bugün

nizamiyeden içeri girmeyecekleri için hayırlı olacak bi durum söz konusu değil.
askerlik yan gelip yatma yeri değil paranı verip git evinde yat sözüne gelinen sistem.
görsel
bedelli askerliğe karşı olanları şehit ailelerine ve özürlülere yardıma çağırıyorum. siz anca söylersiniz tabi. düşün(e)miyorsunuz demi artık niceliğin önemli olmadığını önemli olanın nitelik olduğunu, niteliksiz askerin fazlalığının yeni şehitler anlamına geldiğini ya da şehitlerden geriye kalanların yaşamını nasıl devam ettireceğini.
bunun bedeli yok, olamaz.

görsel
sürekli başlığı hortlatılan ancak bakınca bugün bu başlığa entry girilmemiştir diye yazan başlığa konu olan askerlik türüdür.

deliriyor muyum lan yoksa?
düşündürücü...

görsel
ortada bir bedel var ama askerlik yok.
bedelini ödeyen bir gün bile askerlik yapmayacak. hiç kışlaya gitmeyecek.
21 gün olsa bile temel askerlik eğitimi görmeyecek.
o halde buna “bedelli askerlik” değil, “askerliğin bedeli” desek daha doğru olmaz mı?
askerlik şubesi yerine ise banka şubesi.
eskiden celp dönemlerinde, askerlik şubelerinde kuyruk olurdu. şimdi askerlik şubelerinde değil banka şubelerinde kuyruk olacak...
isteyen yapar. adamın düşüncelerini bilemeyiz ki. belki kendini eğitimine verecek o sürede. belki ailesine bakmak durumunda, belki hastalık var. her insanı "ulan parası var gitmiyor, biz nöbet çekiyoruz." gibi eleştirmek ne kadar doğru. bence bunları ayırmamız lazım.
Zenginsen Ver ; Canın Sağolsun. Fakirsen Öl ; Vatan sağolsun dur.
Hayallerin gercek olmasidir, askerden yirtan(benim gibi) vatandaslarin ziraat bankasina davullla zurnayla girip parasini yatirip tezkeresini almasi olayidir, toplamda yarim saat suren askerlik tipi ohhh sefamiz olsun.
bu gidişle pkk silahı bırakacak gibi duruyor. zira bedelli askerlik ile o itlere gerek kalmadı zaten.
(bkz: fos)
tsk'nın hanım evlatlarına ihtiyacı olmamasından mütevellit alınması gereken karar. sağda solda kendilerini vurdurup telef olmasınlar. biz gidip ölmesini de biliriz...
ekonominin altin donemini yasadigi, kisi basina gelirin tavan yaptigi, bolluk ve bereketin katlanarak evimize bereket yagdigi bu donemde hazineye destek olsun diye namus borcuna bicilen bedelden yararlananlarin sayisi* 22,500 sıfatsız insandır.
ne oluyor Turkiye'de?
ekonominin amı götü yardığı, elektrik, doğalgaz vs. faturalarının katlanarak evimize kol gibi girdiği bu dönemde ekonomik gidişatı iyi sanan aynştaynların beğenmediği, 5 ay, 12 ay, 15 ay, hangisine giderseniz gidin askerliğin ana amacı olan savaş sanatını öğretmek yerine tüm hizmet boyunca genel olarak 3 kez silahlı talim yaptırılıp kalan zamanda komutana çay götüren, albayın çocuğuna ders veren, karısının şöförlüğünü yapan, evini taşıyan, elektrik-su faturasını yatıran sisteme dahil olmak istemeyenlerin parasını verip, kendinize başka uşak bulun dediği 22,500 akıllı insandır.

peşin edit: gönül isterdi ki askerlik 2-3 ay olsun, herkese eşit olsun ve cidden savaş sanatını öğretsin. kimse yolunu yordamını bulup kaçmasın. herkes sike sike yapsın.. Ama kusura bakmayın beyler bu sistemde, benimle aynı eğitim seviyesindeki komutanlara hatta sikim sokum çavuşlara çay götürmeye, çoluğuna çocuğuna ders vermeye, lojmanını boyamaya sizin kadar hevesli değilim.

vatan borcu diyenlere özel edit: ben o borcu 2,5 sene boyunca, allahın siktirettiği köy okuluna sabahın köründe kalkıp giderek, liseye gelmiş ama özneyi yüklemi bilmeyen çocuklara önce türkçesini sonra ingilizcesini evire çevire anlatarak borcumu çoktan ödedim. bedelliciyim ve vicdanım vatan, millet, sakarya rererörö cülerden daha rahat.
bedelli askerlik yapmış biri olarak şunu net olarak söyleyebilirim ki bir şehit babasının 11 ay hapis cezası aldığı bir dönemde ve coğrafyada üzerimize zift gibi yapışan bu anlamsız borç için değil 30.000 300.000 gibi bir rakamı borçlana borçlana öderim.
bu kadar vizyonsuz ve sahipsiz bırakılan halkın bir ferdi olarak kendimi, eğitimimi veya hayatımın hiç bir şeyini borçlu olmadığıma vicdanen ve aklen inandığım devlete bu parayı da rüşvet olarak vermek zorunda kaldığıma inanıyorum.
ne politikalarını ne halkına muhataplığını nede vatandaşına yaklaşımını beğenmediğim, tasvip etmediğim, kabul etmediğim bir ülkeye borcum olamaz.

devlet başa kuzgun leşe gerizekalılığı ve halkını sömüren devlet iğrençliğini kabul etmiyor ve red ediyorum. çok şanslı olduğum için şükür ediyorum, darısı bu ülkede benimle aynı görüşte olup da çarklara sıkışan dostlarıma.
çok zengin değilim kendi kazandığım parayla ödediğim bir bedeldir bu.
sinan çetin in desteklediği askerlik. ya tarkan çok iyi patates soyuyorsa sayın çetin? şaka bi yana adam sağlam öneri sunmuş.
görsel
ordumuza "Mehmet Bey" statüsünde hizmet eden şanlı güruhtur.
görsel
görsel
3 yıl önce adanalıyık milliyetçiyik diyen arda turan'ın 1 yıl daha atletico madrid'de kalma sebebi. siz hala milliyetçilik?
5 bin lira olsa da isteyen insanlar kullanabilse dediğim sistem.
yaşı gelen her erkeğin yapması gereken vatan borcu olarak gördüğüm görevi yapmaktan kaçan sözde erkeklerin kaçış noktası.