bugün

sac kesilen yer.. .bi de sureklı kufur edilir altılı oynanır. ..be$ de kalınır. ..bide berber arkadaşları var dır bunlar dukkana dalar hemen bı tarak kapıp saclarını abuk subuk tarar biryantin parfum marfum her ski kullanır be$ para vermeden kafa skerek gıder. .
saçlarınızı asla tarif ettiğiniz biçimde kesmeyen insan.
kolunuzda genellikle bir sıcaklık hissetmenizi sağlarlar.hep merak etmi$imdir bilerek mi yapiyorlar, eğer öyleyse buradan bağırmak istiyorum topunuz toopsunuz hulen !
Mahalle içi ve dışı bütün sansasyon yaratan olayların öğrenilebileceği alan. (bkz: erkek dedikodusu)
uzun saçlı olmamdan dolayı bayadır uğramadığım,ama geçen gün kesim ücretlerinin uçtuğunu öğrenince''vay anasını,anflasyon buraya da uğramış''dedirten kıl kesimhanesi.
civarın bütün haberlerinin toplandığı dedikodu merkezi.
saçları kestirmek için gidilen lakin hiçbir zaman istenileni yapmayan meslek grubu.

- abi üstlerden biraz alınacak..
- tamamdır, sen hiç merak etme.. güzel bi model ayarlicam ben..
- yok abi, sen ayarlama.. üstlerden biraz alsan tamam..
15 dakika sonra
- abi naaptın ya, sıçana döndüm!!
- iyi oldu iyi, merak etme..
saatlerce sıra bekledikten sonra* sıra size geldiğinde aynada saçına bakan, dişlerini kontrol eden, sivilcesini patlatan insanların bulunduğu kuaför salonu. sanki beni s.kecek p.zevenk ne süsleniyon itoğlit kessene şu saçı.
erkeklerin karizma görünmesinde başrol oynayan, saç ve sakal kılları arasında gizlenen kahraman.
tüyü bitmemiş yetim çırakların çalıştığı ve çalışırken sürekli aşağılandığı meslek dalıdır. ayrıca şimdiye kadar her berbera gidişimde şu lafı duymuşumdur: "haa bana gel diye demiyorum sakın yanlış anlama ama kendine sabit bir berber bul."
sanane lan. zaten "babür saçlarımı" maymun g*tüne benzetmişsin bi de lafını mı dinleyeceğim senin. dümbük.
adam en yoğun saatte berbere girip sorar.
“ne zaman bana sıra gelir?”
berber: iki saat sonra, der.
adam çıkar gider.
üç gün sonra aynı adam
berbere girip sorar:
berber: bir buçuk saat kadar, der.
adam çıkar gider. bir hafta sonra yine aynı manzara:
berber: en az bir saat.
adam çıkar gider.
son seferinde berber dayanamaz. adamın ardından çırağını gönderir:
berber: bak bakalım bu herif nereye gidiyor?, der.
bir süre sonra çırak döner:
“ adamı izledim usta.”
berber merakla sorar:
"ee, nereye gidiyor buradan çıkınca?"
çırak cevap verir:
"sizin eve usta!"
erkek berberlerinde erkeklerin begenilmedigi yüzsüzlüklerini gizlemeyip her muhappete ortak oldugukların özgürlük alanı.
yüzdeki ve kafadaki bölgelerin kıllarının azaltılması için alet edavatları (makas,ustura,tarak,ara makas,saç kurutma makinesi,havlu,traş köpüğü,vb.) kullanan bünye işçisidir.

berber muhabbeti başkadır çünkü bi anda kendini siyasetçi,futbolcu,fabrika işçisi,sanatçı,ressam telefon tamircisi,hacker olarak bulabilirsin.
öyle muhabbetler döner ki o mekanda benliğini kaybedersin en sevmediğin yaşam tarzını sana benimsetip gönderir seni ordan.
erkeklerin gırtlak üstü kıllarını aldırdığı yerdir. burun kulak dahil olmak üzere.
traş olunmaktadır;
-ee nasıl gidiyo hayat ?
+iyi valla yahu ne olsun işte(her zaman ki gibi a...k.. nasıl gitsin )dişçiye gittim işte sonra da bi sana uğrayayım dedim.
-sağolasın iyi etmişsin .
+(neden teşekkür etti bu adam a..k..?!traş olduğum için mi acaba?!) işte pazartesi tekrar gidecem henüz bitmedi.
-ya bunlar böyle on kere çağırırlar a..k.. para tuzağı.
+(hay a..k.. hani ben ben bi daha bu berbere gelmeyecektim)valla ne diyeyim müdür ,sen öyle diyosan öyledi
berberin önlüğü takarken boğazı kısmen de olsa, istemeden de olsa ki bu konuda tam emin değilim sıkmasından nefret ederim. Biraz yavaş a.q. tavuk mu gırtlaklıyorsunuz anlamıyorum ki.
Berberde sıra beklemeden direk koltuğa oturtulduğun anda, şayet sıra varsa bekleme süresi içerisinde sankit büyük bi ikrammış gibi çay ikramı zaten yapılmış olur, önüne konulan çayı ''çok teşekkür ederim, şimdi içtim, eyvallah'' gibi bir kolpayla mı geri çevirsin, yoksa sesini çıkarmaz ikram edilen imamın abdest suyuyla yapılmış olması muhtemel olan çaya ''ayıp olmasın içeyim bari'' yollu düşünceyle, neyin ayıbıysa artık, göz mü yumarsın yoksa hadi göz yumdun, önüne dayadılar çayı, berber kardeş değdirmeleri eşliğinde işini yaparken çayı içmek için uygun zamanı kendin mi belirlersin yada berberin bi yudumluk zamanı vermesini mi beklersin. (sıklıkla gidilmeyen berber dükkanı için geçerlidir)
bizim murat ın da şarkısıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=BtkC0AZGjQk
--spoiler--
gel beri yar gel beri
gözünü sevdiğimin berberi
çabuk traş et beni
yoksa severem seni

al eline taraği
sok gözüne parmaği
saçım uzun gelirse
al sana at taraği

berber anan güzel mi
ben istesem verir mi
sakın yanlış anlama
kızıni canım kızıni

hamam tası gümüşten
şimdi geldim ben işten
bunları bize ögreten
senin topaç enişten

tavşan gider ekine
kulakları dikine
bal mı sürdün eline lo
tatlı geldi dilime

çıktım kaya üstüne
açtım bacaklarımi
geç altına berberin
üfle yanaklarını

topla le yar saçımı
düzelt benim façamı
burnuma kıl kaçmasın
saplarım diş fırçamı

berbere sen ilişme
tutma hassas yerini
kimseye elletmiyor
kelini canım kelini

al ipek,mavi ipek,pembe ipek vay
vay ananın gözünü sevem ben
aldılar 15 inde yazık ettiler
vay bacının yoluna kurban ben
aldılar bu şarkının içine ettiler
le şarkının sözüne kurban ben

gel beri yar gel beri
gözünü sevdiğimin berberi
çabuk traş et beni
yoksa severem seni
--spoiler--
iyisi türkiyede endemiktir.

çoğunluğu siz ne isterseniz isteyin ezberindeki birkaç modelden birini yapar, siz anlatmaya çalışırsınız ne istediğinizi bu seferde yolunmuş tavuğa çevirir ama az da olsa işinin erbabı olanlar vardır.
erkeklerin saç, sakal, bıyıklarını kesen kişilere verilen addır. genelde sıcak ve cana yakın insanlar olurlar. yanlarında çalışan genç çıraklar için birer zebanidirler.
berberler, genç berberler ve mahalle berberleri olmak üzere ikiye ayrılırlar. bu da bu iki berberin karşılaştırılmasıdır.

evet! şimdi genellemenin üstüne binip son sürat bir yolculuğa çıkacağız.

mahalle berberi: sık sık azarladığı bir çırağı muhakkak vardır. küçük tüpün üstünden çayı eksik olmaz. kasapla, manavla, nalburla ama en çok da bakkalla tavla oynamak en büyük eğlencesidir. okul tıraşı, amerikan tıraşı ya da sakal tıraşı olmak için en ideal yerdir. onun dışındaki tıraşlar pek de ona göre değildir. ''abi şöyle bi düzelt'' deyip girilen bir mahalle berberinden çıkarken ''fena mı oldu sıcaklar da iyice başladı zaten'' lafını duyarak, üç numara saçlarınızla feraha ulaşabilirsiniz. kola hafifçe dokundurmak en büyük muzurluğudur. mahallenin en büyük dedikodu ajansıdır. bir seferliğine dahi olsa başka bir berbere gidildiğini hemen anlarlar. nesilden nesile, ustadan çırağa geçerek soyunu devam ettirirler. kel olanları makbuldür.

genç berber: muhtemelen mahalle berberinin asi çırağının işten çıkması ya da çıkarılmasıyla intikam için doğmuştur. zilyon tane saç stili bilir. kimi zaman ''bak bu saça kızlar bayılacak'' deyip gaza getirdiği mahalle gençlerinin babasından azar işitmesine sebep olur. saçları genellikle dik ve jöleli ya da fön çekilmiş olan genç berber, aslında klasik bir apaçinin en güzel örneğidir. ''yav şöyle düz bişey yap'' deyip girilen berberden apaçi müziği eşliğinde, havalı saçlarınızla dans ederek çıkabilirsiniz. cevo, taco gibi isimler en çok tercih ettikleri dükkan isimleridir. arkadaşlarla açılan berber dükkanını, evlenip çoluk çocuk sahibi olduktan sonra klasik bir mahalle berberine dönüştürürler.
* *
(bir berber bir berbere ' bre birader gel beraber bir berber dükkanı açalım', demiş) tekerlemesine sahip meslek.
tekerlemelerde genelde bir kişinin açamadığı dükkan.
benim için çok önemli şahsiyettir...öyle her yerde saç kestiremem,15 yıldır aynı adamla ayda 1 kere 30 dk takılırız..o memnun,ben memnun..

berber önemlidir..adamı vezir de eder rezil de
(bkz: berberin nasıl olsun abi sorusunu yanıtlayamamak)