bugün

sigara icen insanların bırakmak icin buldugu sebeplerdir.

kız arkadaşın öpüşmek istememesi
giyilen kıyafetlerin üzerine sigara kokusunun sinmesi.
öğün yerine sigara kullanan bireyin artık şişmanlamam lazım düşüncesini benimsemesi.
hayatı bırakmama nedenleriyle paralel nedenlerdir
içmeyenler tarafından ezik duruma düşmek.
bu yüzden sigaraya başlamayı düşündüğüm olmuştur. bir çok arkadasınımız içmediğimizi söylediğimizde rahatsız olup kendini kötü hisseder.
öksürmenin akabinde ciğerlerin ağızdan çıkarak lavaboya dağılması...
sigaraya gelen zamlar.
-ay ağzın kültablası gibi kokuyo dinooo!
*hayatım daha yeni fırçaladım ama'^'^'***?!
-yok ya! kültablasını yıka geri getir. iyi valla!
*??!
içmekle içmemek arasında hiç bir fark hissetmemek..
anket yapma nedenleri ile alakası olabilen eylem..
maçtan sonra herkesin sizi taklit edip gülmesi. * *-sıhff sff behn bhittihmh sihis ghoşuhn.
babanın ricası
*bu kadarh huzak mığydı lahn bisihm ehv?
-ne dedin? *şuhrdha az dihinlenehk.
ses tonunun artık bir travestiden farksız olduğunu anlayınca neden bırakılması gerektiğide anlaşılır.
-alloooo
-efendim
-osman, abini çagır bakım telefona
-ya ben osmanın kız kardeşi merveeee
(bkz: yaşlanmayı hızlandıran unsurlar)
sigara kullanmaya başladıktan sonra kaybedilen ve ne kadar yemek yenirse yensin bir türlü geri alınamayan 7-8 kiloyu tekrar alma çabası, saçınıza, üstünüze başınıza sinen kokudan kurtulma çabası ve sigara kullandığınızı bilmeyen ve sigara konusunda çok hassas olan babanın * * şu konuşması örnek teşkil edebilir:

+ ben sana abine ve kardeşine, hepinize bir konuda çok teşekkür ediyorum, sigara kullanmadığınız için nasıl seviniyorum bilemezsiniz.

o an dünya başınıza yıkılmış gibi olur kendinizden nefret edersiniz. bundan daha büyük bir ceza olamayacağını düşünüp vicdan azabından, utançtan bir süre babanın yüzüne bakamazsınız ve sigarayı bırakmaya karar verirsiniz.
eğer sigarayı bırakırsan diye başlayan anne baba rüşvetleri...
etraftan birilerinin sigaradan dolayı hastalanması veya ölmesi.
ayda sigaraya verdiğiniz tonlarca para canınıza tak ettirebilir mesela..
durupdururken iğrenmek.
sigara yüzünden boğazına delik açılan bir adamın konuşmak için özel bir mikrofonu boğazına tutması ve elindeki sigarayı size doğru uzatıp metalik bir sesle "ateşiniz var mı" demesi.
çocuk sahibi olmak. onu zehirlemeye kıyamazsınız ve bırakırsınız. *
hanımın sana küllük muamelesi yapması.
sigarayı bırakabileceğini kendine ispatlama çabası.
(bkz: göt korkusu) *