1. 1.
  her türlü devlet biçimini ve organını reddeden, insanı vicdanından başka bir şeyle yönetilmesine karşı çıkan düşünce.
  54 -4 ... elma
 2. 2.
  Kuralların kişiyi kuralsızlığa ittiğine inanan düşüncedir.
  20 ... irishstorm
 3. 3.
  sinirlari, siniflari, dayatmayi, tahakkumu kabul etmeyen, diger dusunce kuramlari gibi bir liderin onderliginde toplanmaya gerek duymayan, aksine bu basiboslugu seven ve buna doymayan insanlarin anlatildigi, masallarin en guzeli. annelerimize,babalarimiza dayatildigi gibi hirsizlik,ugursuzluk degil de reddetmenin dayanilmaz hafifligi diyelim biz.
  16 -1 ... philemon
 4. 4.
  sanilanin aksine kirip dokmekten ibaret olmayan oldukca humanist ve iyimser bir bakis acisina sahip olan dusunce tarzi. kisilerin kurallar ve baski olmadan da bir arada yasayabilecegine inanir.utopiktir cunku henuz insanlarin egolarindan siyrilabildigi, ustun olmayi arzulamadigi ve gucu ele gecirdigi takdirde zayifi ezmeye tesebbus etmeyecegi bir dunya soz konusu degildir. belki bir gun...
  29 -1 ... dramtatatam
 5. 5.
  egemenliğin olmaması.
  8 ... cikarinbeniburdan
 6. 6.
  Düzensizlik düzeni.
  8 ... italiano
 7. 7.
  insanın insanı yönetmesini istemeyen bir düzendir.tabi ki insanların kendini yönetebileceği konumda olabilmesı şartıyla.kominizm ve sosyalizm ile yakın akrabadır.burada insan mutlak özgürlüğü yaşar,yönetilmez,tabu yoktur ama yine de toplumu belli başlı değerleri yönetir.polis olmaz bu düzende kesinlikle çünkü insanlar suçun ne olduğunu öğrenmiştir.
  ütopik bir düşüncedir.türkiye de uygulanması sakıncalıdır.rüyadır,cennettir.
  9 -1 ... electronica
 8. 8.
  (bkz: anarchism)
  adini yunanca da yonetim anlamina gelen arch ve -siz eki olan an in birlesiminden alan dusunce tarzi.
  5 ... dramtatatam
 9. 9.
  anarsizm; asla ulasamayacagınız ama ısıgıyla dogru yolda yuruyeceginiz yıldızdır.

  utopyanın en guzel halidir. anarsist toplumda hersey herkesce yonetilir. yani aslında hersey kendi kendini yonetir.

  anarsizm bir duzensizlik hali degildir. aksine ideal duzenden dogmus yonetim anlayısında duzeni saglamakla gorevli kurumları ilga eden mutlak ve ideal duzenler sistemidir. bugune kadar alısılageldigimiz devlet yonetimiyle ilgili utopyalarının aksine anarsizm fikri bireye de yonelir. zira anarsizmin yonetim sekli bireylerin ortak irade ve ideallerinden ibarettir.

  anarsizm fikri esasen bir cennet fikridir. herkes mutludur, adalet mutlaktır, gunluk telasların hicbiri orada yasanmaz, herkes sorumludur ve en guzeli insanı baskılayıp, sınırlayan kamu duzeni (politea) yoktur.
  26 -2 ... sosyoklon
 10. 10.
  (bkz: siyahi dergisi)
  1 ... registerlater