bugün

Devletler ortadan kalkınca kaos oluşacağını ne düşünmesem ben de az çok sıcak bakabilir idim belki bu görüşe..
"Dolayısıyla ideal olarak komünist bir sistem altında bireyler, herkes için sosyal adaleti teşvik edecek ve böylece devlet mekanizmasının rolünü geçersiz kılacak oldukça gelişmiş bir bilinç düzeyine sahip olacaklardır. Karl Marx'a göre devlet ortadan kalkacak ve insanlar kendi toplumlarının kontrolüne sahip olacak." - karl marx

"So ideally under a communist system, individuals will have a highly-developed level of consciousness which will promote social justice for all, thus making the role of the state mechanism obsolete. According to Karl Marx, the state will wither away, and people will have the control of their own society." - karl marx
Devlet her zaman olmalıdır.Devlet olmazsa düzen diye bir şey olmaz.

Anarşistler devlet olmazsa her şeyin yolunda olacağını sanır ama devlet olmazsa bu sefer mafyanın gelip hayatlarını karartacağını bilmezler.
Anarşizm bir kaos ortamının ismi gibi görünse de aslında bir ideolojidir o.
bütün dinlere, devletlere, ülkelere, sınıflara, toplumlara, şirketlere, kurallara karşı olan ideoloji.
anarşizm korkusuzluk demektir.
ama dallara ayrılır bazılarına karşı olmayarak ve hatta destekleyerek.
bunun şirketçi olanı için (bkz: anarko kapitalizm)
sınıfçı ve toplumcu olanı için (bkz: anarko komünizm)
dinci olanı için (bkz: dini anarşizm)
%100 anarşist bir sistem ancak dünyada yaşayan sadece 1 insan kalması ile olabilir.
15 yaşından büyük olup da anarşizmi destekleyen varsa acilen tedavi olup eğitimine lise dengi bir kurumdan tekrar başlamalıdır.
Anarşistlerin savunduğu sosyalizm özgürlükçü "Liberter Sosyalizmdir". Marksist-leninist Sosyalizm ile alakası yoktur.

"Bizler sosyalizm olmadan özgürlüğün ayrıcalık ve adaletsizlik olduğuna, ve özgürlük olmadan sosyalizmin kölelik ve şiddet olduğuna inanıyoruz." Mihail Bakunin
Liberter Sosyalizm demektir. Bütün anarşistler sosyalisttir. Proudhon, Bakunin, Kropotkin ve bireyci Anarşist Benjamin Tucker dahil kendini sosyalist olarak tanımlar. Bu kaynaktan okuyabilirsiniz https://tr.anarchistlibra...library/anarsist-sss-2007

"Bizler sosyalizm olmadan özgürlüğün ayrıcalık ve adaletsizlik olduğuna, ve özgürlük olmadan sosyalizmin kölelik ve şiddet olduğuna inanıyoruz." Mihail Bakunin

Başlığa bilgisi olmayan herkes yazmış. Sosyalizm üretim araçlarının onu kullanan kişiler (işçiler) tarafından kontrol edilmesidir. Yani devletçilik değildir. Ve anarşizm devrimci bir ideolojidir. Ki tarihte yaşanmış bütün anarşist toplumlar devrimci anarşistler sayesinde gerçekleşmiştir. Anarşizm sosyalizmin en sol kanadıdır.

Bakunin anarşizmi devletsiz sosyalizm olarak tanımlar.
ahlak dışı bulduğu devlet düzenini yıkmak için, anarşist ihtilali ve şiddete başvurmayı öğütler.insanlığa en aykırı ve zalimce görülen yollar bile, devleti yıkmak gibi yüce bir amaca ulaşmak için kullanıldığında, kabul edilebilir. aslında devleti yıkan bir anarşist ihtilalde, eski düzeni destekleyenlerin karşı koymalarından ve halkın ihtilal öncesi devirlerin zorbalıklara duyduğu kinden dolayı, bir miktar kan dökülmesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

anarşist ihtilal, evrensel bir ihtilal olacak ve bundan sonra, evrensel bir anarşist toplum kurulacaktır.

devrim, kitlelerin kendiliğinden hareketi olmalıdır.siyasal önderlerin ya da disiplinli askeri örgütlerin hareketi olmamalıdır.eğer böyle olursa, devrim sırasındaki siyasal ya da askeri üstünlük devrimden sonra bir örgütlü oligarşi biçimini alarak, kaçınılmaz olarak sınıf diktatörlüğüne yol açacaktır ki bu, bir kötünün yerine başka bir kötünün iktidar olmasıdır.

devrimden sonra eski düzenin izleri silinecek, mal, mülk işçilere dağıtılacaktır.eski siyasal otoritenin bir başka biçimde canladırılmaması için, proletarya diktatörlüğü eğilimine karşı çıkmak gerekir. kollektivist anarşizmin amacı devleti ele geçirmek değil, onu yok etmektir.

devrimden sonra kurulacak yeni ekonomik düzende, gönüllü işbirliği ilkesine göre kurulan yeni kuruluşlar, üretim araçlarını bireylere ve derneklere verimli kullanmaları koşulu ile ücretsiz, ödünç olarak vereceklerdir.ekonomi dışında da işleri, tabandan üste, mahalli örgütünden uluslararası birliklere kadar örgütlenmiş, gönüllü katılmaya dayanan dernekler yöneteceklerdir.

Anarşizm, yeni toplum örgütlenişinin ayrıntılarına, bilinçli olarak girmez.yalnızca, tanrının varlığı batıl inancı ve devletin bozucu, çürütücü baskısı kalkınca, tüm olgunluğu ile su yüzüne çıkacak olan insanın dayanışma güdüsünün, işleri en uygun biçimde yoluna koyacağına inandığını söyler.böylece yeni toplumu, "insanın dayanışma güdüsü" gibi psikolojik bir temele dayandırmış olur.
anarşizim düzene karşı konulduğu zamab gülcüdür.
insanlık bilinci bu hızla geliştikçe 100 yıl içinde evrensel olarak geçileceğine inanıyorum. insanlık Devletlerden er ya da geç kurtulacak. Tarih buna doğru hızlı bir şekilde evriliyor. Artık insanlar için devlet değil birey öncelikli hâle geldi. Ve bu bilinç yıllar içinde katlanarak artacak.

Bence tek sorun; liberalizm sayesinde yavaş yavaş mı olacak yoksa sol ile mi.

Liberalizm ayağını kanada'da görmek mümkün. Devletin en az hissedildiği ülke, ve insanları en mutlu olan. Öteki kuzeylilerde de çok benzer durum. Kanada ismi ortadan kalksa dahi, bu devletsizliği içselleştirip anarşist konferansyonlara pek âlâ geçebilirler.
görsel
80 lerde bunlara anarşik derlerdi. Bütün kaos ve birbirlerine sataşan insanlara hemen bu lakap takılıp toplumdan soyutlanıyordu.

(bkz: anarşik)
https://www.geocities.ws/...kis/anarchy_articles.html

güzel ve bol bilgili bir site buldum. paylaşayım dedim *
anarşizm devletsiz bir yönetimden bahseder. komünizm ise en koyu devletçilik ideolojisidir.

ama nasıl oluyorsa dünyadaki solcu kardeşlerimiz hem anarşist hem komünist oluyorlar. buda bizlere solcuların gerçek zeka seviyelerini gösteriyorlar.
Düzene karşı gelmenin kızgın hali...
solculukla özedeşleşmiş kavram.

o yüzden türk halkı solu sevmez.
dünya üzerinde şöyle bizden uzakta bir ülkede hakim olmasını istediğim görüş.
diğer tüm görüşler hakkında tahminlerim varken, anarşinin hakim olacağı bir toplum düzeni hakkında net şeyler söyleyemiyorum.

orman kanunlarının geçerli olacağı, güçlünün kazanacağı ve pek çok hizmetten yararlanılamayacağı bir durum gibi görünse de; tam tersi de olabilirmiş gibi gelmekte.

kaosla nasıl bir huzur ortamı yapmayı planladılar? devlet olmasa nasıl bir mekanizma ile düzen kurulabilirdi? bilemiyorum.

halen en kötü düzen, düzensizlikten iyidir.
Böyle bir ideoloji hiçbir zaman dünya yüzüne gelmemiştir. Hee geldiyse de o da taş devri zamanında olmuştur. Anarşizmin tek amacı kaos ve yıpratmadır. Bu ideolojiye sahip bireylerde sürekli saldırgan tavırlar sergilerler. Burada adı lazım değil birtakım yazarlarda da vardır. Yapılması gereken tek şey hücreye kapatıp güneş yüzü görmemelerini sağlamaktır.
yaklaşık 1-2 ay içerisinde amfide bütün sınıfın huzurunda anlatmayı planladığım siyasi ideoloji.
Din dışında haklı olan görüştür .

Hatta gören ve düşünen insan söylemidir .sürü Koyun söylemi değil.
Adaletin bittiği yerlerde artar...
insan tarihini,fizyolojisini,psikolojisini ve biyolojisini bilmeyen hayalperestlerin savunduğu ideoloji. Uygulanabilir olduğu tek yer ütopyalarda ki dünyadır.
kendi içinde çelişen sistem. biri bana haydi yakıp yıkmaya gidiyoruz dese "bana ne yapacağımı söyleme" der ve kafa atarım. sonuçta bu da bir anarşist tavır.