1. 1.
  Göğüs kafesinin büyük bir bölümünü içten kaplayan, kanı temizleyen, sağlı sollu iki parçadan oluşan solunum organı.
  1 ... redwinemania
 2. 2.
  rengi beyaz olan ciger...
  ... aby
 3. 3.
  Akciğerler göğüs boşluğumuzun büyük kısmını dolduran koni şeklinde, süngerimsi yapıda bir çift organdır. Akciğerlerin başlıca görevi, vücut hücrelerinin artık maddesi olan karbondioksiti vücuttan atmak ve yaşam için temel gereksinim olan oksijeni vücuda almaktır. 2 katlı plevra denilen bir zarla kaplıdır ve diyafram aracılığıyla karın boşluğundan ayrılır. Nefes almamızı sağlayan akciğerlerimizin bir diğer önemli görevi ise kanın temizlenmesini sağlamaktır. Akciğerin içerisinde bronşlar ve alveol denen hava keseleri, kan ve akkan (lenf sıvısı) damarları bulunur.
  ... aby
 4. 4.
  sigara içen sahibine küfredebilen organ..
  2 ... isibilenisegitmeyen
 5. 5.
  şarkı söylüyorsanız geliştirmeniz gereken uzuv.
  ... kelly
 6. 6.
  muhammed ali ' de 'nah bu kadar var' dedirten organ.
  -1 ... plin
 7. 7.
  insan vücudunda muhtemelen siki tutacak ilk organ.
  (bkz: sigara)
  ... lynx
 8. 8.
  2 ayri tarafta, solda 2 lobdan sagda 3 lobdan olusur. trekea dan gelen temiz hava brons ve alveoller araciligiyla, dolasim sistemine katılarak, vucudun butun hucreleri bu dolasim sayesinde havalanirlar. akciger genel olarak sungerimsi bir yapidadir. ustunu orten plevra denen bir zarla kaplıdır. genelde kot kırıklariyla, darbe sonucu bu zar yirtilabilir. bunun sonucu olarak, akcigerdeki hava cild altina sizar (cild alti anfizemi). akcigerle ilgili sayisiz hastalık mevcuttur. bunlarin en bilinenleri tuberkuloz, pnomothorax, pnomoni, akciger ca(kanseri) vs. bu hastalıklarin olusmasinda sigaranin %20 ile %30 etkisi oldugu bilinmektedir.
  ... simphizispupis
 9. 9.
  diyafram ve kaburga kasları olmadan hiç bir işe yaramayan organ. çünkü kendisi kasılıp gevşeme yetisine sahip değildir ve dolayısıyla soluk alış verişini gerçekleştiremez.
  1 ... aura
 10. 10.
  ölüm anına kadar kalp ile flört eden solunum organidir.
  ... larsmon