıları kazandırdı.

  bilge karasu tartışmasız bu ülkenin yetiştirdiği en büyük yazarlardandır. onun eserleri herkeste farklı bir lezzet bırakabilme özelliğine sahiptir.
  4 ... suhuko
 10. 10.
  Yapıtları:

  Öykü

  Troya'da Ölüm Vardı (1963)
  Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı (1970)
  Kısmet Büfesi (1982)

  Roman

  Gece (1985)
  Kılavuz (1990)

  Anlatı

  Göçmüş Kediler Bahçesi (1979)
  Narla incile Gazel (1995)
  Altı Ay Bir Güz (1996)
  Lağımlaranası ya da Beyoğlu (1999)

  Deneme

  Ne Kitapsız Ne Kedisiz - Denemeleri (1994)
  Öteki Metinler (1999)

  Çeviri

  Şehir Çocuğu (H. Wouk) (1953)
  Abraham Lincoln (E. Ludving) (1953)
  Doktor Martino (W. Faulkner) (1956)
  Ölen Adam (D. H. Lawrence) (1962)
  Peter Pan (J.M. Barrie) (1966)
  Sessiz Bir Ölüm (S. de Beauvoir) (1966)
  Bella'nın Ölümü (G. Simenon) (1981)
  Üç Deneme (i. Calvino) (1993)
  5 ... cadu