bugün

nevşehir'in şirin bir ilçesidir. kızılırmak tam ortasından geçmektedir.
çömlekleriyle ün yapmış, çömlek yapımının da denenebildiği, tarih kokan, eski avanos tarafında kesinlikle kalınması gereken ilçe. (bkz: venessa pansiyon)
kızılırmak üzerine kurulmuş asma köprüden geçip, ilçe merkezine doğru ilerlediğinizde,
gördüğünüz manzara ve burnunuza gelen toprak kokusu ile kendinizi antik bir şehrin sokaklarında
dolaşıyor gibi hissetmenizi sağlayan, bir evin içinde olması gereken birçok araç gereçin topraktan
yapılmış biçimlerini bulabileceğiniz nevşehir ilinin kayseri sınırına yakın olan ilçesi.
meşhur çömlekçisine uğramadan geçilmeyecek yer. bir şeyler alacagınızı hissettiklerinde sizin de yapmaniza izin veriyorlar. ancak bir çömleğin pişip beklemesi haftalar alıyor. zaten yapılan şey çömlekten çok yaratıga benziyorsa önemi yok*
Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan Avanos'un antik dönemdeki adı Venessa'dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak'ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.

Çömlekçilik:Avanos'ta da Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir.Bu el sanatı kavimden kavime,babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir.Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur.işlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte,daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra,saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

Yörede yemek kapları,su testileri,kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler,su kükleri tanınan çanak ürünleridir. Avanos,günümüzde ''Kapadokya'nın El Sanatları ve Alış-veriş Merkezi'' olarak tanınmaktadır.

iklim:Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk yağışlıdır.
kapadokya'nın önünüze serildiği bir manzarası vardır.
Körde bilir Avanos'un yolunu, tesdi bardak kırığından bellidir.
Çanak Çömlekçiliği ile ünlü Nevşehir'in şirin ilçesi.
nevşehir ilinin turistik bir ilçesidir. birçok eski medeniyetin kalıntıları ve çanak çömleği ile ün yapmıştır. bazılarının uydurması olan "aşıklar köprüsü" diye bir köprüsü yoktur. bildiğin asma köprüdür,karşıdan karşıya geçmek için kullanılır. he bir de taş köprüsü vardır,ordan da araçlar geçer. yaz kış turistlere ev sahipliği yapmaktadır.
ortasından kızılırmak geçen ve peribacaları barındıran-her ne kadar peribacalarını ürgüpte olduğu zannedilse de hemen hemen hepsi avanostadır-harkulade ilçe,yaz günleri gece ikilere üçlere kadar gezebilirsiniz ve ırmağın kıyında doyulmaz şarabının tadına bakabilirsiniz ayrıca bakımsız olmalarına rağmen eski evleri de harika görünür, birazcık çaba harcansa yatırım yapılsa ve yurtdışına tanıtılsa hiç kuşkum yok ki dünyanın en güzel yerleri arasında girer.
çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan nevşehir ilçesi imiş.
Rive Gauche'i andıran şirin ilçe.
Kör de bilir Avanos`un yolunu, canak cömlek kirigindan bellidir.
nevşehir'in şirin mi şirin ilçesidir. çömlekleri ile ünlüdür. yolunuz düşerse elinizi o çamura bulamadan dönmeyin. *
çok huzurlu, şirin bir ilçe. Sıcacık halkı ile kendine bağlayandır.
istanbul dan kaçıp huzuru bulduğum ve yaşadığım yerdir. sessizliği harikadır.
belli dönemlerde gökyüzüne bakınca uçan balonların güzelliği görülen nevşehir'in en güzel ilçesidir.
sallanan bir asma köprüye sahip nevşehir ilçesi.
Nevşehir iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kent, ilçenin nüfusu 39.661 yalnız kentin nüfusu 10.010 (1990). Kentin eski kesimi Kızılırmak’ın sağ kıyısındadır. Yeni kesimleri Kızılırmak’ın sol kıyısına da kaymıştır. Avanos’ta çanak-çömlek yapımcılığı turistik önem taşır

Kaynak: http://www.yeniansikloped...s-nevsehir/#ixzz2OPQrBJJZ
Nevşehir merkez, göreme olmasa turizm ile alakası yoktur. Avanos, turizm ve eğlence için on numara bir mekandır. Kızılırmak kıyısında, taş bir ev almak ve o manzarayı izlemek ne güzel olur, değil mi ? Soğuk mudur ? Soğuktur vesselam.Ama o üzüm mevsimi adamı bitirir.. Üzüm şırasından köftür diye bir tatlı yaparlar. '' aman sabahlar olmasın'' modunda, kendinizi kaybedersiniz yerken. Lokum şeklinde, kurutulur. Bir yıl boyunca indirirsiniz öyle. Şarap olayında, on numaralar. Hadi oraya yerleşelim topluca.
tayin isteyip-istememekte kararsız kaldığım ilçe.
kırmızı çamurundan çanak çömlek yapılan nevşehir'in güzel ilçesi.
isminden de anlaşıldığı gibi avanakların yaşadığı ilçe.
(bkz: avanos ta akp nin kaybetme nedeni)
Kızılırmak kıyısında günümüzde de halen Çömlekçilik sanatının yaygın olduğunu yer.
nevsehir'in bir ilcesiymis.
Nevşehir'in ve civarının en güzel ilçesi. iç anadolu'da böyle güzel bir yer mi varmış dedirten şehir. Yakınına yolunuzun düştüğü vakit uğranılması gereken bir yer.