bugün

bendeki sen

sagopa kajmer i tanımayan ya da tanıdığını belli etmek istemeyen insanların, "çok arabesk olmuş, damar olmuş vs." şeklinde eleştirdikleri albüm.

ama bilinmelidir ki sagopa kajmer in diskografisindeki neredeyse bütün şarkılarda az ya da çok arabesk esintisi vardır.
zaten sago nun müziğini kendi deyimiyle "hüzünlü" yapan da budur.

sagopa kajmer i yakından takip etmeyenlerin bu albümü dinleyip şaşırmalarını anlıyorum aslında. bilmemelerinden kaynaklanıyor. tamam artık nakaratlarda daha baskın bi melodik tarz kullanıyor. ama adam zaten her konuşmasında ya da yazısında diyor benim müziğim bu, beğenmeyen dinlemesin.

kürdan kollar, neyim var ki, kendime sarılır donarım, vasiyet, vesselam, soğuk küvet, rak benadam, ne bilirsin, baytar, ateşten gömlek, vs. sadece şu an aklıma gelenler. bu şarkılarda da var arabesk bi hava. her albümde biraz daha arttı bu etki ama yani yeni bişeymiş gibi şaşırılması biraz komik.

yazdığı sözlerdeki değişimi eleştirebilirsiniz. ki ben de eleştiriyorum. ama saygı da duyuyorum.
örneğin bi daha "saygım senin orospun olsun, kaygım benim aşkım" diye bi cümle yazmayacak belki. ki bu cümle de arabeskin dik alasıdır.
romantizma yı dinlerken, bi şarkıda, içinde kendimi bulduğum 10 cümle çıkıyorsa bu albümde 3-4 tür.
ama hayat ve insanlar değişiyor. sago da yaşadıklarını yazan birisi.
ve hala iyi yazıyor.
"aklımı avla, bir gafil kuş gibi mermiye değsin".

sago rapte en ön.