1. 1.
  toplama ve yok etme kampıdır. 2. dünya savaşı'nda, polonya'nın işgalinden sonra almanlar tarafından eski bir kışlanın yerine kurulmuştur. 1 milyondan fazla insanın çatır çatır yakıldığı, insanlığın yüz karası olan yerin adıdır.
  (bkz: sabun)
  6 -3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  zamanında yahudilerden sabun yapılan yer. fabrika.
  4 -2 ... tyler
 3. 3.
  http://www.auschwitz.org.pl
  4 -1 ... plug in baby
 4. 4.
  polonyada bulunan en büyük toplama kampının adı ve kardeşler takımı adlı dizide burazsıyla ilgili görüntüler insanı derinden yaralar ve schindler s lists de de burasıyla ilgili bir sahne bulumaktadır ve artık müze olarak kullanılmaktaıdır...
  1 -1 ... pink floyd
 5. 5.
  polonyanın krakow şehri yakınlarındaki nazi toplama kampı. ben geçen yaz gittiğimde yanık et kokusu falan duymadım(insanların yakıldığı fırınlarda bile). ama giderseniz hala öldürülen yahudilerin bir oda dolusu saçlarını ve bu saçlardan yapılmış battaniyeleri görebilirsiniz. ayrıca yahudilerin yağlarından yapılmış sabun kalıpları da sergilenmekte. oraya kadar gitmişken hemen 1-2 km ilerdeki birkenau kampı da görülmeye değer.
  1 -2 ... butcher
 6. 6.
  Oswiecim'de bulunan,en büyük nazi toplama kampı.
  birçok kadın saçı kesilerek almanyaya gönderilmiş, tekstilde kullanılmıştır,gönderilemeyen kısım ise kampın içinde camekanlarda sergilenmektedir.
  yanmış oyuncak bebekler,gözlükler,takma bacaklar,ayakkabı ve terlikler,bavullar,yemek yapmak için kullanılan kap kacaklar da değişik binalarda sergilenmektedir.
  ayrıca zamanında kullanılan ranzaların yanında taşlarla yapılmış küçük bölmelerde de insanların uyuduğunu düşünmek* iç parçalayıcıdır. birçok yerde darağacı bulunmaktadır ve etraf dikenli tellerle kaplıdır(elektrikli)
  1 -1 ... mozambik tavsani
 7. 7.
  girişinde de "arbeit macht frei" yazar. *
  1 ... butcher
 8. 8.
  (bkz: josef mengele)
  (bkz: angel of death)
  ... diyonsos
 9. 9.
  4.5 milyon insanın katledildiği, şimdilerde müze olarka kullanılan eski toplama kampı. ünlü çek asıllı yahudi yazar frank kafka'nın yeğeni marie kafka'da bu kampta öldürülmüştür.
  1 -1 ... diyonsos
 10. 10.
  Almanların ikinci dünya savaşında kurdukları en büyük kamp olan auschwitz (40 kilometre kare) bugün yer olarak Krakow yakınlarında bulunan Polonya kasabası Oswiecim'in Almanca'daki adıdır.
  Hitler'in Nazi rejimi, Avrupa'daki bütün Yahudileri - savaş başladığında sayıları yaklaşık 9 milyondu - ortadan kaldırmaya niyetliydi. Türlü yöntemleri denedikten sonra, en etkilisinin gaz odaları olduğuna karar verdiler.ilk deneme Eylül 1941'de yapıldı ve 600 Sovyet savaş esiri ve 250 Polonyalı tutsak Zyklon B gazı verilerek katledildi. Deneme başarılı olmuştu. Kurbanlar yaklaşık 7 kilogram gaz verilerek 20 dakika içinde öldürülmüştü.
  1940-1945 yılları arasında Auschwitz ve Birkenau kamplarında Nazi rejiminin en vahşi suçları işlendi. Trenlerle kampa getirilen bir milyondan fazla Yahudi için, rayların bittiği yer, hayatın da bittiği yer oldu.
  Kurbanların tümü değil ama çoğu Yahudi'ydi. Auschwitz'te bir milyona yakın Yahudi öldü. 75 bin Yahudi olmayan Polonyalı, 18 bin Roman ve 15 bin Sovyet savaş esiri de öldürüldü.
  Naziler, öte yandan, siyasi tutukluları, eşcinselleri, engellileri, Yehova Şahitlerini ve hoşlarına gitmeyen herkesi, kurdukları bu toplama kamplarına, ölüm kamplarına hapsedip öldürdüler.
  Ekim 1944'te yüzlerce mahkum öldürüleceklerini öğrenip başkaldırdılar ve üç gardiyanı öldürdüler. Aynı zamanda, bir silah fabrikasında zorla çalıştırılan diğer mahkumların gizlice içeri soktukları patlayıcıları kullanarak bir krematoryumu bir de gaz odasını havaya uçurdular.
  Naziler katılan hemen herkesi öldürerek ayaklanmayı bastırdılar. Patlayıcıları kampa gizlice sokan kadınlar herkesin gözünün önünde asıldı.
  Auschiwtz, 27 ocak 1945'te Kızıl Ordu tarafından "kurtarıldı"
  Holokost'a katılanların çoğu savaş sonrasında mahkeme önüne çıkarıldı. Rudolf Franz Ferdinand Hoess, Auschwitz toplama kampının kumandanı idi.ikinci Dünya Savaşının sonunda kurulan Nümberg mahkemelerinde bulunduğu "itiraflarında", Auschwitz'in içinde "Wolzek" adı verilen özel bir imha kampı olduğunu, kendi komutası altında burada 2.5 milyon yahudinin öldürüldüğünü söyledi. Ve Hess Bu ifadesinden sonra ömür boyu hapse mahkum edildi.
  6 ... stockton to malone