bugün

baştakilerin cebi biraz daha para görsün, ölen kardeşlerimizin kemikleri biraz daha sızlasın, parası olan konuşsun olmayan can versin diye geçenlerde çıkmıştır. Ne diyelim yanarım da 24 şehit arasında can veren 20 yaşındaki delikanlı hemşehrime bir kez daha yanarım, koçum sen niye verdin canını ya hu? Kimin için verdin? Sen oranın yan gelip yatma yeri olmadığını çok iyi gösterdin, ruhun şad olsun.
"paran varsa canın sağolsun, paran yoksa vatan sağolsun" atasözünün litaratüre girmesini sağlayan askerlik tipi.
valla ne yalan söyleyeyim, hiç zoruma giden bir durum değil. (zaten askere gitmemiş) eleştiren kesimin ya kadın ya da bu parayı karşılayamayacak durumda olması neden karşı çıktıklarını özetliyor. ha bana sorarsan; "gel 20 yaşa kadar indirdik" deseler dahi param olmadığı için eşşekler gibi gidip 15 ay yapacağım. ben olumlu olduğunu düşünüyorum. devlet zaten insan haklarına aykırı olan bir durumdan affınıza sığınarak söylüyorum; enayileri resmen soyuyor. 30.000 tl vereceğine, git dava aç haknı savun. neredeyse yarım milyon kişinin kriterlere uygun olduğu söyleniyor. bunlardan 90.000-150.000 tanesinin yararlanacağı söyleniyor. akıl olsa o 150.000 adam tutar dava açar. ama neyse...
bana niye hüsran şeklinde şarkılar söylemeye sebeptir. * fakir fukara evladının "30 bin tane kazık girsin bir tarafınıza" diye iç geçirmesine sebeptir. gereksizdir.
(bkz: alın verin ekonomiye can verin)
hem 30 bin tl vereceksin hemde homoseksüel veya çürük damgası yiyeceksin. allah akıl fikir versin. gidip görseler, o kadar da korkulacak bir durum olmadığını aksine zaman geçtikçe çok eğlenceli yönlerininde olduğunu görürler.
30 bini aynı bankadan yatırınca asker arkadaşı mı sayılıyorsun.
bu askerler bedelini şehit olarak ödediler zaten daha ne bedelli askerliği la ?

1900lu yıllar : her türk asker doğar.
2000li yıllar : her fakir türk asker doğar.
devletimizin bekası adına alınmış en güzel kararlardan birisidir. hem ekonomimiz de bu sayede güçlenecektir o zenginlerden alınan paralar dönüp dolaşacak fukaranın cebine girecektir. korkmayın...
Eskiden her Türk asker doğar idi. Şimdi ise her fakir asker doğar oldu. Zengin parası var diye askerlik yapmıyor. Fakir dediğimiz ülkemizin insanı askerlik yapıyor. Şimdi fakir bir ana doğuya evladını gönderdi ve o genç doğuda şehit oldu ! O ana vatan sağolsun dermi artık ? Paralı askerlik yasası yeniden çıktı. Otuz bin lirayı ödeyen yapmıycakmış ! Helal olsun ! Bu kefene fiyat biçmektir. Bu şehitlik mertebesine saygısızlıktır. Bu artık vatan sağolsun demek yerine fakirliğin gözü kör olsun demeye davetiyedir.
zaten zengin bebeleri askerlik yapmadığı için gayet isabetli bir askerlik türüdür hatta daimi olması gerekendir. zengin çocuğu torpili sayesinde adam gibi askerlik yapmaz zaten, sürekli izne çıkar, komutanın postası olur bi sik yapmaz. yediği içtiği zarardır zaten bu zengin bebesinin. bari parasını ödesin hiç bulaşmasın orduya boşu boşuna postal, kamuflaj, parka ve yemek parası israf olmasın, onun yerine ek gelir sağlansın.
şahsen karşı olduğum bir olay, parası olan için nedir 30.000,00 tl hiç bir şey, ya olmayan ne yapsın, herkese eşit ortam ve şartlarla muamele edilmelidir, aynen öğretmen atamaları gibi açık ve şeffaf olarak bir kuralama sistemiyle kimin askerliği nereye çıkmışsa oraya gider ve askerliğini yapar, askerlik süresi ve diğer durumlar yeniden gözden geçirilerek gerekli yenilikler yapılabilir, askerliğini yapmış biri olarak söylüyorum bu söylediklerimi.
bazıları için ihtiyaç olabilir. mesela patronum benden 10 yaş küçük ve 32 yaşında. 2012 içerisinde bu parayı ödeyip gidecek ve fişini alacak askerliğini yaptı diye.
hakkı mıdır adamın ayrı bir konu! herifin işi var gücü var. verir parasını yapar. şahsen böyle bakıyorum. ki ben sike sike 243. dönem olarak kısa dönem yaptım. unuttum bile askerliği ihtiyarlamışım artık.
ama her parayı verene bu hak verilmemeli bizim memlekette tabi sorgulamak lazım, ya da doğru bir düzenleme ile yapmak lazım. bas parayı yapma askerliği dersen insana ben de yapmam arkadaş. kimse kızmasın. şu an oğlum var 13 yaşında muhtemelen onun için bir araba parası biriktirir ve askere gitmemesi için gerekeni yaparım bu saatten sonra. hem de hiç düşünmem. tabi bu iş o vakte kadar halen daha olur mu, işte muamma burası.
30 yaş şartı var sözlük. şimdi 30 yaşına gelmiş ve askerliğini yapmamış insanların %90 üniversite mezunudur diye düşünüyorum. 18 yaşında liseyi bitiren ve maksimum 5 yıl tecil hakkı olan insan, nasıl 7 yıl daha salladı askerliği.
neyse bu bedelliden yararlanacak insanların çoğu en az 2 universite mezunu ve tecil haklarını kullandılar. normal olarak çok uzattım ya
demem o ki zaten 5 ay 5 gün askerlik yapacaksın. 30 bin lira vermenin anlamı ne. hepiniz mi ayda 10ar bin lira kazanıyorsunuz anlamadım ki.
kaçıncı dönem olduğunu bilmiyorum. bugün ısparta'ya teslim olacak bi arkadaşımla konuştum dün akşam.

- hadi bak ihtiyacı var bu ülkenin sizin gibi yiğitlere.
- doğru. (arkadan annesinin ağlama sesini duyuyorum.)
- ne o sesin titriyor? sen değil miydin hakkari de olsa gider yaparım askerliğimi diyen? titremesin sesin. güçlü ol. erkek adama da bu yakışır.

- sesim korktuğumdan titremiyor... gücüme gidiyor. bu fakirlik yapıştı sanki yakamıza. bi askerlik var diyorduk herkes eşit. zengin fakir çocuğu aranmayan bi askerlik var diyorduk. artık o da yok...
--spoiler--
bedelli askerlik zaten vardı. oğlunu askere göndermenin bedelini yıllardır ödüyor şehit anaları.
--spoiler--
(bkz: bedenli askerlik)
http://a2.sphotos.ak.fbcd...4_8440865_721439259_n.jpg
askerlik zorunlu olmamalıdır. maadem hukümet amerikayı örnek alıyor askerliği de o zaman gönüllü paralı askerliğe çevirsin.
farkı ödeyip "paşa"da olunabiliyor mu?? diye insanı gıdıklatan gündemin olayıdır.
YÜZYIL ÖNCE BEDELLi ASKERLiK

Yer: Meclis-i Mebusan

Konu: Mükellefiyet-i Askeriye Kanunu Layihası

Tarih: 17 Teşrinievvel 1327 (30 Ekim 1911)

Toplantı (içtima): 8

Oturum (Celse): 1

OHANNES VARTEKS EFENDi (ERZURUM)- Efendiler, herkesin malumu olduğu üzere, ulema ve ruhaniler, mütefekkir ve alimler nihayet herkes askerlik vazifesinin mukaddes olduğuna bar bar bağırıyorlar. Maatteessüf bu bar bar bağıranlar kitaplara yazanlar, kürsülerde vaız edenlerden hiçbirisi bu hizmet-i askeriyenin mukaddes olduğunu şahsen ve fiilen göstermemişlerdir.
Şimdi zengin 50 lira verip kaçıyor. O halde muharebeye kim gidecek? Fukara, değil mi? Ne için zenginlere, alimlere bu mukaddes hizmetten kaçmak için fırsat veriyorsunuz? Ne için onlara bu mukaddes vazifeden bir hisse vermiyorsunuz? Bu mukaddes vazifeyi yalnız fukaraya veriyorsunuz. Bu nasıl adalettir, bu nasıl müsavattır?

Kaynak: Yard.doç.dr. Ahmet Özcan Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarih Bölümü ( ankara bayındır sokakta gezgin kitabevi sahafın eski sahibi )
- beklicen di mi beni Burcu? Askerden gelir gelmez hemen evlenicez.

+ valla bilmem ki... berke bedelli yapıcam diyo askerliğini.
30 yaşına gelmiş, büyük ihtimalle kariyer sahibi olan insanların askere gitmemesidir.
öyle şeyler okuyoruz ki günlerdir, bu 30 yaşını aşmış adamlar askere gidip pisuvar temizleyince birilerinin psikolojisi düzelecek.
böyle çarpık zihniyeti sikeyim.
görsel
levent kazak'a göre bir askerlik yapma biçimi değil, askerlik yapmama biçimidir.

video: http://www.heberler.net/?p=2022
askerlikten paçayı sıyırmama sebep olacak olandır. * *
güncel Önemli Başlıklar