bugün

türkçe içerisinde icat edilmiş en sikko kelimelerden biri. kıro bir kibarlık taşıyor. bayanları şöyle alalım, bayanlar şöyle geçsin.. hayır kendine bayan diyen kadınlar da var lan.
doğrusu kadındır. çok saçma bir hitap şeklidir.
bay'ın kaburga kemiğinden türemiş ikinci sınıf sıfat..çok itici sevimsiz..
dişi insana verilen garip bir sıfattır.
kadını ulaşılmazlaştıran sözcük.
https://24.media.tumblr.c...gnlie9S61t673xyo1_500.jpg

"Bayan" kelimesinin boğucu saygısızlığından kurtulmuşlar kaldırdı şaraplarını. Bağırdı bir uzun saçlı " kutsal kadınlara! "
köküne kıran giresice kelimedir.
feministlerin aşırı tepki verdiği bir kelimedir. bay'dan türediği içindir bu tepki. haklılar da aslında.
samimiyetsiz bir kibarlık barındırıyor. yani bir erkek düşün, huamana gorum ben bu karının, şeklinde bir düşünce akışı varken, bayan sizi şöyle alalım, diyor.
Kadın veya Hanımefendi kullanamayınca söylenen kanımca ayrımcı bir laf.
Uyduruk bir sözcüktür. Türkçede hiç bir zaman olmamış ekle türetilmiştir. Kullanmayın. Kadın ile hanım torbaya mı girdi? Çok samimiyetsiz bir sözcük. Yanlış kullanıyorlar bir de ünvan yerine seslenme olarak kullanıyorlar. Ayrıca Türkçede ünvanlar sona gelir Ayşe Hanım gibi, yani bu sözcük Türkçenin yapısını da bozuyor. O ne öyle Bayan bilmemne. Yabancı filmden çıkmış gibi. Samimiyetsiz sözcük.
az önce gelen mesajdır.
arkadaşın biri:
-meraba bayan
ben:
+neden baydım ki!

yasaklı olması gereken kelime. mütemadiyen kullanıyorlar durduramıyoruz!
Birçok değişmeden gecmis olmasına karsın hala kaba hala kaba ..
Birçok vatandaşa göre kaba gelen hitaptır. Halbuki bir dişiye kullanılacak en iyi hitaptır. Yerini yavaş yavaş kadına bırakıyor olması da manidar. Bir bayana neden kadın dersiniz ki. Aslında açıktır nedeni. Ülkemizde bir grup fenimen bayanın kadın kelimesini insanlara empoze etmesiyle türedi. Ardından da ''çocuk kadın'' kelimesini lügatımıza sokmayı başardılar.
biraz kibarlar kullanır onu, bakıyorum da herkes kendini belli etmiş.
hanımefendi demek çok zor çünkü değil mi gerizekalı?
Artık nasıl bir ülkeysek ya da dilimizi ne hale getirmişsek bir hitap kelimesi olan bayanı, kadın yerine kullanmaya başladık. Kadınlar tuvaleti demek bu kadar tiksinç mi ki yerine bayanlar tuvaleti diyoruz. Kadını modernleştirecez derken adını bayan koymak mı anladınız acep. Evet kadınlar, bayan hitabının sonuna adınız gelmediğinde size aslında bir hiçmişsiniz gibi davranılmaktadır aslında. O yüzden kadın arkadaşlar bayanlığı bırakın.
(bkz: beymakta olan)
ikiyüzlüler kullanır. nefret ederim bu kelimeden, bu sefer trollük yok dostum, ciddiyim.
Bayan kelimesi bay'dan türememiştir. Tek başına bir kelimedir.
Zengin demektir.
baymak filinin geniş zamanda kullanılışıdır.
bayan değil kadın, adam değil insan.

bi öğrenemediniz dediğim hede.
Ne kadar salak sorunlar bunlar ya. Swh. Sinir krizi geçirdiği konuya bak.

Dışarda karşılaşsam kahkaha dozunu ayarlayamadığım için dayak yerim kesin.
bayan; kız ve kadın fark etmeden bütün dişileri kapsayan bir terimdir. kız, bekaretini kaybetmemiş dişiye denirken; kadın, bekaretini yitirmiş dişiye denir. eğer bunu ayırt edemiyorsanız "bayan" diye hitap edebilirsiniz.
her duyduğumda sinir krizi geçirdiğim kelime. (bkz: bayan değil kadın)
bir de bağğyaan diyenler var ki düşmanımın başına gelmesin.