bugün

entry'ler (14)

kuantum teorisi felsefe ve tanrı

Caner Taslaman'ın konuyla ilgilenenleri ziyadesiyle tatmin edecek eseridir. Sadece kuantumun fizik ile ilişkisine değinmeyen yazar konuyu teoloji ve felsefe ile beslemiştir. Bunu yaparken kuantum teorisinin öncesine ve şimdiki gelişmelerine değinmiştir. Örneğin kötülük sorununun kuantum teorisi ile ilişkisini incelediği bölüm gerçekten de yazarın zekası hakkında içinizde saygı uyandırmıştır. http://www.kuantum.gen.tr/kitap/5_kotuluk-sorunu-ozgur-irade-sorunu-kuantum-teorisi.asp

caner taslaman

Bu denli farklı konuya bu kadar derinlemesine hakim olması ile okuyanlarda hayranlık, fanatiklerde ise nefret uyandırması doğal olan kişidir. Fanatiklerin beyinlerindeki basit kategoriler tarafından anlaşılmaması doğaldır. En basitinden, evrim konusunda agnostik olmak onların "biz vs. onlar" ayrımıyla açıklanamaz. Çünkü fanatik dostlarımızın kafasında ya AKP'lisinizdir ya da Atatürkçü. Tüm bilim dünyası da bu ayrım etrafında kamplaşmalıdır. Evrimi, hatta Evren'i tartışırken bile bu ayrım dikkate alınmalıdır. Alın, aferin..

devletin diyanete para harcaması

Türkiye Cumhuriyet'nin Osmanlı vakıflarının mal varlığına el koymasının yanında bahsi geçmemesi gereken bir olaydır.

emeviler

hadis uydurmacılığının tartışmasız altın çağıdır.

rakibi top kaybına zorlamak

Ömer Üründül'ün sanki çok kolay bir şeymiş gibi önerdiği taktik.

cübbeli ahmet hoca

sırf espri yapıyor diye sempatik ambalajında satılmaya çalışılan gereksiz insan.

liseli ve üniversiteli arasındaki farklar

lisede göte parmak atılması. Üniversitede bu anıların unutulmaya çalışılması.

bim

Büyük ortadoğu projesi eş başkanı gibi tamlamalarla beraber anılan ticari kurum.

finlandiya başbakanının çok çirkin olması

Siyasetçilerin halkı yansıtmadığının kanıtıdır.

bedelli askerlik

Askere gidene kadar desteklenen, askerden gelince "ne yani parası olmayan ölsün mü?" sloganıyla kınanan kavram.

akıncılar

Bilhassa 1980 öncesi faaliyet göstermiş islamcı gençlik örgütüdür.

commodore64

gençliğe sabrı öğreten bilgisayardır. Zira oyunun başlaması için dakikalarca beklemek gerekir.

rakipleri tarafından da sevilen fenerbahçeliler

Emre Belözoğlu'nun içinde yer almadığı kümedir.

gülben ergen

nasıl ve neden ünlü olduğunu kestiremediğim insan.