bugün

(bkz: sarf ve nahiv)
dilimize 6000 den fazla kelime sokmus, bir zamanlar alim zevatın ağzını açık bırakan, türkçeye faydası kadar zararı olmus dil.
sağdan sola doğru okunan ufak bir çizginin bile bir çok karışıklığa sebep olabilceği ve insanlar tarafından kur'an-ı kerim dili sanılan fakat öyle olmayan dil.
Bir takım kişilerin orada burada konuşurken kullanmayı çok sevdiği, kültürlülük saydığı dil. Güzel Türkçemi yeğlerim.
su an gunun 18 saati konusmaya cabaladigim dil. gercekten zengindir hele size bi cocuk el fenerinin nasil calistigini anlatir ki bayilirsiniz. siir gibidir. eger biraz iyi konusuyorsaniz suriye ve irakin disinda oldugunuz zaman pek fazla cakilmicaktir.denemesi bedava. ayrica kuran-i kerim dilidir. bu da %100 dur inkarcisi cahildir. turkiyede arapca bilen kulturlu sayilmaz gerici sayilir.. o gozle bakilir. bole bi dildir iste. ama bilmek gercekten guzeldir tavsiye edilir..
turkce'de kelime olarak ifade edilmeyen bircok eylemin kar$ilik buldugu dil. ornegin salincakta sallanirken insanin icinin bi ho$ olmasi durumunu anlatan sozcuk arapca'da mevcuttur.
Prof. Dr. ismail DURMUŞ'tan alınmaması gereken derstir. Alınırsa hep arapça öğrenilemeyecek hem de dersten geçilemeyecektir. (bkz: anlaşıldı mı efenim)
islam'ın resmi dili ilan edilmiş dil. tevrat, indiği milletin dili olan ibranice, incil, indiği bölgede konuşulan yunanca, zebur, yine indiği halkın dili olan ibranice yazılmıştır. zaten aksi gibi bir durum da mümkün olamaz. fakat; bizim halkımız nedense, araplara kaynağı bilinmeyen bir ilgi duymakta, kültürlerinin bir parçası olan dillerini de benimsemek istemektedir. zannımca, tefsir yapmayacak birinin, kuran okumak için arapça öğrenmesine de gerek yoktur. kuran okurken önemli olan, dil değil, olun ne anlattığıdır, onu anlamaktır.
zengin bir dildir. çok farklı ağızları vardır. mısır arapçası ile suriye arapçası arasında birbirini anlamayacak kadar fark vardır.

Anlatımının zengin olduğu söylenir. Doğrudur ama unutulmamalıdırki bir dil yaşadığı süre ve coğrafya ile doğru orantılı olarak gelişir. Hep arapça'nın zenginliğine örnek olarak devenin elli çeşit isminin olması söylenir. Türkçe'de de atın 20 küsur ismi vardır. Araplar için deve günlük yaşamın bir parçasıdır yüzyıllardır nasıl at türkler için yaşamın parçası ise..

Bir dilin bir dilden daha zengin olduğunu söylemek mantıklı bir kıstas değildir. Daha doğrusu bunun için kullanılacak karşılaştırma kelimesi "zengin" olmamalıdır.

Dip not: Arapça'yı gericilik dini olarak görmek halt etmektir.
birleşmiş milletler de 5 daimi üye ülkelerin dilleri dışında konuşulan dünyanın en zengin dillerinden birisi belki en zengini.türkçede bulunan ve "m" ile başlayan kelime veya fiillerin %90'nın alındığı dil.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.