bugün

entry'ler (182)

an itibari ile sözlük yazarlarının içtikleri

chesterfield.

true detective

derin bir felsefe arkaplanı olan dedektiflik dizisi. hikayeden çok karakterler etkiler insanı.

gecenin şiiri

insan en cesur hayvandır;
cesaretiyle yenmiştir her hayvanı
-zafer çığlıklarıyla yenmiştir her acıyı;
ama insanın acısı en derin acıdır.
Nietzsche

sigarayı bırakma nedenleri

çünkü tembelliğe alıştırıyor. kolay yoldan mutluluğa.
fark ettim ki hayatımda mutlu olmak adına istediğim şeyler çok azaldı. hatta neredeyse internet-kahve-sigara üçlüsüne düştü. bu yüzden bırakma kararı aldım.

edit: 3 günlük şanlı direnişin sonu: olmadı.

özel mesaj almak isteyen yazarlar

şu an daha önce uçağını kaçırmış birinden mesaj bekleyen ben bu yazarlardanım.

kısasın vücubunun şartları

“Müslüman bir kişinin öldürülmesi helal değildir. Ancak zina eden seyyib, cana karşı can ve dinini terk edip cemaatten ayrılan hariç” --Buhari, Diyât, 6; Müslim, Kasâme, 6.

Kısasın vücubunun şartları dörttür:

1. Katilin ergenlik çağına girmiş olması.

2. Katilin akıllı olması.

3. Katilin öldürülenin babası olmaması.

4. Maktulün, kölelik ve kâfirlik itibarı ile katilden noksan derecede ol­maması.

gerçek islam bu değilcilere gelsin.

bonus1: “Her hangi bir erkek islam dininden dönerse onu islam’a davet et. Tekrar Müslüman olursa oldu, olmazsa boynunu vur. Her hangi bir kadın islam dininden dönerse onu islam’a davet et. Tekrar Müslüman olursa oldu, olmazsa boynunu vur” --Zeylaî, Nasbü’r-raye III, 457.

bonus2: “Kim dinini değiştirirse onu öldürünüz.” --Buhârî, Cihad 149, istitâbe 2; Ebû Dâvud, Hudûd 1; Tirmizî, Hudûd

bonus3: "Baba çocuğunu öldürme sebebiyle kısas olunmaz" --Tirmizi, l400; Beyhaki, 8/38.

bonus4: "Bir müslüman bir kafirin ölümünden dolayı öldürülmez" --Buhari, 6507. (Ali'den)

6 yaşındaki çocukla evlenebilirsiniz

en az savaşta kocasını öldürdüğünüz kadına tecavüz etmek kadar caiz bir amel*. ya da dinden çıkanı öldürmek*. ya da zina edeni.

ateist olma sebepleri

bildiklerinle inandıklarının çatışması.

entropi argumani

lise fizik bilgisiyle cern'de çalışan fizikçilere caka satan caner taslaman'ın tercüme ederek ülkemize kazandırdığı saçmalık.
neden saçmalık olduğuna dair bir yazı: https://medium.com/@evrim...ilis-teorisi-f661e50746d4
ayrıca şurada da kerem cankoçak'ın yorumu var: http://youtu.be/nwkZ5tIbTUM?t=56m44s

çayın gereksizliği

8 yaşından küçük çocuk düşüncesi.

victory

siyahını karton karton alıp içip meret. ciğerlerimi çürütsede cebime iyi geliyor.

13 şubat 2015 okul boykotu

az önce görüp destek verdiğim ama tesadüfen iştirak ettiğim boykottur. artık vicdanım rahat bir şekilde uyuyabilirim.

iletişim

insan etkileşimi,* person of interest'te geçtiği haliyle.

sözlük yazarlarının yapabildiği yemekler

"kahve sayılıyor mu?" dedirtir.

fiziksel özelliğe aşık olmak

zamanla kaybolan şey. sokratese göre aşkın ikinci aşamasıdır.

karşılıksız aşk çeken erkek kesinlikle çirkindir

yerinde bir tespit.

sadece erkeklerin anlayabildiği cumartesi olayı

lanet olası federaller yine bütün mekanları kapatmışlar.

aşırı özgüven

sahiplerini çok itici bulduğum fakat maalesef toplum tarafından kabul görülen hatta değer verilen özellik.

dindarların kafasındaki ateist modeli

bazı dindarlar olarak düzeltmek istiyorum.

bu insanlar gece yatıp bu ateistlerin allahsız oldukları için nasıl kedi kesip dilenci tekmeleyebileceklerini düşünürler. nasılsa ceza görmeyeceklerine inandıkları için her türlü şerefsizliği nasıl yaptıklarını düşünüp içten içe sinir olur. iki sorum var bu insanlara:

1- gerçekten kedi kesip dilenci tekmelememenin nedeni allah'ın emretmiş olması veya cehennem azabı mı?

2- neden kimse mesela ateistlerin her türlü yolsuzluğu, hırsızlığı, adam kayırmayı yapacağını düşünmez?
bunun cevabını ben vereyim: çünkü bu suçlar zaten yapılıyordur "osmanlı'nın torunları" tarafından.
mesela torpil o kadar yaygındır ki çoğu insan bir saniye düşünmez bile "ulan ben kul hakkı yiyorum diye". insanlar torpil yaptırdıkları için utanmıyor bile, aksine hava atıyor.

anlayacağınız bunlar zaten kapılmış.

ateizm yasaklansın

bazı dindarların kafasındaki ateist modelini merak ettiren insan önerisi.