1. 1.
  valar efendilerinden biri.güç bakımından dördüncü sıradadır.zanaatkarlık,el becerisi gerektiren işler ve madencilikte ustadır.cüceleri yaratan auledir.yavanna ile evlidir.
  2 ... thorininkiliciorcrist
 2. 2.
  tolkien'in arda'sında, demircilerin efendisi ve en beceriklisi olan vala. orta dünya'nın coğrafi yapısını şekillendiren ainu'dur aynı zamanda. demircilik ve madencilik hakkındaki bilgisi muazzam olup, çok sevdiği noldor halkına zanaatinin inceliklerini öğretmiştir. eşi yavanna'dır. en önemli buluşu ise cücelerdir. ilkdoğanları beklerken sabırsızlığa düşmüş ve cücelerin 7 efendisini yaratmıştır. eru onları kutsamış, fakat ilkdoğanların uyanışına kadar onları da uykuya bırakmıştır.
  1 ... maturin
 3. 3.
  elfler orta dünyada doğmadan yani eru tarafından yaratılmadan önce planda ve müzikte olmadığı halde cüceleri yaratan tanrıdır. sonradan eru kızıp yok etmesini istemiş ama tam çekici ile hepsini yok edeceği sırada hadi neyse denilerek cücelerin yaşamasına müsaade edilmiştir.
  1 ... jackskellington
 4. 4.
  valar'dan biri. bir demircidir, cüceleri yaratmış ve bu sebeple eru ilúvatardan fırça yemiştir. valarin dilindeki ismi aûlêz'dir. eldar ırkından noldor'u çok sever ve tüm bilgilerini onlara aktarmıştır. feanor manyağının da öğretmeni olan aulë, yavanna'nın kocasıdır. cücelere kendi tasarladığı dili (khuzdûl) öğretmiştir. ne hikmetse bütün yoldan sapkınlar önceden onun rahle-i tedrisatından geçmişlerdir.**
  ... otep shamaya
 5. 4.
  sauron ve saruman'ın hocası olan vala. ikiside aule'nin götüne tekmeyi basıp kötülere katılmışlardır.
  1 ... lan senin de nickinin de amk
 6. 5.
  sauron, saruman ve feanor un öğretmeni olan melek. elflerden en sevdiği noldordu. sauron kendisine ihanet edip taraf değiştirdiği için belki onun en büyük düşmanıydı. hükmetme sevgisinden dolayı cüceleri yaratmış ama sonradan kabul görülüp canlanmıştırlar.
  1 ... selia
 7. 6.
  vaların bir üyesi. demircilerin ve zanaatkarların efendisi olarak adlandırılı. cüceleri yaratan kişidir ama erudan izin almadığı için yaratılanların bir süre bekletilmeleri emredilmiştir kendisine.
  ... sharinganstayla
 8. 7.
  http://www.tolkienlibrary...-aule-and-the-dwarves.jpg
  ... terellelli
 9. 8.
  Cücelerin yaratıcısı ve onların babası olan vala. Eru Elfleri ve insanları düşüncesiyle yarattıktan sonra yaşama ve iradeye sahip düşünen hiçbir varlığı yaratmasına izin vermedi Valar'ın fakat Aule'nin böyle bir şey yaratma duygusu öyle baskın ve büyüktü ki bu buyruğu dinlemedi. Eru'dan Gizli olarak yaratmıştı düşüncesinde cüceleri onların bedenini yarattı lakin ruh üflemedi onlar sadece onun isteği doğrultusunda hareket ediyorlardı lakin Eru herşeyi bilip görendi Aule'ye müsaade etti cüceleri yaratmasında bir zaman sonra geldi ve dedi ki Ey aule benim size söylediğimin aksini neden yaptı ? Aule mahcubiyetle cevap verdi Affet baba dedi eğer arzun onları yok etmemse onları yok ederim dedi ve çekicini kaldırdı tam indirecekken cüceler konuştu babamız yapmayın dediler... Ve aule o zaman anladı ve Eru'ya ihsanı için minnettar oldu fakat Eru kendi çocuklarından evvel yani Elfler ve insanlardan evvel cücelerin uyandırılmayacağını buyurdu.
  ... taurnil earfalas
 10. 9.
  sauron reyiz esasen aule nin maia sıdır, çok kişi bilmez,

  herkes melkor un köpeği sanıyor ama orijin olarak aule den geliyor yiğidim...
  2 ... karlan