bugün

beatleri iyi kajmer yapıtı, sağlam şarkılar barındırıyor içinde.
az önce bütün şarkılarını dinlediğim albüm. sözler herzamanki gibi sago yapmış dedirten cinsten fakat sagopanın o bildiğimiz nakaratlarındaki insanı olduğu yere zımbalayan tarz gitmiş biraz arabesk tadında sözleri uzatarak söyleyen bir tarz oluşturmuş. her şarkısında ''bırak yine başa döndü bu dünya, yine sona sardı aynı kaset bıktımm'' gibi aşmış bir nakarat aradım ama yok.
dinlerken sago yine yapmış dediğim şarkılara sahip albüm. ama bir romantizma nın yanından geçememiş yine. sago nun solo albümüne kadar idare eder sanırım.

geçelim şarkılara tek tek puan vermeye. albümü 3 kez dinledim şimdilik. puanlama ilerleyen günlerde mutlaka değişecektir her sago albümü gibi.

01- bu böyledir 10/10 (çok çok iyi)
02- merhametine dön 8/10
03- terk-i diyar 9/10 (beat muhteşem)
04- mevsimler gibisin 7/10
05- bir dizi iz 9/10
06- zaman alacak intikamımı 9/10 (klasik şimdiden)
07- iyi bilirim 7/10
08- tadı yok 7/10
09- ne olur 7/10 edit:(sago nun söylediği verse kesinlikle 10/10)
10- bana ninni okumayın 10/10 (sırf bu şarkı için bile saygı duyulur bu albüme, bu adama)
11- sen hiç sevmeyi bilmezsin 6/10
12- içeriz aynı tastan 7/10
13- gidenler 6/10 (kolera nakaratta resmen sıçmış, eş durumundan bile dinleyemedim bu kez)
14- ayılırsın ve anlarsın 8/10
15- onları da anlıyorum 8/10
16- scratch diploma 10/10 (daha iyilerini yaptı ama bu da çok iyi)

albümün toplam puanı ise 8/10...

yine tam zamanında gelen albümdür.
ilaçtır.
sago varken rap müzikten ümit kesilmeyeceğinin kanıtıdır.
dinledikçe kendini sevdirecektir.
sago ve kolo sağolsundur.

"Konuşmaz Dilsizdir ifadem
Bekledikce anlamına Varırım Yunus un ve aheste alırım dem
Olduğum gibiyim Hem, Göründüğüm gibiyim hem.
Beni seher vakti bekler Rahlem, Feyzlendikce olalım hemdem
Şekillensin kalp Atışıma göre bestem.
Sesim üzgün pesten, Söyledikce Gecerim Kendimden Hepten
Anlatsam Anlarmısın Rapten R.A.P"
dinledikçe insanı kendine bağlayan sagopa kajmer albümü.
genel olarak biraz hayal kırıklığı yaratmış albümdür. albümün en öne çıkan parçaları "bir dizi iz", "bana ninni okumayın", "onları da anlıyorum" dur bana göre. sagopa kajmer'in bundan sonra sadece solo albüm yapmasını şiddetle tavsiye ediyorum.
eski sago dan eser kalmamış bir albüm.
gerek altyapı olsun, gerek sago nun tarzı olsun tamamiyle başkalaşmış flex atar olmuş.
en beğendiğim parçaları bu böyledir ve ne olur adlı parçalar olan sagopa&kolera ikilisinin son albümleridir.
scratch diploma adlı şarkıyla kral olduğunu kanıtlamıştır. zaten türkiye'ye turntable olayını getiren yunus özyavuz'dur.
en beğendiğim parçaları iyi bilirim bana ninni okumayın olan albümdür.
ilk etapta 3,4 şarkıyla ön plana çıkan, aynı dönemde 3,4 şarkıyla da "ı hı olmamış" eleştirileri alan albüm olmuştur. nitekim sagopa kajmerin hemen hemen her albümünde bu yanılgı veya duruş hakim olmakta. şimdi biraz daha objektif bakacak olursak "vodka red-bull ciğere doldu, sagopa nadir sarhoş oldu" metodundan iyice uzaklaştırarak kendisine yeni bir tarz ve efekt kattığı gerçektir. bu sebeple muhtemelen dinleyici kaybetmiş olsa da, diğer yandan yeni tarz ve uslubuyla da izleyici kazanmış yorumu yapılabilir.

albüm için özet geçmek gerekirse, her zamanki gibi dinlendikçe başarıya ulaşabilecek albümdür. önemli olan kutuplaşıp ön yargıyla dinlememek.

evrenseldir vesselam.
sagopa artık sizlere ömür dostlar sağolsun albümü olmuştur.tamam iyi güzel stüdyo kurdunuz da,görmemişin müziği olmuş kendi sesini bastırmış olmuş.onuda geçtim koleraya ne yaptılar o sesi nasıl çıkartıyor anlamış değilim.ama şu varki 'sevgim gerçek olmasaydı ağlayabilirmiydim' diyen sagopa hayal kırıklığının babasını yaşatmıştır.ben romantizma,leyli,monotonluk maratonu dinlemeye devam ediyorum.hiç olmamış gibi davranabilrim bu albümü,'ama onca bekleyiş' yazık oldu..
artık rakipleri ile ugrasmayıp muzigini yaptıgını gordugum album.. kits kadar iyi degil bu açık ama orjinal album alınabilecek kadar saygı deger...

ben sagoyu tanıdıktan sonra kits i çıkardı orjinalini satın almadıgım için hala pişmanlık duyuyorum.. çunku bir serdar 2 kafiye 4 mısra ile şarkı yapıyor bir de tıp-tıs muzik bitti !!

ama bu adam hiç bişi yapmasa bile bir parcası 2 sayfa ... nerden buldun bu lafı sen ; aklımı avla bir gafil kuş gibi mermiye degsin !!
bu album diger oranlarına oranla biraz daha favorisi az bir album olsa da diger albumlerinin ve emeginin hatırına hemen gidip aldım !

haram ettigi için spekilasyon yapanlar var: evet bunu kotu bir dilmiş gibi uslup yanlıslıgı içinde soylemiş olabilir ama haksız da degil !!!

'' beni korsan dinleyenlere dinledikleri her saniye haram olsun. Tüm beddualarım üzerinizedir. ille de hakkımı istiyorum. Bu konuda hiç affım yok.''

diyecegine; emegimi goruyorsunuz 2 satır degil !! ve yıl içersinde maddi durumu olmayanlar için zaten indernete ücretsiz bir album vermeye çalısyoruz ama tek gecim kaynagım bu .. korsan alanlara indirenlere ben hakkımı helal etmiyorum '' dese cok daha mahsum ve anlaşılır olabilirdi bence..
sagopanın her albümü çıktığında hayranlarında bir korku oluşur, acaba eskisi gibi olabilcek mi? ya bu sefer kötü bişeyler yapmışsa sago diye.. albüm çıkar, alınır, birkaç defa dinlenir, bir sonuca varılamaz.. çoğu kötü yorumun sebebi bundandır.

çok açıkki bu adamın albümleri baya bi dinledikten sonra bağımlılık yaratıyor hala. tıpkı bu albümdeki gibi. evet biraz arabesk yoğun bir albüm olmuş ama yine çok güzel. özellikle iyi bilirim ve zaman alacak intikamımı.
albümü ilk dinlediğinizde parçalar birbirine çok yakın geliyor aslında ama dinlemeyi arttırdıkça parçaların birbirinden ayrıldığını ve çok derin anlamlar içerdiğini göreceksiniz.yavaş yavaş hatmedin albümü.tadından yenmeyen bir hal alacak..
kocaman, parıl parıl bir et beninde, kişinin kendini görmesi. yansıma.
sagopa kajmer i tanımayan ya da tanıdığını belli etmek istemeyen insanların, "çok arabesk olmuş, damar olmuş vs." şeklinde eleştirdikleri albüm.

ama bilinmelidir ki sagopa kajmer in diskografisindeki neredeyse bütün şarkılarda az ya da çok arabesk esintisi vardır.
zaten sago nun müziğini kendi deyimiyle "hüzünlü" yapan da budur.

sagopa kajmer i yakından takip etmeyenlerin bu albümü dinleyip şaşırmalarını anlıyorum aslında. bilmemelerinden kaynaklanıyor. tamam artık nakaratlarda daha baskın bi melodik tarz kullanıyor. ama adam zaten her konuşmasında ya da yazısında diyor benim müziğim bu, beğenmeyen dinlemesin.

kürdan kollar, neyim var ki, kendime sarılır donarım, vasiyet, vesselam, soğuk küvet, rak benadam, ne bilirsin, baytar, ateşten gömlek, vs. sadece şu an aklıma gelenler. bu şarkılarda da var arabesk bi hava. her albümde biraz daha arttı bu etki ama yani yeni bişeymiş gibi şaşırılması biraz komik.

yazdığı sözlerdeki değişimi eleştirebilirsiniz. ki ben de eleştiriyorum. ama saygı da duyuyorum.
örneğin bi daha "saygım senin orospun olsun, kaygım benim aşkım" diye bi cümle yazmayacak belki. ki bu cümle de arabeskin dik alasıdır.
romantizma yı dinlerken, bi şarkıda, içinde kendimi bulduğum 10 cümle çıkıyorsa bu albümde 3-4 tür.
ama hayat ve insanlar değişiyor. sago da yaşadıklarını yazan birisi.
ve hala iyi yazıyor.
"aklımı avla, bir gafil kuş gibi mermiye değsin".

sago rapte en ön.
almak için 2 saat yol gittiğim albüm.
dinlenmesi ve alınması boş bir albüm. eleştirilere tamamen açık. sagopa yapamıyorsun artık. gereksiz bir albüm.
insanin karsisindakini tanirken içinde yarattigi kisiligin tanimlamasi. (bende anlamadim)
bir-iki iyi şarkı bulundurmasına rağmen, asla bir "kötü insanları tanıma senesi" ya da "kör cerrah ep" kadar bir dinlenilebilitesi olmayan sagopa kajmer & kolera albümüdür. iyi bir sagopa kajmer dinleyicisiyim ama bu albüm olmamış sago, attan inip eşeğe binmiş gibi hissediyorum kendimi biraz. Hele o kolera'nın birçok şarkı da ince ince, insanın beynini çatlatan tizlikte itici sesi yok mu? o daha da çekilmez.

Bütün bunların dışında fazla "arabesk" kaçmış bir çalışma olmuştur kanımca. Tamam pesimist tema yine olsun ama "pesimist" olmak ayrı "arabesk" olmak ayrı! Her arabesk pesimist olsa da her pesimist arabesk olmak zorunda değildir. En azından benim için öyle!
on numara albüm olmuştur, (bkz: bana ninni okumayın) defalarca dinlenesidir, unutulmaması gereken bir şey var ki; sago her albümünde, her parçasında ayrı bir duygu katiyor insana.
tamamen solo bir albüm yapmasını diliyor insan, saf bir şekilde sago yorumu dinlemek ister bu yürek, kolera olmadan, düet olmadan saf bir sago yorumundan oluşan bir albüm. hadi bakalım..
(bkz: bir ben vardır benden içeri)
bir kere dinledim, bir kere daha dinlersem sagopa'ya saygım kalmaz. bu kadar berbat bir albüm diğer albümlerine hakarettir. nerde kürdan kollar, bağdat, leyli, karikatür komedya, üfle güneşi sönsün, soğuk küvet, 24, vasiyet, drama yolları, beyaban, gölge haramileri, nedense, cümle mühendisi...belli bir yere gelince bırakmayı bilmek lazım artık bir şey çıkmıyorsa. illaha yapıcam diye böyle de yapılmaz ki.
aşık olunandır. bir de aslı vardır bunun onu görünce de duruyorsa yürek yerinde, tamamdır.
sagopa kajmer tarzı rap müzikle uzun bir ara ve mesafe sonrası hasret giderdiğim albümdür. dinlemeyi çok istesem de kendimce bir çeşit protesto olarak sürekli ertelemişimdir. sanırım kendimi en kötüsüne hazırladığım için de albüm kulağıma çok hoş gelmektedir. yine de henüz, orjinal kopyasını diğer albümlerinin arasına katıp katmama konusunda karar kılamamışımdır; yirmili yaşları başlattıktan sonra bir kitapçıda sagopa kajmer albümü parası ödemek sanki çok ayıp bir iş yapıyormuş hissiyatı yaratmaktadır bünyelerde. liseli ve detected dinleyici kitlesiyle bütünleşip, davranışları ve de yorumları da liselileşip, detectedleştiğinden midir bir zamanların önünde saygıyla eğilinilen müzisyenin, bilinmezin elçileri...
yine de (bkz: bana ninni okumayın).