bugün

yüzyılın icadı asymmetric digital subscriber line bunun geniş şeklidir. internette hızlı dolaşmak için birebir olan dsl bağlantı türü. ama fazla alışmak iyi olmuyor. (bkz: adsl nin kesilmesi)* * *
türkiyede tam olarak bi türlü verilemeyen hizmet.*
bundan 2-3 sene öncesine kadar Türkiye'de çok az bulunan ve çoğu kişi için hayal olan (bkz: ben) teknoloji.dialup günlerinden kurtarmıştır bizleri.elleri öpülesidir.lakin dialup günlerinin bir sihri vardı.insanlar fazla bağlanamazdı,bağlantıyı yakalayınca insan sevinirdi falan.fatura da güzel koyardı...tey tey

(bkz: hey gidi günler)
sözlüğe her an girmeyi ve saatlerce kalabilmeyi sağlayan hizmet.
24 saat kesintisiz internet hizmeti diye ortaya cikan ama hicbirzaman 24 saat bagli kalamadigim ya serverların aşırı yüklendiği ya bağlantımın koptuğu ya yanlış kullanıcı olduğumu iddia eden genişbant internet servisi
4kHz'de modüle edilmiş frekanslardan iletimiyle, sıradan telefon görüşmelerinden ayrılan hizmet.
hattaki paralel telefon cihazlarıyla, interfere etmemesi için birer high-pass ve low-pass filter'den ibaret olan splitterlar kullanılır.
abone olunduğunda telekom'un adsl ve telefon olarak iki ayrı fatura gönderdiği teknoloji. sadece adsl sahibi olmak isteseniz bile aylık minimum telefon faturasını da telekoma ödemek zorundasınızdır.
download (indirme) hızı, upload (yükleme) hızının dört katı olmasından dolayı asimetrik olarak adlandırılan internet bağlantısı.
türkiye şartlarında günde 4-5 saat internete giren biri için dial up bağlantıdan daha ekonomik olan bağlanma şekli.
Türkiye şartlarında oldukça pahalı olan fakat yurtdışında sadece 25$ gibi bir fiyata 2mb olan bir tür asimetrik dsldir.Upload oranı downloadın dörtte biri kadardır.
türkiye nin japonya ya göre korkunç bir oranda geride kaldığını sık sık duymamıza neden olan bir olaydır...
türkiyede internetin ne boyutta olduğunu anlatan hede.çok yavaş bağlanır,sık sık kesilir ayrıca da çok pahalıdır.*
internetle aramıza download limiti koyan, "kaldırın bu limitleri kardeşim" dediğimizdede cüzdana feci koyan bir sistemdir
dial up gitti mertlik bozuldu dedirtmeyen su anki hızıyla bile yureklerimize su serpen teknoloji hamlesi. öğrenci dostu (baglantı ucreti olmaması)
üniversiteye yerleşemezsem lanetler, belalar, beddualar yağdıracağım bağlantı türü. eydiyesel, aydiyesel.
artık film falan kasmiyom oyun indirmiyom diye 256lik sinirsizden, 512 + 3gblik sinirli olana geçince faturada 129 ytl görünce, hay sizin gibi telekom olacağına balık versin adsl'i dedirten ubitik dittirik, bak insani deli ediyo olan hadise.

telekomda son cilginlik:
sevgili telekom abilerimiz, bize herhangi bir sekilde sormadan (istemiyorum kardesim 1024) 512lik hatlari 1024 yaptiklari gibi, ilginc olan 256k sinirsiz iken hadi artik film indirmiyim 512/3 yapayim yari fiyat gelsin deyince zart diye telefonlar bunu gerceklestirebilirken, donanimlarini arkadaslar 1024 icin ayarladiklari icin 1024ten 512 veya 256ya geri donus icin gidip telekom müdürlügüne dilekce verip basvurmamiz gerekiyormus. ben ki 512 limitli kotasini cok asan (asmiycam desem de) biri, eger simdi eskisi gibi limiti asarsam 1024 icin 180 küsüratli bir fatura ödeyecegim ki bunun sinirsizi 130 falan. kisacasi öküz türk telekom-- topu attilar ya şimdi-->oküz ttnet.
her acıdan cok yararlı ama sanki hızı artmadıda azaldı.
limitli alındığında ayın kaçında başlatılırsa o kadar kota verilen hede.
örnek vereyim: 15 haziranda 3gb kotalısından alırsanız haziran sonuna kadar kotanız 1.5 gb yanılıp da 3gb yüklemeyin.sonraki aylar 3er gb devam ediyo.
akrabası için (bkz: usb)
abd de 3megabit hız için ödenen parayala benim 256k için ödediğim paraynın hemen hemen eşit oldugunu öğrenmemle lanet okudugum sözde telekom hizmeti!!! son yaptıkları yenilik ile bir adım daha geriye gitmiştir. yahu limitli kullanıcıların hızını 2 kat arttıkmak nedemek ya. hemen söleyim. şöyleki; kotalarınız 2 kat daha hızlı dolsun demek... yenilik dedigin kotayı kaldırıp hızları 2 ye katlamakla olur. (bkz: telekoma sevgiler)
(bkz: Allah belanı versin)
dandik bağlantıdır.zamanının en sağlam paranın yetişebileceği bağlantısıyken ve türk telekom türklerin elindeyken gayet iyi çalışıyordu.ne zaman araplara geçti yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.zaten şu anda yaptıkları promosyonlar da dalga geçer gibi.inşallah ikame bir bağlantı çıkar da bizi kurtarır dememe sebep olan bağlantı türü.
kesintili internet "hizmeti"*
beni küfürbaz eden hizmet(!).sabahın 4 ünde aradığım zaman beni hala beklemeye alabilen bir arıza hattına sahip şey.allahım bana sabır ver. (bkz: allah belanı versin turk telekom)
3GB olan kotası her ay çok rahat aşılabilinen teknoloji abidesi(!).
son birkaç gündür acaip yavaşlayan boktan tt hizmeti(!) sorun yine yurtdışı çıkışıyla ilgiliymiş. bence denizin altındaki fiber optik kablo da yalandır direk bakırdır efendim bu.