bugün

boyumuzun en az 50 cm yükseğindeki yatay bir çubuğa ellerimizle asılıp, yukarı-aşşağı doğru ellerimizle vücudumuzu kaldırıp indirme hareketi.
süper boy uzatan, vicut şekillendiren olay.
10 tanenin üzerine çıkmak hayli zordur. fakat bi o kadarda yararlıdır.
ilk zamanlar eldeki yaralar kaçınılmazdır. lakin yıldırmamalıdır.
kale direklerı gayet iyi mekanlardır bu amaca hizmet eden.
kollarınızın en az üç santim uzamasına, bütün uzun kollu giysilerinizin çekmiş gibi görünmesine sebep olan aktivite. Faydalı mıdır? tabi ki.
tutuş şekline göre biceps(ön pazu), sırt ve omuz kaslarını çalıştıran egzersiz.
normal bir askeri eğitimde en az 6 defa yapmak gerekir.
birçok kas gurubunu çalıştıran joker harekettir. hatta askeri okullarda, eğitim bittikten sonraki zamanlarda sadece barfiks çalışın yeterli derler. 20-50 tl istediğiniz ölçüye göre ayarlanabilen vidasız, montajsız barfiks barları var gayet de kullanışlılar tavsiye olunur.
sporun babasıdır. çekerken amı götü dağıtan süper bir antrenmandır.
kol gücüyle ya da omuz her ne haltsa onların olmasından ziyade barfiks çekmeyi bilmek gereklidir. bir tane bile çekebiliyorsanız gerçekten kârdır. yılmamak lazım, bir süre sonra alışıp patır patır çekilmektedir. hatta farklı şekiller aranmaktadır, bu link işin orospusu olmanın ne demek olduğunu güzelce göstermektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=-3adOOn5z-c
avuç içi karşıyı gösterecek şekilde çekildiği takdirde kolda biceps, omuz, kanat ve sırt kaslarını geliştiren kaya tırmanışı için mutlaka yapılması gereken egzersizdir. barfiks çekemeyen arkadaşların unuttuğu nokta barfiksin diğer haraketlere oranla çok daha komplike bir hareket olduğu gerçeğidir. neredeyse üst vücudun tamamı çalışır. yani barfiks çekebilmek için üst vücudunuzdaki bir çok kasın güçlü olması gerekir. ayrıca vücudun enerji noktoları güçlü olduğu takdirde (kalça kasları gibi) bu haraketi gerçekleştirmeniz epey kolaylaşır.

edit:biceps çalıştırıyor demişim, lakin kolda ikincil kas grubu olarak bicepsi çalıştırıyor, tricepsler daha fazla çalışıyor bu hareket ile.
spor mağazalarından alınan kapı arası demir ile rahatlıkla çekilebilir. tabi öncelik olarak antrenman şart.
asker'de her gün en az sabit , sekiz defa çektiriyorlar.
sağlam harekettir. odamın kapısında demiri asılıdır, gece yatmadan 10-12 tane nizami çekerim.
izleyen varsa veya bizim gibi, kaç barfiks çekiyon bakiyim la sen, gel bakim bi kapışalım diyen bir arkadaş grubunuz varsa

-yüzünü gözünü seviyim kaldır o götünü be

dedirten götünden ter akıtan hareket.
komando birliklerinde nizami çekilme sınırı en az 6 dır, genelde 6 tane çekemeyenler çarşı yüzü göremez.
aylar evvel sırtımda 10 kiloyla 20 tekrara dayandığım hareketti. şuanlarda yeniden başladım, ağırlıksız 15 e kadar çıkabiliyorum. ayrıca sabah kalktıktan hemen sonra kapınızdaki barfiks çubuğunda esnemenin verdiği zevk bambaşka.
konsantrasyonun çok önemli olduğu spor dallarından biridir. konsantrasyonla başlanıp, sabırla devam edilirse başarılmayacak hiç bir tarafı yoktur.
kapı kasaları bile işinizi görür ama önce bir bakın kasa sağlam monte edilmiş mi.
kapıyla bütünleşmemek açısından önemli.
nizami olarak, belden destek almadan yapılması gereken hareket, çoğu kişi barfiks çekiyorum deyip belden destek alır, kıçı başı ayrı oynar kendini kandırır.
zor olan spor.
eğer iyi ısınılmamışsa gerçekten omuz kaslarına zarar verecek olan fitness hareketlerinden.
genel bilinenin aksine bir hareket değil hareketin yapıldığı jimnasitik aletinin adıdır.
desteksiz 1 saatte 700 tane durmadan çekiyodum, aralıksız. sonra kanter içinde uyanmışım.
yurdum ergenlerinin herkül olacağını düşünüp odasına kurdurduğu demir çıbık

görsel

(bkz: bel gamzesi)
bi yapışta 3 ü geçemediğim etkili vücut çalıştırma hareketi.
edit: hedefim 7