bugün

nevşehir'in şirin bir ilçesidir. kızılırmak tam ortasından geçmektedir.
çömlekleriyle ün yapmış, çömlek yapımının da denenebildiği, tarih kokan, eski avanos tarafında kesinlikle kalınması gereken ilçe. (bkz: venessa pansiyon)
kızılırmak üzerine kurulmuş asma köprüden geçip, ilçe merkezine doğru ilerlediğinizde,
gördüğünüz manzara ve burnunuza gelen toprak kokusu ile kendinizi antik bir şehrin sokaklarında
dolaşıyor gibi hissetmenizi sağlayan, bir evin içinde olması gereken birçok araç gereçin topraktan
yapılmış biçimlerini bulabileceğiniz nevşehir ilinin kayseri sınırına yakın olan ilçesi.
meşhur çömlekçisine uğramadan geçilmeyecek yer. bir şeyler alacagınızı hissettiklerinde sizin de yapmaniza izin veriyorlar. ancak bir çömleğin pişip beklemesi haftalar alıyor. zaten yapılan şey çömlekten çok yaratıga benziyorsa önemi yok*
Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan Avanos'un antik dönemdeki adı Venessa'dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak'ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.

Çömlekçilik:Avanos'ta da Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir.Bu el sanatı kavimden kavime,babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir.Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur.işlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte,daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra,saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

Yörede yemek kapları,su testileri,kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler,su kükleri tanınan çanak ürünleridir. Avanos,günümüzde ''Kapadokya'nın El Sanatları ve Alış-veriş Merkezi'' olarak tanınmaktadır.

iklim:Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk yağışlıdır.
kapadokya'nın önünüze serildiği bir manzarası vardır.
Körde bilir Avanos'un yolunu, tesdi bardak kırığından bellidir.
Çanak Çömlekçiliği ile ünlü Nevşehir'in şirin ilçesi.
nevşehir ilinin turistik bir ilçesidir. birçok eski medeniyetin kalıntıları ve çanak çömleği ile ün yapmıştır. bazılarının uydurması olan "aşıklar köprüsü" diye bir köprüsü yoktur. bildiğin asma köprüdür,karşıdan karşıya geçmek için kullanılır. he bir de taş köprüsü vardır,ordan da araçlar geçer. yaz kış turistlere ev sahipliği yapmaktadır.
ortasından kızılırmak geçen ve peribacaları barındıran-her ne kadar peribacalarını ürgüpte olduğu zannedilse de hemen hemen hepsi avanostadır-harkulade ilçe,yaz günleri gece ikilere üçlere kadar gezebilirsiniz ve ırmağın kıyında doyulmaz şarabının tadına bakabilirsiniz ayrıca bakımsız olmalarına rağmen eski evleri de harika görünür, birazcık çaba harcansa yatırım yapılsa ve yurtdışına tanıtılsa hiç kuşkum yok ki dünyanın en güzel yerleri arasında girer.
çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan nevşehir ilçesi imiş.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.