bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Eskiden Yapı Kredi Yayınları'nın yönetiminde bulunmuş olan efsanevi kültür-sanat adamı. Kötü şair, iyi yayıncı, iyi entelektüel.
  2 ... tereddütsüz
 2. 2.
  çoğu daha önce kitap halinede yayımlanmış 100 denemesinin bir araya getiren ve bunları yazının ucu adlı kitapta toplayan yazar
  2 ... siberr
 3. 3.
  pek bir "multicultural", pek bir entelektüel*.

  lakin türk aydınlarının tee* osmanlı zamanından beri içine girdikleri "halktan kopuş" ve "tek adam oluş" çıkmazlarına girerek biraz* harcamıştır kendisini.

  hakkında sabetayist olduğu yönünde iddialar vardır. bu iddialar karalama amaçlıdır; başka bir yöne çekilemez. inançlar yahut inançsızlıklar yüzünden eleştirmeye kimsenin hakkı kalmamalıdır, --özellikle de 2006 yılında kendisini reddeden bir cumhuriyetin mutlu vatandaşları için .

  (kısa pantolondan* sonraki uzun ve büyük ihtimalle de devrik* cümle genel bir eleştiridir, yalnızca barındığı başlıktaki muhterem şahsa yönelik değildir, onu da kapsar, ama sadece onu içermez*)

  lakin günümüzde enis batur, türkî çeşnili entelektüellerin bir nevi baronudur.

  sevmez saygısızlığı**. "havası" vardır, "senli benli" olamaz. daha doğrusu, olmayı pek istemez. o, kendisince, tamına ermiştir --"ben" olmuştur. sürekli yazar, aynı anda 30 iş yürütebilir. fransız liselerinin birinde -gs değil- eğitim görmüş olmasından mütevellit, fransız kültüründen ve kaçınılmaz olarak da edebiyatından pek bir etkilenmiştir, devrikliğe aşkı da -büyük bir ihtimalle- oradan gelmektedir.

  şiirlerine laf olmaz, genel olarak eleştirileri* de güzeldir.

  islamî ayetleri / hadisleri kullanmayı ve kullananları pek sevmesek* de, orda da* temalanmış bir uzak doğu söylemi vardır -ki batur'a ne yazık ki pek bir yakışır:

  "Bilginle kibirlenme, fakat onu bilgililerle de cahillerle de sına. iyi söylem bakır taşından daha değerlidir, fakat değirmenlerde çalışan kadın kölelerin sahibinde kendini bulur." (1)

  Sözümüzde durmak adına, uzak doğudan, islam'da da yer alan bir söylem getirmek i-lazım gelir:

  "Yetenekleri hakkında kibirlenen / kendine çok güvenen kişi, elbette ki başarısız olacaktır" (2)

  (1: Ptahhotpe, The Maxims, I* - öyle güncel birşey değil. Mısırlı bir feylezof olan Ptahhotpe, isa'dan ikibinküsür sene evvel yaşamış. ruhu şad olsun)
  (2: Çin Atasözü)
  4 ... üye ol!
 4. 4.
  georges perec'in yaşamı kullanma klavuzu romanı üzerine perec kullanma klavuzu diye kitap yazan yazar.
  (bkz: yatsı namazı bu işin yadsınamazı)
  ... risorder pejmurder
 5. 5.
  türkiye'de kendisini tam olarak anlayabilecak fazla kişinin olmadığı yazardır. elbette sadece türkiye için de değil, kalabalıklaştıkça kalitesi düşen bir edebiyat içerisinde enis batur için bu kaçınılmaz bir olay örgüsüdür. her bakımdan güzel olan şiirleri ve diğer yazıları bir yana, türkiye'deki edebiyatın gelişiminde bir kilometre taşı olmuştur.
  ... mikserde yuzen balik
 6. 6.
  12 Mart muhtırasında imzası bulunan 4 paşadan biri olan, dönemin hava kuvvetleri komutanı muhsin Batur'un oğlu.
  1 ... blindguardian
 7. 7.
  1952 yilinda eskisehirde dogmus ve yazi hayatina sinema ve müzik elestirileriyle baslamis, ardindan siire ve düzyaziya yönelmistir. yapi kredi yayinlarinin demirbaslarindan olup, 6 45 yayinevinden de çok fazla siir kitabi çikmistir. türkiye'nin en iyi sairlerinden birisidir fakat ne yazikki pek fazla okuyani yoktur. 90 tane belkide daha fazla kitabi yayinlanmistir
  ... godisnowhere
 8. 8.
  bugüne kadar çıkan kitaplarının toplamını geçenlerde okuduğum bir röportajda 120'ye yakın olarak beyan etmiş, yıkılmama sebebiyet vermiştir. *
  ayrıca p'enis roman hakkında bir haber için;
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=216355
  1 ... arsmagna
 9. 9.
  acı bilgi isimli kitabına yazdığı eleştiri yazısı ile, mukadder yakupoğlu'ndan ayarın kralını yemiş entelektüel yazar.
  (bkz: entelektuel edebiyatin iflasi)
  ... zanedus
 10. 10.
  hiç hazzetmem dugusuz duygusundan, kurgusundan lakin opera'sı saygı duyulasıdır.
  ... antipatik oldum anne