bugün

Ahmet kuralla bi alakası yok heralde bu ismi ilk defa işler güçlerde düğün sahnesinde ahmet kuralın ''biri bana arda kural dedi ama hiç değilse soyadı tutturdu.''demesiyle duydum.
hem lise defteri'nde, hem de eyvah babam'da iyi oyunculuk çıkarmış şahsiyet.
yıllar evvel yedi numarada da görünmüştü. evet.
röportajlarından anladığım kadarıyla git gide bilgeleşen, içi dolu bir eleman. aynı zamanda çok yakışıklıdır.
eski popülaritesi kalmayan oyuncu. zamanında eyvah kızım büyüdü'de oynamış ve leonardo di caprio'ya olan benzerliği ile epey dikkat çekmişti.
--spoiler--
Ünlü yıldız; şizofreni başlangıcı teşhisiyle hastaneye kaldırıldı!

'Emret Komutanım' dizisiyle milyonlarca genç kızın kalbinde taht kuran Arda Kural'dan üzücü haber! Sabah'tan Başak Çokan'ın haberine göre, her şey, Kural'ın yakın bir arkadaşının, onu tanıyanlara attığı şu SMS'le ortaya çıktı: "Arda Kural, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatmıştır. Onun için manevi desteğinizi ve dualarınızı eksik etmeyin!"

ŞiZOFRENi BAŞLANGICI TEŞHiSi

Kural'ın bir süre önce bunalıma girdiği öğrenildi. Ünlü oyuncu, son olarak maden ocağından çıkardığını iddia ettiği taşları bir kuyumcuya satmaya çalışınca polis tarafından tutuklandı. Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi altına alınan ünlü oyuncuya, şizofreni başlangıcı teşhisi kondu.
--spoiler--
*
Sizofreni baslangici teshis edilmis dogruluk derecesini bilemeyecegim en yakin zamanda iyi olmasini umuyorum siritarak izledigimiz hos gorunumlu ultra sevimli oyuncumuzun.
Ortaköy ara sokaklarda dolanirken görürdüm bazen. Geçmiş olsun.
Eyvah kızım büyüdü dizisi ile çocukluk aşkımdı bir zamanlar kendisi. iyi olmasını umuyorum.
allah yardımcısı olsun. umarım sağlığına kavuşur.
geçmiş olsun dileklerimi ilettiğim oyuncu.

o değil de çok şaşırdım yahu. hem leonardo di caprio'ya benzeyen tipinle gönülleri fethet, hem büyük bir yıldız olma yolunda tüm özellikleri barındır; fakat en sonunda talihin oyununa gel.
leonardo di caprio'ya benzetile benzetile kendisini cidden leonardo olduğuna inandırmış galiba. shutter island'ın etkisinde de kalmış olabilir.
arda şizo style olmuş... olan olmuştue geri dönüşü olmaz artık bu yolun!
şizofreni başlangıcı olduğu tespit edilen bir hastalık yüzünden tedavi altına alınmış oyuncu. adama dizi yada sinema filmlerinden rol teklifi gelmeyince böyle olduğu düşüncesindeyim. inşallah sağlığına kavuşur ne diyelim allah şifa versin. *
dünyanın en o.rospu sektöründe daha nice arda lar kafayı tırlattı.

merak etmeyin şu an en tepede gördüğünüz adamlarda 3-5 yıl sonra aklınaza gelen bütün psikolojik rahatsızlıkların tadına bakacaklar.
maden ocağından çıkardığını iddia ettiği bazı maddeleri kuyumcuya satmaya çalışırken polis tarafından sorgulanan, uzun zamandır bunalımda olan, bunalımlarına dayanamayan ve akabinde bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesine şizofreni başlangıcı tanısıyla yatırılan oyuncudur. allah acil şifalar versin.
şizofren teşhisi konulmuş aktör..

tabi herif şöhret, karı kız, alkol kafayı oynattı gibi konuşan dangozlarının alayıyla ilgili enteresan cümleler kurabilirim. acil şifalar dileyen saf dangoz yazarlara da ayrıca parantez açalım..

adama şizofren teşhisi konulmuş.. zaten bu genlerinde var.. depresyon, travma neticesinde ortaya çıkmış olabilir ama zaten beyin zaten probleme temayüllü.. eğer teşhis olarak şizofren tanısı konmuşsa zaten hayatı boyunca tamamen iyileşmesi beklenmez, ancak hayatını idame edebilecek şekilde şizofren olarak hayatına devam eder.. akıl oyunlarını da mı izlemediniz dangoz arkadaşlar..
şizofreni her toplumda 100 kişide 1 görülen bir rahatsızlık, fakat genel itibarıyla 12-20 yaş arasında belirti veren bir hastalık, bu kadar geç ortaya çıkması biraz şaşırtıcı olmakla birlikte mümkün, fakat depresyona bağlı hezeyanların ya da halüsinasyonların olması daha mümkün... ayrıca şizofreni tanısı kolay konulabilecek bir tanı değilken bunu sosyal medyada bu kadar konuşmak, kötü bir şey gibi aksettirmek ne kadar doğru orası da tartışılır.
türkiye sınırları içerisindeki en yakışıklı oyunculardan biridir. oyunculuğu da aslında fena değildir. neden bu hale gelene kadar değerlendirilmedi hiç anlamamışımdır. açıkça şu cümlemden onun bu hale gelişini ününün azalmasına bağladığımı düşünebilirsiniz. öyle değil fakat şunu bilirim ki bir meşgale bulmak ve başarı, başarıya önem veren insanları ruhsal hastalıklardan uzak tutar.
kesin bir yargıya varmak zor aslında. ünlülerin de paparaziden uzak bir özel hayatları vardır ve her yaşadıklarını kariyerlerine bağlamak yanlıştır. şizofreni çok zor bir hastalıktır. çok çeşitli akıl hastaları tanıdım hayatım boyunca fakat şizofreni beni en çok hüzünlendireniydi. allah şifa versin. bir insanın en büyük imtihanı kendi zihniyle olanıdır. akıl, insanın en değerli hazinesidir.
girdiği girdaptan çıkıp, biz sevenlerini o aydınlık yüzü ve oyunculuğundan mahrum bırakmaması temennisiyle..
türkiyenin leonardo di capriosuydu benim için. umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.
hakkında çıkan haberlerin insan haklarına aykırı olup olmadığını merak ettiğim kişi.

bir kişinin hastalığını (özellikle bu şekildeki bir hastalıksa) bilgisi dışında basınla paylaşmanın bir suç olup olmadığını merak ediyorum. ya da bu kişinin bilgisi dahilinde bile olsa haber kanalları bu bilgiyi alıp "toplumdaki x kişisi şizofrendir." deme yetki ve hakkı var mıdır? varsa bu bilgi toplumun faydasına mıdır?

"medya etiği ve ahlakı" üzerinde uzun uzuna tartışılabilir tabi ama kısaca kendisine ve benzer durumdaki herkese acil şifalar diliyorum.

edit: kendisi "hakkımda çıkan haberler asılsızdır." diye bir açıklama yapmış.
en kisa surede sagligina kavusmasini istedigim oyuncu.
basketbol konusunda aşırı yeteneksiz biri olduğu basketbol topunu tutuşundan belli olan, ama buna rağmen gençlik yıllarında hep basketbolcu tipleri canlandıran dizi oyuncusu.
sadece emret komutanından hatırlanan çocuk.
"medyanın/ünlüler camiasının harcadığı genç isimlerden biri daha" demek ne kadar kötü şimdi..
leonardo dicaprio benzetmeleri yapıldığı sıralar genç kızların müthiş ilgisi altındaydı..
bu durum sanırım onda başlarda keyifli olsa da hep sıkıntı yarattı..
hayranı, fanı vs olmadım hiç, pek de izlemedim kendisini.. AMA haberi görünce ciddi üzüldüm..
haberi yalanlamış ki umarım öyledir.. oyunculuk anlamında vs kötüdür, iyidir vs değil mesele
bir insan olarak bakınca akıl hastalıgının en zor hastalıklardan biri olduğunu düşününce
üzülüyor insan.. o'nun bu duruma gelişinde payı olan "insanlar" ve özellikle "bir kişi"
umarım hakettiği gibi bedelini öder şu hayatta..

acil şifalar dilerim.