bugün

* 2015 yılında gerçekleşecek ödül törenidir.
henüz adaylar açıklanmadı.

ama interstellar'ın en az iki dalda aday ve ödülle ayrılmasını umduğum törendir. en iyi görsel efekt + en iyi müzik dallarında olabilir.
kurgu da. yönetmen de. en iyi erkekte. neyse tamam. göreceğiz.
Adayları aciklanmis yarismadir.

http://www.beyazperde.com...r/filmler/haberler-64681/
interstellar için beklenenin aksine çokta iyi geçmeyecek ödül törenidir.
Adaylar nihayet açıklanmış. Interstellar'ın az adaylık alması sanılanın aksine hiç de beklenmeyen bi sonuç değildir.
gel gelelim benim tahminlerime

En iyi film
boyhood

En iyi yönetmen
richard linklater - boyhood

En iyi erkek oyuncu
kalbimde eddie redmayne var fakat michael keaton alır diye düşünüyorum

En iyi özgün senaryo
birdman

En iyi kadın oyuncu
Julianna moore

en iyi uyarlama senaryo
the imitation game

Şimdilik bu kadar
(bkz: 87 nci akademi ödülleri)

Bu tören amk.
en iyi film
-boyhood

en iyi yönetmen
-wes anderson

en iyi erkek oyuncu
-steve carell

en iyi kadın oyuncu
-julianne moore

en iyi görüntü yönetmeni*
- robert d. yeoman

en iyi kostüm tasarımı*
- milena canonero

en iyi animasyon
-how to train your dragon 2

yabancı dilde en iyi film
-leviathan

diğerleri hakkında bir bilgim yok, tahminlerim bunlardır, eyyorlamam bu kadar.

edit: bana kalsa en iyi filmi ya grand budapest hotel ya da whiplash kazanmalı, boyhood'un o kadar bir numarası yoktu, ama işte 16 yılda çekildiği için emeğe verirler o oscarı.
adaylarını pek beğenmediğim tören. tırt geçecek bu yıl. ağır topları selma ve whiplash olacak gibi.
adettendir bizde tahminlerimizi yazalım;

en iyi film
-The Grand Budapest Hotel (diğer tahminim boyhood)

en iyi yönetmen
-Richard Linklater, Boyhood

en iyi özgün senaryo
-Birdman

En iyi Uyarlama Senaryo
-The Imitation Game

En iyi Erkek Oyuncu
-Eddie Redmayne, The Theory of Everything (diğer tahminim Benedict Cumberbatch, The Imitation Game)

En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu
-J.K. Simmons, Whiplash

En iyi Kadın Oyuncu
-Julianne Moore, Still Alice

en iyi yardımcı kadın oyuncu
-Keira Knightley, The Imitation Game

En iyi Kurgu
-The Grand Budapest Hotel

En iyi Özgün Müzik
-interstellar

En iyi Ses Miksajı
-Whiplash

En iyi Yapım Tasarımı
-interstellar
geçen sene olduğu gibi 22 şubatta sadece digitürk film paketi üyelerinin seyredebileceği törendir. senelerdir beleşe izliyorduk, geçen sene bu yüzden sabahın köründe internette fellik fellik yabancı kanal arayıp azeri televizyonundan izleyebildik. bir canlı oscar töreni zevkimiz vardı, onun da içine ettiler.
digiturku olmayan bizlerin nereden izleyebileceğini merak ettiğim ödül töreni. yardımsever yazarlarımız bi hal çaresini söylerse seviniriz...
Birdman sevenlerin merakla izleyeceği ödül törenidir.
tvde yapılan anonsta digiturk.com.tr'den de izlenebileceği söylendi, hatta şöyle bir sayfa da açmışlar http://www.digiturk.com.tr/oscar-canli-izle ama web üzerinden canlı olarak vereceklerine pek ihtimal vermiyorum, belki de digiturkplay'e link verip oradan üyelik alıp film paketi satın alın anca öyle izlersin web üzerinden diyecekler.

bence beleşe canlı izleme imkanımız pazartesi sabaha karşı internet üzerinden canlı yabancı tv yayını alabileceğimiz sitelerden araştırmak sayesinde olacak, o da tabi ne kadar stabil olursa, kopup durmuştu geçen sene.
en iyi film: gönül istiyor ki whiplash alsın fakat akademi için inanılmaz genç bir film. o yüzden alamayacağını düşünüyorum. the grand budapest hotel ya da 12 yıllık emeğin hatrına boyhood alır.

en iyi aktör: hiç beğenmediğim birdman filminin, tek mükemmel noktası michael keaton'ın oyunculuğuydu. ödülü alır, arkasına bile bakmaz.

en iyi animasyon film: the lego gibi bir filmi koymayarak bu bölümde kime ödül verirlerse versinler, animasyon bölmünde sıçtıkları gerçeğini değiştirmeyecek. ama yine de the tale of princess kaguya'nın tartışmasız ödülü alacağını söyleyim.

en iyi yabancı film: aslında bugüne kadar leviathan'ı tek geçerim diyordum fakat, benim de beğendiğim bir film olan timbuktu dün gece cesar'da büyük bir patlama yaşayınca kendisine de şans vermek istedim.

en iyi orjinal şarkı: glory - selma. bir de bayılarak dinlediğim lego'nun everything is awesome'u var. heralde animasyona aday göstermeyerek yaptıkları hayvanlığı burada telafi ederler.

en iyi yönetmen: neden bilmiyorum, wes anderson çok haketmiş geldi bana. fakat bir yanda da 12 senelik bir emek veren richard linklater var. sonuç linklater'dan yana olacak gibi.

en iyi görüntü: robert yeoman. tek geçebilirsiniz efendim.

en iyi yardımcı erkek oyuncu: edward norton ve j.k. simmons arasında gidip gelsek de sonucun j.k. simmons olacağı gerçeğini kabullenebiliriz.
saat 22.00 itibariyle digiturk'un sitesinde aktif hale gelecek formu doldurarak digiturk üyeliği olmayan kişilerin de izleyebileceği törendir. http://www.digiturk.com.tr/oscar-canli-izle
yeni bir selfie vakası. yoksa o grammy de miydi?
internetten form doldurup cep telefonunuzu verdiğinde oraya sms şifre göndereceklermiş o şifreyle internet adresinden beleşe izlenecekmiş. tabii sonrasında gün aşırı, digitürk ve bayileri tarafından abone yapalım amaçlı aramalara ve smslere maruz kalmayı göze alıyorsanız. bunun nasıl bir taciz olduğunu bilenler bilir...
bu akşam 5 part halinde gerçekleşecek tüm dünyanın ve sinema dünyasının izleyeceği merakla beklediği en prestijli ödül olan oscar'ın sahiplerini bulacağı tören.

sanırım türkiye saatiyle(abd saatiyle de olabilir) digitürk'te yayınlanacak olan törende;

saat 19:00 - road to oscar...

saat 20:30 - 9 dalda oscar adayı olan the grand budapest hotel show...

saat 22:00 - oscar night

saat 02:00 - red carpet

saat 03:30 - oscar awards ceremony

gibi 5 farklı bölümden oluşacaktır.

şahsi tahminlerime gelirsek;

bu sene film olarak kıtlık vardı sanki, elbette çok film çekildi ama iyi film azdı. sanat yönü ağır basan filmlerin daha çok baş gösterdiği 2014 senesinde bağımsız filmler çekildi.

en iyi film: birdman

en iyi yönetmen: boyhood - richard linklater

en iyi erkek oyuncu: the theory of everything - eddie redmayne

en iyi kadın oyuncu: still alice - julianne moore

en iyi yardımcı erkek oyuncu: whiplash - j.k. simmons

en iyi yardımcı kadın oyuncu: birdman - emma stone

en iyi görüntü yönetmeni: birdman

en iyi kurgu: american sniper

en iyi uyarlama senaryo: the imitation game

en iyi orijinal senaryo : the grand budapest hotel

en iyi animasyon: how to train your dragon 2

en iyi makyaj ve saç: the grand budapest hotel

en iyi kostüm tasarım: the grand budapest hotel

en iyi görsel efekt: interstellar

en iyi ses kurgusu: american sniper

en iyi orijinal şarkı: selma

en iyi orijinal müzik: the theory of everything

en iyi yabancı film: leviathan
an itibariyle digiturk'un internet sitesi olan http://www.digiturk.com.tr/oscar-canli-izle/ adresinden canlı yayına başlamış akademi ödülleridir.

telefonunuza gelen sms ile izlemeye başlayabiliyorsunuz.
Birdman'in alayını tokatlayacağını umduğum törendir. En tatlı kadın oyuncu ödülünü ise keira Knightley alacaktır.
Eski tadı yoktur.
Ödüllerin birdman ve american sniper arasında paylaşılacağını düşünüyorum.
bana göre adaylar arasında olmayan interstellar aday olan filmlerin hepsine bin basar. interstellar'da sadece görsel efektler yok, deli gibi bilimsel altyapılı müthiş bir konu var, müthiş bir soundtrack var, matthew mcconaughey'in eforu var ama yok ödül mödül alamaz ama zaten geçmişte pek çok efsane filmin aday bile olmadığını düşünürsek interstellar'ın durumu şaşırtmıyor. (örnek: fight club, dark knight, memento, heat diye uzar gider)

fazla karışık konulara giren, tartışma yaratan filmler oscar alamaz genelde akademiden... the king's speech gibi, 12 years a slave gibi kafa kurcalamayan izlemesi rahat filmler kazanır. bir de argo ve the hurt locker gibi amerikan kahramanlığı filmlerinin de iş yapabildiğini görüyoruz.

bu açıdan bakarsak herkesin favorisi birdman de eli boş döner bu sene.
en iyi film boyhood olur.
en iyi aktör ödülünü de michael keaton haketmesine rağmen eddie redmayne'e verirler.
şu an MovieMax te filmleri yorumluyorlar adını bilmediğim bir adam ve kadın interstellar ı niye sevmediğimi çok güzel özetledi.
çevirmen (erkek) hızlı çevireceğim diye, çoğu kelimeyi yutarak konuşması güldürmüştür. easy boy evlat, kelimesi kelimesine çevirmene gerek yok.

neyse ben yine uykuma dayanamayıp uyurum büyük ihtimalle. yarın yazarım düşüncelerimi.

o kadar övgülere rağmen birdman'ın boyhood'u pistten sildiği yarışmadır. eğer bu yıl da en iyi film american sniper'a gitseydi, benim için artık oscar bitmiştir demekti.

çünkü bu organizasyona bile artık alenen siyasi propaganda ve ulusçuluk kokmaya başladı demekti. (bkz: argo)

önceki yazımda da belirttiğim gibi, en iyi filmi birdman'in alması beni tatmin etti mi, hayır etmedi. yahu tamam hayat hikayeleri bu yıl ki oscar'a damgasını vurdu ama, bilemiyorum bir şeyler eksikti sanki o filmde.

her neyse, tahminimde yanılmadığım üzere benim güzide filmim interstellar en iyi görseli almıştır. müzikleri de çok iyi di oysaki.

unutmadan Eddie Redmayne'un oyunculuğu gerçekten harikaydı, sanki gerçekten als hastası gibi oynamış adam. bu konuda tatmin oldum evet. gülücük