bugün

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı 2023 yılında asgari ücrete gelecek zam oranına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücretin ciddi şekilde yükselteceğini açıklamasının ardından çok konuşulacak bir iddia geldi. iddiaya göre asgari ücrete yüzde 80 zam gelecek ve asgari ücret 9 bin 900 TL’yi bulacak. Asgari ücretle zam gelmesi pek olumlu sonuç dogurmuyor alım gücü yükselmezse yapılan zamlar sadece daha fazla enflasyon demek.
Enflasyon düşmicene göre maaşların artmasıyla dengeyi bulmak lazım. Ama kurnaz esnaf boş durrmu. A101 de muz 45tl bimde limon 21tl.
beraberinde korkunç bir enflasyonu da getirecektir.

ev kira fiyatları şu anda ortalama bir semtte 3500 liradan açılıyor. asgari ücret bu kadar artarsa kira fiyatları da 2 ye katlar. kimse devletin kararlarını iplemiyor daha dün kiracısına yüzde 350 zam yapmaya çalışıp kabul görmeyince adama saldıran ev sahibi hacı abi haberi vardı. mazotun litresi 40 lirayı bulur. peynirin kilosu 200 liralara gelir. dolar 25 liraları geçer. yemeklik yağ fiyatları gene 2 ye katlar. eti falan ancak uyurken rüyanızda görürsünüz artık..

bilmiyorum belki ben yanlış düşünüyorum ama bir devlet/hükümet asgari ücreti artırarak vatandaşının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlar. bizde ise maalesef asgari ücret artırılırken gerekli önlemler alınmadığı için yapılan zam vatandaşa eksi olarak geçiyor. 2850 lira mıydı neydi onu 5000 liraya çektiler ertesi gün yapılan artış eksi olarak vatandaşa geçti. dünyanın her yerinde doğru orantı olarak ilerleyen sistem bizde neden ters orantıya dönüyor vallahi billahi ben çözemiyorum..
fiyatlar artacaksa hiç olmasın daha iyi eskiden iki üç tane alabildiğimiz şeylere şimdi bir tane anca alabiliyoruz.
Üretim yüksek maliyetler yüzünden düştü. Enflasyonu bizzat hükümetin şuursuzca, sonucunu düşünmeden enerjiye yaptığı zamlar, ikiye katladı. Buna anadolu irfaniyla hemhâl olmuş esnafimizi da eklersek, hükümetin gerçekçi tedbirler almadan, yapacağı asgari ücret vs zamlari, enflasyon yanginina ancak daha fazla yakıt olur. Ev sahiplerine ayrı bir parantez açmak gerekir olum yatacak yeriniz yok!.
adını yazabilen adama 9900 tl vermek demek bu ülkede ciddi anlamda enflasyonun tavan yapması demektir. yanlış anlaşılmasın, keşke mevcut hali ile enflasyon düşük olsa da insanlar asgari ücretle bile rahat rahat yaşayabilse. ama asgari ücreti sürekli arttırmak demek parayı enflasyon altında ezdirmek demektir.
Ben o zaman 36k maaş isterim aq. Öyle bir durum olursa vasıfsız adam daha çok önem kazanır. Herkes vasıfsız olmaya başlar.
vay be ne kadar da güzel yönetiyorlar ülkeyi. hadi yine yaşadınız köftehorlar. her seferinde olduğu gibi.
Asgari ücreti arttırmak çözüm değil. Kural koyucu devlet fiyatlara fahiş zam yapan, kafasına göre bedel belirleyen kişileri ve kurumları sağlamından dövmeli. Hatta gerekirse temel gıda maddelerine taban fiyat uygulamasına geçmeli. Anca o zaman vatandaşa çare olabilir.
Maaşı asgari ücretin üstünde olanlar, asgari ücret maaşıma yaklaşıyor artık hava atamıcam diye dövünüyor bizim millete müstehak aq böyle şeyler.
bu maaşları görebilir miyiz? bilmiyorum ama bizim milletimiz maaşlar bu kadar oldu diye bunu fırsata cevirip herşeye zam yaparlar. belki bu maaş zammı gelececek olan zamın haberciside olabilir.
enflasyonu hortlatmıcak şekilde yapabilirlerse ne ala fakat bu iş enflasyonu feciiii halde tetikler. çünkü sektördeki en önemli maliyetlerin başında personel maliyeti geliyor.
Personel maliyeti götverenlerin pardon işverenlerin uydurduğu bi bahane tamamen. Parayı vursalar bile personel maliyeti diye ağlıyorlar. Yalan aq.
Öncelikle odaklanılması gereken şey, Asgari ücretin artmasının iyi bir şey mi kötü bir şey mi olduğu.

Örneklendirelim. Misal Dünya üzerinde Ekonomisi iyi olan ülkelerde, asgari ücret yaklaşık 1800-2500 birimdir.

asgari ücret alan biri bu ülkelerde, açlık sınırında yaşamazlar bu parayla.

Yasam standartları iyidir misal para biriktirerek 1 sene içerisinde altına araba çekebilirler.

Kaldı ki bu ülkelerde asgari ücretle çalışanlar, çalışan nüfusun taş çatlasın %10'unu oluşturur.
Yani asgari ücret insan gibi yaşama sınırıdır, ülkemizdeki gibi açlık sınırı değil.

Her şeyin fiyatı deli gibi artarken, asgari ücret 10 bin tl'yi bırak 20 bin tl olsun yine bir şey ifade etmez.

Enflasyon bu kadar yüksekken ,Cebinize giren paradaki artış, cebinizden çıkan paranın çokluğuyla yarışamaz.
Asgariyi ne yaparlarsa yapsınlar; bu yukardaki kerhaneci gibileri pahalanmayıp ucuzlamaya devam edecektir. Kaz kafalı geyimsi of tronus kerhanacısı seni!
memur maaşlarına aynı oranda zam yapılmaz muhtemelen. bu da memur maaşını neredeyse asgari ücrete sabitler.

Son yıllarda Türkiye’de ortalama ücretler ile asgari ücret arasındaki makasın giderek daraldığı, daha çok kişinin asgari ücret veya buna yakın ücretle çalışmaya başladığı, ortalama ücretlerdeki artışın asgari ücretteki artışın altında kaldığına dair gözlemler bulunuyor. Veriler, bu gözlemi destekliyor.

görsel

velhasıl 20 yılda getirdikleri nokta tüm ülkeyi asgari ücrete ve asgari yaşam şartlarına mahkum etmek.
(bkz: keriz silkeleme) mesele zam değil 3 temel konu var çözülürse ülke çağ atlar.

1-) 20 milyon sığınmacı sorunu
2-) 18.40 olan dolar sorunu
3-) En az %500 lerde olan enflasyon sorunu.

bunları çözen parti ne güzel ne vatansever partidir.
o zamana kadar ölmezseniz, bir sonraki seviyeye geçebileceksiniz.
Gıda fiyatlarına, faturalara vs vs zam güncellemesi is coming...
ülke maalesef çok kalabalık ve bu kalabalığı genel olarak vasıfsız cahil ekibi oluşturuyor. işte bu yüzden normalde öğrencinin stajyerin ya da hiç vasfı olmayan adamın alması gereken asgari ücrete ülkenin büyük çoğunluğu talip.

artı olarak eğitimi sistematik olarak kalitesizleştirmek, düzgün gıdaya ulaşımı kapatmak gibi sebeplerden dolayı ülke insanının iq su 2 haneyi geçemeyecek duruma geldi.

Ben bir işveren olarak yanımda çalıştırdığım satış mühendisinin çalışma şartları şu şekilde,

(yeni mezun) 6500 + prim + yemek + yol veriyorum bu da çalışan hiçbir şey yapmaz mesaisini doldurup yatarsa yaklaşık olarak aylık 12000 gibi bir rakam yapıyor. Hafta içi 09.00-17.30 çalışma aralığı, hafta sonları tatil, devletin verdiği tüm resmi tatiller var. eğer ek mesai yaparsa ki daha önce hiç olmadı saat ücreti x2 hesabına yatırılır.

şimdi ben bu arkadaşlara hem acıdığım için insani bir maaş vermeye çalışıyorum hem de verdiğim maaşa çok acıyorum çünkü bir makine mühendisi kumpası görünce şaşırıyor ise, mail yazarken -de -da ayrımı yapamıyor düşük cümle kuruyor ise bu insanın bırakın maaş almasını iş bulması bile bir mucize. Ancak mecburuz, çünkü vasat olmayan bir tane düzgün adam çıkmıyor karşınıza.

Bu ülkenin gıdası vasat, insanı vasat oğlu vasat, trafiği vasat, yöneticisi vasat, okulu vasat, tatili vasat, vergi sistemi vasat, hastanesi vasat ancak

hırsızı güzel, cahili müthiş.

konumuza gelir isek,

vasıfsız ücretinin 9900 olması demek, gözünüzle görebildiğiniz her şeyin (hava buna dahil) zamlanması demektir. örneğin ben asgari ücrete zam oranında (yüzdesel olarak) imal ettiğim ürüne zam yapmak zorundayım ve emin olun bu hepinize bir şekilde yansır.
yıl sonuna doğru enerji maliyetleri de göz önüne alındığında efnlasyonun ciddi şekilde artacağını düşünüyorum. buna bağlı olarak maaşlardaki erime hızlanacak. Seçimin yaklaşması, hükümetin seçim stratejisine geçmesine neden olacaktır. bu da asgari ücret, emekli, memur gibi toplumun büyük bir kısmını oluşturan gruba Cülûs dağıtması demektir. asgari ücretin 8 bin tl civarı olacağını düşünüyorum.
görsel
merhaba arkadaşlar. o kadar değil ama ciddi bir artış öngörülüyor. bunun seçmen davranışına mutlaka bir etkisi olacaktır.
her şey dolarla hesaplanıyor maaş vermeye geldimi tl...
Kötü günler gördük, daha kötü günler göreceğiz demek.