bugün

rammstein'ın triple x'in soundtrack'i olan şarkısının ingilizce adı.

(bkz: feuer frei)
parça anlamlı, ironik, hüzünlü. ama asıl güzel kılan, nancy sinatra tarafından yorumlanışı.
insanın hayatında dönüm noktası olan şarkılardandır. hüzünlüyken dinlerseniz hüzünlenirsiniz , neşeliyken dinlerseniz neşelenirsiniz , ve aşıksanız aşkınızla dinlerseniz ölürsünüz . en iyi yorum frank sinatra nındır.
http://www.youtube.com/watch?v=T5Xl0Qry-hA&feature=related
leziz bir playlist'in ilk parçasıdır. mix yaparken çıkartmayın aklınızdan.

"music played, and people sang
just for me, the church bells rang."

yapmayın yine de mix fix. işiniz olmaz...
bir iggy pop calismasi.
dinlenilmesi siddetle onerilir.
ilk olarak kill bill de duydugum ve nancy sinatra nin söyledigi harika sarki. ayrica bunun fransizca ve italyanca versiyonuda var. fransizca versiyonu cok güzel ve sheila diye bir sarkici söylüyor.
Rammstein'in feuer frei şarkısında da dile getirilen bir sözdür.

Söylendiği gibi ingilizcesi değildir. Feuer frei almancada ateş serbest demektir.
(bkz: dan dan)
cem karaca'nın 1967'deki bir 45likte türkçe olarak yorumladığı sonny bono şarkısı. şarkının diğer adı "my baby shot me down" (bebeğim beni vur) olup ilk olarak cher tarafından yorumlanmıştır. şarkının cem karaca versiyonunun sözleri:

Şu gördüğün dağlarda
Hep atlılar yaşardı
Mertliğe silah atıp
Korku, dehşet saçardı
Evleri, namusları, ocakları
Yakıp yıkarlardı

Fadime'nin Hasan'ı askere gidiyordu
Kızanlar silah atıp hep eğleniyorlardı
Gece yolda çevirdiler
Üç el ateş.. Hasan'ı vurdular

Fatma Hasan'ı buldu
"Canım sana ne oldu ?"
Beni saran kolların
Öpem dudağın soldu

Ah o kötü atlılar
Seni benden aldılar
Bu aşk böyle biter mi ?
Ömür böyle yiter mi ?

Canım benim
Neredesin? Seviyordum
Sana varamadım
Ben artık yaşayamam
Kendimi vuracağım
seneler önce vcd' ye sürekli kill bill cd' sini takıp filmin ilk sahnelerini ezberlememize sebep olan parçadır.
an itibariyle yazarın tekrar tekrar dinlediği şarkıdır. (can çıkar huy çıkmaz derler) *
hüzün gülümseten bir şeyse aynı zamanda, işte o bu şarkı. ama birazdan kıvrımları değişir ağzınızın; dinginleştirir... bir hikaye sunar size; siz kendi bang bang'lerinizi anımsarken geçmişte.

hayat böyle bir şey: bir siz, bir onlar,
bir siz, bir onlar...
cem karaca versiyonu mutlaka dinlenmeli..
gülmek yok ama:)
http://www.youtube.com/wa...Gnr9U&feature=related
bunun bide ajda pekkan versiyonu vardir ki nancy sinatrayi aratmaz.
http://www.youtube.com/watch?v=Ogec53N9zn8
terler içersinde uyanırsınız kabusunuzdan... rüyanızda ölen çocukluk aşkınızı görmüşsünüzdür... hava kararmıştır, evde kimse yoktur. hani böyle durumlarda sığınıcak bir sıcaklık arasınız ya... rüyanız, evde kimsenin olmayışı iyice havada asılı bırakır sizi... mp3'nüzü dinlemeye başlarsınız ve birden nancy sinatra başlar ''I was five and you were six'' demeye... istemsiz ağlarsınız, şarkıyla içinizi boşaltırsınız... dışardaki insan sesleri, içinizdeki sesler ve bang bang ahenk içinde sürüp gider o andaki sonsuzluğa... ve o anda tüm bu seslerle özlediğinizi duyurursunuz oyun arkadaşınıza - çocukluk aşkınıza...

bang bang! my baby shot me down...
cem karaca'Nın orjinalini de söylediği bir plağı vardır.

türkçesi ise hikayeli şarkılar kervanında yerini alır.
90' lardan bir black attack sarkisidir. diger adiyla 2 shots in the head.

http://www.youtube.com/watch?v=Lron3-BahrQ&feature=related
küçükken oynanılan koyboy olunlarında ateş etme repliği. birde bunun dıkşınn dıkşınn versiyonu mevcuttu bizim bölgede.

beng beng diye telaffüz ediliyo diye entry girdim, yanlışsa kusura bakmayın.
hijo de la luna, protege moi ve nothing else matters dan sonra ilk dinleyişte aşık olduğum, dördüncü şarkı.
kim söylerse söylesin birde baba sinatra tarafından dinlenildiğinde ayrı mest eden parça.
çad'a ait 22 idari bölgeden biri olan guera bölgesinin guera aynı adlı departmanında bir şehir.
akıllara sadece çocukluk aşkını getirmemeli aksine bu şarkıyı her dinlediğimde aslında kendimin ne kadar değersiz, etrafımdaki insanların ne kadar umursamaz olduğunu anlıyorum...

her bang bang de kendi kafama bir kurşun sıkıyorum bu kez silahı kendi elime alıp.
ajda pekkan da seslendirmiştir.
ismini bilmeyen biri tarafından kill bill de çalıyor ya dediğiniz anda bilinen şarkı.
melodisi insan üzerinde farklı etkiler yaratan şarkı.