bugün

bugün donduran ayazdır. bu ne kuru bir soğuk lan böyle. buz kesildim, ellerim morardı.
(bkz: ayazı bile güzel)
10-15 dakikalık bir yürüyüşten sonra bacaklarınızda his kaybına yol açan ayazdır. En yakın kapalı mekana girmek için yırtınırsınız. Aynı zamanda evde kaloriferler yanmıyorsa buzdolabının kapısını açarak fırın niyetine kullanabileceğiniz ayazdır.
kar yağmaz, yağmur arada yağar ama bu ayaz kış deyince peşinizi bırakmaz. kuru soğuktur, sibirya soğuğu gibi dondurur.
derin bir nefes alınca ciğerlerin varlığını hissettiren ayazdır. ne acıtır, ne yakar insanın içini, ne özlenir bir şeydir.
an itibariyle kendini alttan alttan hissettirmeye başlayan. ama bu değil tam olarak, bu olsa olsa demodur. birkaç hafta içinde iyice harlanıp çıkar karşımıza. ah ulan ah, ayazını bile seviyorum bu şehrin.

not: bir kızılay sokağından bildirildi.
bazen sevilir.
karasal iklimden kaynaklanır.
karı gibi krem taşımama neden olan ayazdır,o ruj gibi olandan da taşıyorum,hay s*kiyim böle işi.
adamı tortop eden meşhur ayazdır.
rakımı çevre illerden daha düşük olmasına karşın, ayazı 2 bin metrelik kar merkezlerine taş çıkartır.
ankara gibi bir yere düşmüş biri için düşene bir tekmede vurulması gibi bir şeydir.
istanbuldan geleli henüz iki gün olmuşşsa iki şehir arasındaki iklim farkı hemen hissedilir.
bronzlaştırır adamı.
(bkz: tasak catlatan soguklari)
alnının çatısına buz koymuşlar gibi hissettiren, sızlatan soğuktur.
adama içlik giydiren soğuktur.
insanı sigara içmekten soğutan lanet soğuktur.
elleri cepteyken bile morartan ayazdır. hele ki öveçler tarafında delidir.
büyük ihtimial bunu sabahleyin yiyeceğim halde hala ayaktayım. inatla içlik de giymiyorum halimiz ne olacak acaba. nefes bile aldırmıyor insana.
faranjiti olan bir hastayı komaya sokabilecek ayaz.
botoks etkisi yaratan ayazdır.
insanın burnundaki sümüğü donduran soğuktur.
Sivas'ın ayazı yanında günlük gülistanlık olan ayazdır.
10 yıldır bu kadar soğuğuna rastlamamıştım,insanlıktan çıkardı üşürken.
2 gün bu soğukta dışarıda olmamın ardından bu soğuklar devam ettiği sürece dışarıya çıkmama kararı almamı sağlayan soğuklardır. aksi takdirde bir yerde donup kalacağım efenim.