bugün

hayattaki en kutsal, en güzel varlıklar olan annelere duyulan sevginin nedenleridir. saymakla bitmez. ne yaparlarsa yapsınlar tapılası varlıklardır.

-her zor gününüzde yanındadırlar,
-sizi 9 ay karınlarında taşımışlardır,
-kızsalarda sevselerde bunu sizin için yaptıkları kesindir,
-ne yaparsanız yapın sizi asla yalnız bırakmazlar,

şeklinde süreeeeer de sürer...
"keşke fön çekmeyi bilsem, sen bu soğukta kuaföre gitmek zorunda kalmazdın" demesi,
kavga ederken "tamam bağırma artık sesin kısılıcak" demesi,
ve dünyada insana sadece annenin bu derece sevgiyle bakması...
(bkz: yemek)
doğuran olduğu içindir.
dün geceki son eylemiyle beni çatlatmak istediğini bir kez daha göstermiştir.
bilgisayarını kapatan mitheithel, tuvalete girer. yatacaktır artık. çıkınca bir de ne görsün? annesi uyanmış, odasının ışığını açmış, oturuyor. "hayırdır? " der mitheithel, anne kan çanağı gözlerle bakar ve "seni bekliyorum, uyu da öyle kapatayım ışığımı. " der, küçük kızının karanlıktan huylandığını bilmektedir çünkü * *. candır o.
(bkz: ogrenci evi menusu)
gecenin 3'ünde kimseyi uyandırmamak için sessizce öksürmeye çalışırken uyuduğunu sandığınız annenizin içerki odadan "hırka giy" diye bağırmasıdır. biraz sonra elinde sütle gelecek, çok eminim.
sebep aramadan, sadece anne olduğu için dahi tapılabilir anneye. yaptığı fedakarlıkların karşılığı ödenemeyeceği ve o fedakarlıkların aynısı yapılamayacaği için anne çok farklıdır insan olan için...
anne deyince akla gelen her şey buna sebeptir.
eve gelen kargocuya "çok üşümüşsün evladım" diyerek çay ikram etmeye çalışmak, "bırak teyze işim var" diyen adamı zorla alıkoymak, "çayını bitirmeden gidemezsin" diyerek "biticek bu tabak" moduna girmek...cicim benim ya.
yoktur. anne ve evladın sevgisi karşılıksız koskocaman bir sevgidir öyle ki.
- 9 ay boyunca içinde bir canlıyı sorgusuz sualsiz taşıması.
- ugruna tuvalet taşlarına yapışıp bedenini kemiren bu canlıya hiç kimsenin göstermediği sevgiyi göstermesi.
- beline eklenen her yağ kütlesinden mutlu olmak.
- kafanıza fırlattığı her türlü eşya "hayatının anlamına" zarar verecek diye yine sabaha kadar başucunda beklemesi.
- koruyup kollamak karşılıksız.
- salt sevmek katışıksız.
sebep mi güldürme beni!
yazmakla bitmeyecek sebeplerdir.
çok basittir çünkü o annedir. herşeydir. dünyada karşılıksız seven tek insandır. yüce varlıktır. cennet ayakları altındadır. *
aranmayan sebeplerdir.
annedir bahsedilen,
herneyaparsan yap seni kosulsuz tek kabul eden çıkarsız sevgiye boğandır.
bazen bir ayva reçeli, bazen kargoyla gelen bir hırka, bazen de o endişeli bakışlardır.
canını bile hiç düşünmeden verebilmesidir. onun da tek istediği saygıdır o kadar.
sebep yoktur. içindeki yükü hafifletmektir...
annenin yavrusuna duyduğu sevgi öyle ama öyle büyüktür ki, yavru da onu taparcasına severek bu kutsallığın karşılığını bir dereceye kadar vereceğini düşünmektedir.
ne denmiş kitapta; ne yapsanız annenin hakkını ödeyemezsiniz.
(bkz: ona tapılmaz buna tapılır)
(bkz: allah)
(bkz: ota boka tapan insan modeli)
(bkz: anneler karsılıksız sever)
(bkz: ana gibi yar vatan gibi diyar olmaz)
(bkz: ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar)
dokuz ay on gün.
kendinize örnek aldığınız tek kadındır, her şeyiyle mükemmeldir. tek bir gözyaşı, tek bir gülüşü uğruna dünyanın ters çevrileceği tek insandır.
dünyanın en harika yemeklerini onların sayelerinde tadına varmamız.
yaşasın yemek yemek!
adi üzerin de "anne" olmasi.