1. 1.
  --spoiler--
  çekimleri mardin'de gerçekleştirilen 'aylavyu' filmi türkiye siyasi gündemini meşgul eden açılımı beyaz perdeye "aşk her yerde yazıldığı gibi okunur" temasıyla aktarıyor.
  amerika'nın 11 eylül saldırılarının da ele alındığı filmin çekimleri 38 derece sıcakta hasan keyf'te ve mardin'in köylerinde gerçekleşti. türkçe, kürtçe, süryanice ve ingilizce dillerinin konuşulduğu "aylavyu"da tanınmış amerikalı oyuncular da rol alıyor.
  tinne, mardin ili yakınlarında aslen var olan ve fakat devlet haritasında arazi olarak geçen bir köydür. ismiyle müsemma tinne kürtçede yok demektir. tinne köyünün ağası yusuf, aklı erdiğinden beri devlet’e mektuplar yazmaktadır. değerli devlet büyüklerim, gelin buralara, görün bizi, köy diyin bize, okulumuz, yolumuz, hastahanemiz olsun.
  yusuf, en küçük oğlu süleyman’a 399.mektubunu yazdırmaktadır. ve o gün ayrı bir heyecan içerisindedir. çünkü en büyük oğlu ibrahim okulu bitirmiş köye dönmektedir. yusuf, ibrahim’i daha 6-7 yaşlarındayken gidip bir fakültenin avlusuna bırakmıştır. tek amacı biri oğlunu alsın, nüfusuna geçirip kimlik sahibi yapsın ve ibrahim okuyup adam olsun, tinne’nin makus talihini değiştirsin. süryani papazı hanna fark eder ibrahim’i ve alır büyütür kendi nüfusuna da geçirerek. işte o ibrahim şimdi 30 yaşına gelmiş, askerliğini yapmış, üniversiteyi bitirmiş, köye dönmektedir.
  büyük sevinçle, umutla, neşeyle, zılgıtlarla karşılanır ibrahim. tinne’nin tek umudu, büyük gururu gelmiştir. yusuf’un ilk hayal kırıklığı, ibrahim’in “su ürünleri mühendisi” olduğunu duymasıyla olur. memlekette su yoktur, neye mühendislik yapacaktır oğlu ibrahim?
  yusuf ve ailesi, asıl şoku ise ibrahim’in aşık olduğunu açıklamasıyla yaşar. önce sevinirler elbette, ancak kızın adını duyduklarında herkesin ağzı açık kalır. jessica. nerelidir bu jessica? kimlerdendir? ibrahim söyler:colarado !
  --spoiler--
  5 -1 ... soyut halk noel babasi
 2. 2.
  i love you'nun türkçe söylenişi.
  5 -1 ... mavi balina hem de minik
 3. 3.
  senaristliğini ve yönetmenliğini sermiyan midyat'ın yaptığı, ayrıca başrolünü de fadik sevin atasoy ile beraber üstlendiği film.
  3 ... o bu su
 4. 4.
  ''ay'' ben, ''lav'' seni, ''yu'' seviyorum. Tabi bide çekimli halleri var ama oraya girmiyeceğim.
  (bkz: Cem Yılmaz) * * *
  9 -2 ... birtan
 5. 5.
  amerikan futbol topuyla, bildiğimiz futbol oynamaya çalışan çocukların gösterildiği video ile güzel olacağına kanaat getirilebilecek film.

  --spoiler--
  -pas versene oğlum.
  +nası vereyim amına koyduğum vuruyorum taca gidiyor ibne.
  --spoiler--
  23 -2 ... kewell the wizard of oz
 6. 6.
  "aşk her yerde yazıldığı gibi okunur"
  8 ... can sikacagi
 7. 7.
  (bkz: internet mahir)
  1 ... shotgunpadre
 8. 8.
  fragmanı doğu halkının içinde bulunduğu yokluk durumundan komiklik çıkarmaya çalışmış bir film. ne komik kürt çocukları amerikan futbol topunu tanımıyorlar, aksanlı küfür ediyorlar falan. fragmana pek çok kişinin katıla katıla gülmeside çok iyi.
  3 -3 ... magius
 9. 9.
  her insanın arşivinde bulunması gereken film. hak etmese de kıymetini bilecek kadar oscar adayı. film 22 aralıkta gösterime girecek.
  2 -2 ... dusunenadam
 10. 10.
  izlemek için sabırsızlandığım film.
  2 -1 ... portatif