bugün

sözkonusu uygulamadan faydalananları sadece zenginler olarak alırsak, bu insanlar yurtdışında iş yapma ya da dil eğitimi gibi bahanelerle zaten normal şartlarda da en fazla 1 ay askerlik yapıyorlardı. en azından bu uygulamayla, zaten hemen hemen hiç yapılmamış gibi duran askerlik, paraya tahvil edilmiş oldu. devletin bekasını düşünenlerin, bu açıdan bakıldığında itiraz etmemeleri gereken bir durumdur gelinen nokta sonuçta. zira bu uygulama öncesinde de eşitsizlik vardı ortada. şimdiye kadar kaç zenginin evladı can verdi, pkk ile girilen çatışmalarda? kısacası, neyi tartışıyoruz ki?
'Kim için çıkarıldı acaba?' Diye düşünülen bedelli askerliktir.
Yaş konusu, askerliği ifa şekli, çıkarılma zamanı, ödeme şekli sanki birisi için özel düşünülmüş gibi duruyor...

Konunun özü : zenginler para verip askerlik yapmayacaklar, parası olmayanlar gidip askerlik yapacak, parası olmayanlar gerektiğinde askerlik yapmayan zenginleri ve onların malını mülkünü korumak için ölecek...
(bkz: bedelli askerlik bir haktır)
15 ay amsız yurtsuz apış arası kokusuyla geçirerek bedeli ağır ödenen vatani görevdir. önemli insanların çoçukları allahın hikmeti işte hiç askere gitmezler onlar gemicikleriyle oynarlar
işin vicdan kısmı oldukça rahatsız edici.
Ancak başka bir noktaya da dikkt etmek gerek.
Deprem vergisini deprem ya da diğer afetler için toplayan sonra da deprem sonrasında utanmadan çıkıp 'onunla duble yol yaptık' diyenler,şimdi bedelliden gelecek gelirin şehit ve gazi ailelerine,sosyal alanlarına..vs aktarılacağını belirtiyor.
Buradan edinilecek gelir ile ,bir sonraki seçimlere yakın ikinci metrobüs hattı yapılır,buraya yazıyorum
son şekli çok saçma olan askerlik türü. bir kere çok pahalı, o parayla yurtdışına iltica edersin hiç başın ağrımaz. ikincisi 21 günlük temel eğitimi kaldırmışlar. lan arkadaşım ya yarın bir gün savaş patlak verirse ne olaak, silah tutmayı bile bilmeyen bu denyolar ne yapacak, polis mi çağıracak?
zorunlu askerlik gibi bir ayıbın üstünü örtmemesi gereken gündem.
parası olan herkesin yapmayı isteyeceği, parası olmayanın da "bir can 20 bin lira, bir can 30 bin lira" geyiklerine mahal konu...
paran yoksa öl demek değildir. paran varsa hizmet verme, hizmetin karşılığını öde demektir. vidani red gelince paraya gerek kalmayacaktır.
akp hükümetinin yapmış olmak için yaptığı hede. yaş sınırı çok yüksek ve ücret çok yüksek. hani yıllardır yapacaz diyorduk ahan da yaptık dediler kısaca.
Çok şerefsiz bir uygulama...
zenginler para verip askerlik yapmayacaklar, parası olmayanlar gidip askerlik yapacak...
devlet-i aaliye'nin bir gündem oluşturup yeni para kaynağı yaratmak amacıyla sunduğu güzellik.

olayın vicdani tarafı tartışılmaz , ama yararlanacaklar için gerçekten tam bir güzellik.
(bkz: bordo vadaaalar)
(bkz: hayal kırıklığı)
Parası olan bastırıp kurtulacak, parası olmayan da askerlik yapacak... Ben bu vebalin altına giremem. Gerekirse seçimden sonra referanduma götürürüz."

Recep Tayyip Erdoğan
16 Mart 2011
yaş sınırın 30 olduğu, ilk taksitinin 15000tl, ikinci taksitin 6 ay sonra yine 15000tl olduğu, sadece bankaya para yatırılarak 21 gün de askerlik yapılmadan, askerliğin yapılmış olunacağı 2011 yılında yürürlüğe giren uygulama.
türk milleti'nin "parası neyse verek alak" mantalitesinin bir başka ürünü olan sosyal sorun.

salt akepe iktidarına mı ait?

hayır...elbette değil. ama milletimizin mantığının nereden nerelere geldiğine bariz bir örnek.

bedellide yaş sınırı 30. peki 29 yaşında olup parası olan ne olacak?
28 yaşında olup parası olan?

parası olmayan zaten ölsün. orasını kabullendik amk.

ama "bari parası olan ölmesin" diyoruz. o da yok...

neticede yine kimse mutlu değil...

sen şimdi bu bedelliyi çıkarıyorsun ya, şemdinlide devriye gezen mehmet dağda pkk'lı grubu gördüğünde neden mücadele etsin ki?

"bırakayım geçsin" demez mi?

toplum arasında sosyal sınıf farklılığı makası o kadar açıldı ki...altta kalan kesimin yorum yapmaya dahi hakkı yok.

ah, bir de dünden beri gazetelerde ironi gibi burdur haberleri var.

burdur ekonomisi bedelli askerliğe bağlıymış, şimdi bedelli'de zorunlu eğitim kalkınca burdur halkı ne olacak mış?

tey allam. soruna bak.

çalışma sıfır, üretme sıfır, kolay paraya alışmak paha biçilemez...

aç kalsın burdur halkı...aç...
2011 yılında düşünürsek otuz bin liradan fazlasını hakediyor. ortalama 2 bin lira maaşlı bir genç 15 aydaki kaybı olarak düşünürsek ne kadar basit kalıyor değil mi? madem bir bedel ödenecek, madem nakde ihtiyaç var al o zaman yüz bin lira bedel. belki o zaman vicdanımız rahat eder. hala anlamıyorum askerlikte neden asgari ücret+ssk uygulaması olmadığına.
Bu sabah, askerliğini yapmamış 30 yaş üstünde olan ve nakiti yoksa dahi kredi çekebilme imkanı olanların evlerinde tatlı bir heyecan ve sevinç var.

Bugüne kadar varolan sosyal adaletsizliğe seslerini çıkarmayanlar, acaba neden bedelli askerlik söz konusu olduğunda bas bas bağırıyorlar?

Sanırım askerlikten yırtmak için gerekli olan parayı veremedikleri için...

Ben şahsen, sosyal adalet savunucularının samimi olduklarına inanmıyorum.

Hatta, kendilerine bir imkan tanınmış olsa, askerlik şubesine teskere almaya en önde koşacaklarına inanıyorum.

Çünkü ben bu ülke insanının samimiyetine inanmıyorum.

Bu nedenle de, bedelli askerlik üzerinden yapılan tartışmaları da son derece gereksiz buluyorum.

Eski roma'dan bugüne kadar değişmemiş gerçeklik işte tüm çıplaklığı ile karşımızda duruyor... insanlar ikiye ayrılır, zenginler ve fakirler... Fakirler hizmet eder, zenginler hizmet alır. Bu gerçek asla ve asla değişmeyecek. Sosyal adalet de hiçbir zaman sağlanamayacak.

Gezegeninize sokayım afedersin...
artık 'tertip' olayı yok,'şubedaş' vardır. "dün 'şubedaş'ım tonguç'u gördüm, askerlik anılarımızı depreştirdik, benim sıra no 305'ti,o 309." diyerek anılar anlatılacaktır.
zengin olana düşman olmak geleneği her yerde olduğu gibi ülkemizde de mevcut. adamın ailesi zenginse bu onun suçu değil, ailesi fakirse de suç değil.

ama

bedelli konusu toplumda oluşan bir sorunu çözmek amacıyla düzenlenlenecekti ama öyle olmadı. bedelli askerliğe ihtiyacı olan kesimin %80 i eğitiminden dolayı askere gitmemiş, yeni memur olmuş kesim. ve bu insanlardan 30.000 tl istemek gerçekten ayıp.

açıklanan haliyle yasanın geçmesi demek, "biz sorunu çözme peşinde değiliz, zenginlere bir şans veriyoruz" dan başka bir manaya gelmiyor.

bu sefer olmadı recep başkan.

bu sefer olmadı.
twitter'da hakkında trajikomik yorumların yapıldığı uygulama.

NORMALDE FORWARD MAilleri paylaşmam ancak bugün cuk oturdu gelen bir mail.

- 30 bin TL ödeyemeyecek 32 yaşında mühendisten satılık bedelli hakkı... Pazarlık payı var.
- Kredi kartı extrelerinde "Vatan borcu" mu yazacak?
- Bedelli fiş almasak 29 bine bırakırlar mı ki askerliği?
- Şafak kaç? 20 bin lira kaldı!
- Bedelli kantini fiyat listesi; Şınav: 1.000 TL Mekik: 1.500 TL Barfiks: 2.000 TL Uzun atlama: 3.000 TL Halat: 5.000 TL Kısa künye: 7.000 TL
- Askerliğini yapanlar künyelerini saklar, bu yeni bedelli ile gidenler dekontlarını saklarlar artık.
- Bedelli askerlikte "arkadaşını getirene anında yüzde 10 indirim" kamyanyası!!
- 30 bin TL ödeyemeyecek 32 yaşında mühendisten satılık bedelli hakkı... Pazarlık payı var.
- Komutan: Nasılsın asker? Askerler: Vadaaa...

ve en acısı:

- Aslında herkes bedelli yapar askerliği kimi parasını verir, kimi kolunu bacağını...
--spoiler--
- Aslında herkes bedelli yapar askerliği kimi parasını verir, kimi kolunu bacağını.
--spoiler--
30 yaşına gelmiş işini kurmuş işinden ayrılması mümkün olmayan erkekler için uygulanması yerinde olan durumdur.
anladigim kadari ile 30 bini veren 21 gunluk askerlik bile yapmayacakmis...

simdi dun beni sarsan bir olayi sizle paylasayim.
333 . donem nisan celbinde askere gitmeden once agustos celbini kacirdim ve 1 donem (altini ciz bir donem haa 6 ay demek bu) bakaya kaldim sevgili sozluk. ben askerdeyken eve yazi gelmis ve dava acilmis asker kacagi oldugum icin. ulan askerligi bitirdim geldim ifademi istediler. bende yuksek lisans yaptigimi , karsiliginda yuksek harc parasi nedeni ile diplomamin okulda rehin kalmasi sebebi ile bir ise girip calisip para kazanmak istedigimi bu yuzden 1 donem bakaya kaldigimi ifademde belirterek mahkemeye ibraz ettim. bundan sonra mahkeme sonuclandi. aradan 1 sene gecti dün eve 500 lira askeri para cezasi geldi..

sonuc: askerden 10 sene kacan adamlara bi bok ceza verilmezken, bedelli sacmaligi altinda 30 bini veren herifi selam bile vermeyi ogrenmeden askerlikten muaf eden bu zihniyetin ben taaa... senin gibi devletin, zalimin yaninda olup, fakir fukaraya kestigi para cezalari ile kendi ac gozlulugunu doyurmaya calisan hükümetin de...

anafikir: vatan borcunu öde borcun ikiye katlansin...

not: hala işsizim, calistigimiz kurum calistigim sure zarfinda maasimi odemedi (bugun yarin salliyolar), yuksek lisans diplomam halen rehin ve bankaya faizi ile birlikte tam 1800 lira borcum var.