bugün

entry'ler (64)

hangimiz

emel Müftüoğlu'nun çok güzel şarkısı.

sözlük yazarlarının favori ilahileri

özledim resulü- hasan dursun.

türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler

Sen yoktun ben yalnız kalmayı öğrendim,
Acıya duvar gibi durmayı ögrendim,
Kaybolmuş bir dilin sözcükleri gibi,
Köksüz, bağsız durmayı öğrendim..
Vazgectiysen hep sağnak yağışlarımdan,
Vazgectiysen bitmek bilmez kışlarımdan,
Korkma kimseye ödenecek borcum yok,
Yok saymayı ben senden öğrendim..

hazreti muhammed

"Allah'ın varlığını ve birliğini bulmak için göklere bakın, yeryüzüne bakın, kendinize bakın. Bunların kendiliğinden olup olmadığına bakın. Bütün bunların yaratılışındaki incelikleri düşünün. Çünkü bunlar Allah'ın varlığını ve birliğini gösteren delillerdir" diyen yüce insan.

hz muhammed in zeyd in karısı ile evlenmesi

Bazı ön yargılı çevreler Hz. Zeynep annemiz ile Hz. Resul'ün evliliklerine dillerine dolarlar. Güya Hz. Zeynep'ten hoşlanan Hz. Resul onun eşinden boşanmasını bekleyip onunla evlenir. Halbuki Hz. Zeynep Hz. Resul'ün akrabasıdır ve daha onu genç , bakire bir kız iken tanımaktadır. istese onunla kız iken evlenebilirdi. Halbuki evlenmedi ve kendi eli ile Zeynep'i evlatlığı olan kölesi ile evlendirir. Ailenin devamı için huzursuzluk baş gösterip, boşanma talepleri gelince Hz. Resul hep bunlara engel olur. Fakat aile kendiliğinden dağılıp boşanma vuku bulunca her konuda, her türlü tapuyu yıkmakla görevlendirilen Hz. Resul, evlâtlıkta evlât gibidir. Evlenince hanımı kızın gibi olur türünden ön yargıları yıkmak için Allah'ın ayeti ile emretmesi üzerine Hz. Zeynep ile evlenir. Tapu dolayısıyla dedikodular çıkacağını bile bile, çünkü Hz. Resul insâni olmayan tüm tapu-taassuplara savaş açmıştı: Kadın savaşmıyor, miras alamaz, kız çocuğu uğursuzdur, namusumuza leke getirebilir, diri diri gömülmelidir. Soy erkek çocuktan devam eder, kız çocuk soyun kesilmesine neden olur...gibi bir çok günah; zararlı ön yargıları, yaşayarak, hayatıyla peygamber efendimiz yıkmış, yok etmiştir.Kısaca: Hz. Resul Zeyd'in evine girdi, Zeynep'i gördü beğendi...iddiası yanlıştır, çünkü Hz Resul bir eve gireceği zaman önce selam verirdi - cevap gelmezse toplam 3 kere, yine cevap veren olmazsa eve girmez geri dönerdi, sahabi Hz Resul'un daha çok selamına muhatap olmak için 3 selamını da bekler sonuncuda selamı alıp eve buyur ederlerdi... - Kızı Fatıma'nın evine bile böyle girerdi.Uygunsuz ortamda olan aile evine Hz Resul'un destursuz fütursuzca girişi imkansızdır.Ayrıca bakire iken, kendi akrabası olduğu için her anında kendisini gördüğü ve hicap ayeti de inmediği için evlilik öncesi yıllarca yanında gördüğü Zeynep'i beğenmeyip, -genç- bakire iken kendisini cezbetmeyen, kendi eli ile bizzat evlendirdiği akraba kızına -Haşa- evlendirince mi ilgi duydu Hz Resul. Bu iftira-iddianın mantıklı bir yanı var mıdır? Zeyd, daha evlatlıkların eşleri ile ilgili hüküm ayeti inmeden, Hz Resul'e gelip, "Boşayayım, siz evlenin" nasıl desin.O zamanki adetlere aykırı bir teklif olurdu bu.Kısaca iftira baştan sona mantık hataları ve yalanlarla doludur.

hazreti muhammed

Hz. Resul hayvanlara ve bitkilere de merhametli idi. Yere uzanmış iken elbisesinin üzerine yatan kediyi uyandırmamak için elbisesini keserek ayağa kalkar, islâm ordusunun yolu üzerine çıkan bir köpek ve yavrusunu rahatsız etmemek için ordunun yolunu değiştiren, susuz bir deve görünce eli ile ona su veren peygamberimiz , savaş vakti bitkilerin kesimini yasaklamış, "yarın kıyamet kopacağını bilseniz ağaç dikin" buyurarak insanları ağaç dikmeye davet etmiştir.

hz muhammed in hz ayşe ile 6 yaşında evlenmesi

Hazreti aişe'nin ablası Esma, Hicret esnasında 27 yaşında idi. hz.Aişeden on yaş büyüktü. Hazreti Aişe de, Esmadan on yaş küçük olduğuna göre, Hicrette onyedi yaşındaydı: (Asrı Scâdet, C: 2, S: 1010.) Rasül-i Ekremle evlendiği zaman, 18 yaşında bulunuyordu.Hazreti Âişenin altı yaşında nişanlandığı, dokuz yaşında nikahlandığı hakkındaki rivayetler doğru değildir, tarihî hakikitlere aykırıdır.
diyelim ki böyle birşey var. Burada akla, "Madem öyle; bugüne kadar bu mesele niye bu şekilde gündeme gelmedi?" şeklinde bir soru gelmektedir. Yakın zamana kadar bu hususta olumsuz hiçbir beyan serdedilmemiş; ne Ebû Cehil gibi her fırsatı aleyhte değerlendiren muannit bir firavundan ne de Abdullah ibn Übeyy ibn Selûl gibi olmadık yerden fitne ve iftira üreten nifakın adresi olmuş birisinden bu evliliğe herhangi bir itiraz söz konusu olmamış, olamamıştır. Çünkü ortada itiraz edilecek herhangi bir durum yoktur.Kısaca; Hz. Resul'ün Âişe Vâlidemizle evliliklerinde anormalbir durum yoktur.
Ayrıca Hz. Aişe peygamberimizden önce Cübeyr'le nişanlanmış, daha sonra dini nedenlerle ayrılmışlardı. Demek ki evlenecek çağda bir kızdı, nişanlanmış, nişan bozulmuş sonra peygamberimizle evlenmiştir.

hazreti muhammed

HZ. RESUL HAKKINDA BATILI AYDINLARIN BAZI SÖZLERi:

Thomas Carlyle:"insanlar her şeyden daha fazla Muhammed'e kulak vermelidir. Diğer bütün sözler, onun karşısında boş sözlerdir."

Prof.Dr.H. Mones:"O'nun her sözü bir vecizedir."

Jane Pelo:"O'nun davasında heyecanı asildi."

Aleksi Lovazon:"O Allah tarafından gönderilmiş bir hak peygamberdir."

G'la Faytt:"Ey şanlı arap!Aşk olsun sana....Adaletin ta kendisini bulmuşsun."

Raymons Leronge:"14 asır geçmesine rağmen Hz. Muhammed bu zamanın tek rehberi,tek hidayet resulüdür."

Sosyolog V.D.Eratsen:"Ben şahsen Hz. Muhammed'in hayranıyım."

Prof.Jules Masserman:"Bütün zamanların en büyük lideri Muhammed idi."

Prof.Dr. Michael Hart:"Muhammed tarihte dini ve dünyevi açılandan en üstün başarıya ulaşmış tek kişidir."""

Tolstoy: ""Muhammed, hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır."

Gibson: "Hz. Muhammed'i sevmeyenler onu yeterince tanımayanlardır."

Dostyoyevski: "Büyük islâm Peygamberi yüce yaratıcının katına çıkıp onunla buluşmuştur. Ben Mirac'a bütün kalbimle inanıyorum."

B. Smith: "Büyük liderlerin hayat ve karakterleri ile yapılan eleştiriler islâm Peygamberi için yapılamaz."

Prens Bismark: "Senin asrında yaşayamadığımdan dolayı çok üzgünüm Ey Muhammed. Kur-an Allah'ın kitabıdır. insanlık senin gibi bir kabiliyeti bir defa görmüş bir daha göremeyecektir. Ben senin önünde hürmet ve saygı ile eğilirim."

Geothe: "Hiç kimse Muhammed'in kurallarından daha ileri bir adım atamaz. Biz Avrupa Milletleri medeni imkânlarımıza rağmen Hz. Muhammed'in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız. Şüphe yok ki bu yarışmada kimse onu geçemeyecektir."

Shebol: "Hz. Muhammed insan olması itibari ile bütün insanlık onunla övünür. Biz Avrupalılar 2000 sene sonra onun kıymetine ve hakikatine yetişsek en mesut ve en bahtiyar nesiller oluruz."

Bernard Shaw: "Ben bu hayret uyandırıcı insanın hayatını inceledim. Benim görüşüme göre onu insanlığın kurtarıcısı olarak tanımamız lâzımdır."

Voltaire: "Türk kardeşime diyeceğim ki; senin dinin bana çok saygı değer bir din görünüyor... senin dinin çok asil."

Lamartine: "insan büyüklüğü hangi ölçüyle ölçülürse ölçülsün acaba ondan daha büyük bir insan bulunur mu?"

Knematirul: "Herkesin itiraf etmekten çekindiği şeyi ben haykırıyorum. Hz. Muhammed hiç kimse ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir devrimcidir."

hz hatice

"aşka adanmış bir ömür" hz hatice adlı romanı okuyunca kendisini daha çok sevdiğim, güzel ahlaklı, yardımsever, fedakar, merhametli ve mübarek insan.

küçük iskender

"cehennemin dibindeyim dese yanına gidecek kadar sevdik bazılarını" diyen şair.

aşk

sevipte kaybetmektir.

eski sevgiliye söylenecek cümle

bütün şarkılarda senden bahsediliyormuş, onu farkettim.

erkeğin ağlaması

kolayca akmaz bir erkeğin gözyaşları; ama eğer erkek ağlıyorsa, asla olmaz gözyaşları.

hastası olunan sözler

istediğin kadar namaz kıl,sadaka ver.Umut verip,yarıyolda bıraktığın insanın gönül sadakasını iki cihanda ÖDEYEMEZSiN.

hastası olunan sözler

Herkesin, SOL YANI acıyormuş. Benimde, BAŞIMIN ÜSTÜ acıyor. Hakketmeyen bir sürü iNSANI, orada TAŞIDIĞIMDAN olsa gerek.

amerikan emperyalizmi

Kan Kokusu Almış Bir Köpek balığından Daha Tehlikelisi, Petrol Kokusu Almış AMERiKAN EMPERYALiZMiDiR.

aşk ve gurur

aşk ve gurur bir arada yürümez. ya aşkın için gururunu, ya da gururun için aşkını feda edeceksin.

sözlük yazarlarının duaları

Allahım! Şu an kimin nerede bir sıkıntısı varsa, Sen onu gider..
Allahım! Şu an kimin nerede çaresiz bir derdi varsa, Sen ona çare ol..
Allahım! Şu an kim nerede acıdan inlemekteyse, Sen ona rahmetinle yetiş..
Allahım! Sevdiklerimi Sen de sev ve onlara bâki huzur ve neşe ver..
Allahım! iman ve ahlakın en güzelini yerleştir o sevdiğin yüreklere..
Allahım! Sen Sana edeple geleni geri çevirmezsin, dualarımızı salihlerin duası eyle.

hastası olunan sözler

türk olmayı onur, müslümanlığı gurur sayarım. bol yıldızlı değil, ay yıldızlı bayrak altında saf tutarım. ne mutlu türküm diyene.

hastası olunan sözler

Üzülmüyorum. Bir gün diner elbet gönlümdeki derin sızı. Hep hayırsız değil ya bu insanlar. Bir gün beni de bulur hayırlısı.