bugün

istanbul üniversitesi eğitim fakültesinin adı..
köy enstitüleri nin mimarı...
istanbul etiler' de bulunan bir ilköğretim okulunun adı. geceleri okul bahçesi otopark olarak kullanılıyor. çünkü okul, magazin programlarında gösterilen gece kulüplerinin tam ortasında.
ilginçtir pek bilinmesede siyasetten ayrılıp hayatının son 5 yılını ibadetle ve gözlerden ırak bir şekilde geçirdiği anlatılır.
şair can yücelin babasının adı. (bkz: hayatta ben en çok babamı sevdim) ist.etilerde bir ilköğretim okulunun adıdır ayrıca.
bursa'da cumhuriyet lisesinin arkasına yapılan lisedir. netekim bursa cumhuriyet lisesi yatılı okulunda okurken top sahamıza kurulan şantiye sebebiyle yatılı öğrenciler tarafından epeyce küfür yiyen okuldur. bursa'da başka yermi kalmadı kardeşim dedirtmiştir.
(bkz: hasan ali yücel anadolu öğretmen lisesi)
(bkz: istanbul universitesi hasan ali yucel egitim fakultesi)
oğlu şair can yücel, bir söyleşisinde babası hakkında şunları söylemiştir:

ilk bakışta kurulu düzenin sadece uygun eli, konformist değil, aynı zamanda o düzenin politikacısı ve aktifi olan babamın çocuğu olmam kurulu düzeni tanımam bakımından yardımcı olduysa da ve zaman zaman konumum dolayısıyla yani benim iktidara karşı oluşum, babamın ise o iktidarın adamı oluşu dolayısıyla belki hem bir zorluk hem de bir kolaylık duymuşumdur. Yalnız şunu unutmayalım ki babam değişik bir Kemalistti. Üstyapı, Cumhuriyet devrimlerine ve Batılılaşma çizgisine bağlı olmakla birlikte, bu devrimlerin altyapı değişiklikleriyle bütünleşmesi taraftarıydı. Köy Enstitüleri hareketi bu bakımdan ilginç bir kıstas.

Babam için kestirme bir söz varsa, o da kendisinin aşırı sola da açık ilk sosyal demokrat oluşuydu. Onun için babamla aramızdaki siper çarpışmalarına karşın, Çanakkale'deki gibi siperler çok yakın olduğu için aramızda geceleri ekmek, peynir, konserve değiş tokuşunda bulunurduk. işin kolaylığı, zorluğu buydu. Şunu hemen söyleyim ki, babamın yukarıda değindiğim siyasal çizgisi ve eylemlerinin değerini bildiğim için ve onun işini zorlaştırmamak için o ölünceye kadar politikaya karışmamaya özen gösterdim.

(bkz: hayatta ben en çok babamı sevdim)
buca eğitim fakültesi'nin içinde adını taşıyan bir bina bulunan, "milli" eğitim bakanı.
(bkz: köy enstitüleri)
(bkz: hayef)
gazi yaşargile burs vererek yurt dışında eğitim görmesini sağlamış, özlenesi devlet adamı.
o bursu almayı can yücel de çok istemiştir fakat babası tarafından onaylanmamıştır.
kartal da eskiden adını taşıyan bir tiyatro binasının bulnduğu can yücel in babası...
köy enstitüleri kurucusu.atatürk ün en büyük mırasını kendi çocuğu gibi büyütmüştür.
"biz,istiklal mücadelesinden itibaren sosyal hayatımızda yaptığımız büyük devrimleri köylere götürecek adam yetiştirmek isteriz.çünkü ümmet devriminin böyle bir adamı vardır.bu,imamdır.imam,insan doğduğu vakit kulağına ezan okuyarak,vefat ettiği vakit mezarının başında telkin vererek,doğumundan ölümüne kadar bu cemiyetin,manen hakimidir.bu manevi hakimiyet,maddi tarafa da intikal eder.çünkü köylü hasta olduğu vakit de sual mercii imam olur.biz imamın yerine,köye devrimci düşüncenin adamını göndermek istedik."
bakanlığı döneminde birçok batı ve doğu klasiğini dönemin büyük edebiyatçıları tarafından türkçeye çevrilmesini sağlamış kişidir. işbankası yayınlarından yeniden basılmaya başlanan ve hasan ali yücel klasikleri adı verilen bu 100'e yakın eser kültür hayatımız için çok önemli bir yere sahiptir. uyguladığı eğitim politikaları çok tartışılsa da yaptığı bu hizmetin değeri hiçbir şeyle ölçülemez.
HASAN ALi YÜCEL

Hasan Ali Yücel, 17 aralık 1897'de istanbul'da doğdu. Eğitimini Mekteb-i Osmani, Vefa idadisi, Cağaloğlu Darülmuallimin-i Aliye'de (Yüksek Öğretmen Okulu) tamamladı.

19 aralık 1922'de öğretmenliğe başladı, Muallimler Birliği ve Türk Ocağı'nı kurdu. 1924'te Kuleli Askeri Lisesi'ne tayin edildi, edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra istanbul Erkek Lisesi'ne felsefe öğretmeni olarak atandı.

1926'dan itibaren istanbul Erkek Lisesi'nde felsefe ve sosyoloji öğretmenliği ile Galatasaray Lisesi'nde vatandaşlık bilgisi öğretmenliği yaptı.

1927'de sona eren öğretmenlik yıllarında, 'Felsefe Elifbası', 'Süri ve Tatbiki Mantık', Hıfzı Tevfik ve Hamamizade ihsan ile birlikte yazdığı 'Türk Edebiyatı Numuneleri' adlı eserlerini yayımladı.

1927'de Reşat Şemsettin (Sirer) ile 'Mıntıka Müfettişleri' unvanıyla istanbul Maarif Emirliği'ne verildi. 1929'da ikinci Sınıf Maarif Müfettişliğine yükseldi ve Maarif Emirlikleri kaldırılınca Maarif Vekaleti Teftiş Kurulu Üyesi oldu.

1930'da Maarif Vekili Cemal Hüsnü (Toray) tarafından araştırma ve inceleme göreviyle Paris'e gönderildi. 1930'da geniş bir inceleme ve araştırma dosyasıyla Türkiye'ye döndü. 1936'da bu incelemesini 'Fransa'da Kültür işleri' adıyla yayımladı.

1931'de Atatürk'le birlikte üç ay sürecek bir yurt gezisine çıktılar. Söz konusuu denetleme gezisinden bir yıl sonra, dil devrimim doğru temeller üzerinde geliştirmek düşüncesiyle Türk Dili Tetkik Cemiyeti kuruldu.

1932'de Batı'daki benzerleri örnek alınarak kurulan, öğretim üyeleri yurtdışında okumuş kişilerden oluşan Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne müdür olarak atandı.

1933 yılı sonunda Maarif Vekaleti Orta Tedrisat Umum Müdürlüğü'ne atandı. Bu dönemde, üniversiteye geçişteki önemi nedeniyle liselerde reform düşüncesi üzerine yoğunlaştı.

1934'te CHP'den izmir Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 1938'de, Celal Bayar kabinesinde Maarif Vekili oldu. Özellikle inönü'nün desteği ve yakın çalışma arkadaşlarının katılımıyla büyük bir reform hareketi başlattı ve gerçekleştirdi.

1945'te, Londra'da toplanan ve 43 ülkenin katıldığı UNESCO toplantısında Türkiye'yi temsil etti. Döneminde, Ankara Fen Fakültesi (1943), istanbul Teknik Üniversitesi (1944) ve Ankara Tıp Fakültesi (1945) kuruldu.

5 ağustos 1946'da 7 yıl ve 7 ay sürdürdüğü Milli Eğitim Bakanlığı görevinden istifa etti. istifasından sonra gazetecilik görevinen döndü ve dönemin etkin gazetelerinden 'Ulus'ta çalışmaya başladı.

1950'de hem 'Ulus' gazetesinden hem de CHP'den ayrıldı. 1950-1960 arası bu son dönemde, Cumhuriyet'te 'Köşemden' başlığı altında yazılar yazdı, yurtdışı gezilere çıktı.

Kıbrıs ve ingiltere gezilerinden sonra izlenimlerini, düşüncelerini 'Kıbrıs Mektupları' ve 'ingiltere Mektupları' adıyla yayımladı.

Bir süre (1956'dan itibaren) iş Bankası Yayın işlerini yönetti. 1960'ta bu görevini de bıraktı. Bu dönemde sağlığı iyice bozuldu. 26 şubat 1961 sabahı, istanbul'da misafir olarak kaldığı Prof.Dr. Tevfik Sağlam'ın evinde vefat etti.

Hasan Ali Yücel için bir şiir

Hasan Ali Yücel aynı zamanda şair ve çevirmen Can Yücel'inde babasıydı. 'Can Baba', babası için aşağıdaki satırları kaleme almıştı.

Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim

Hayatta ben en çok babamı sevdim.
Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk
Çarpı bacaklarıyla – ha düştü, ha düşecek Nasıl koşarsa ardından bir devin,
O çapkın babamı ben öyle sevdim.

Bilmezdi ki oturduğumuz semti,
Geldi mi de gidici hep, hepp acele işi!
Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi.
Atlastan bakardım nereye gitti,
Öyle öyle ezber ettim gurbeti.

Sevinçten uçardım hasta oldum mu,
40ı geçerse ateş, çağırlar istanbul a,
Bi helallaşmak ister elbet, diğ'mi, oğluyla!
Tifoyken başardım bu aşk oy'nunu,
Ohh dedim, göğsüne gömdüm burnumu.

En son teftişine çıkana değin
Koştururken ardından o uçmaktaki devin,
Daha başka tür aşklar, geniş sevdalar için
Açıldı nefesim, fikrim, canevim.
Hayatta ben en çok babamı sevdim.
izmir iktisat kongresi'nde kalkıp Atatürk'e "bu medreseleri ne zaman kapatacaksınız paşam!" diyen ve daha sonra da milli eğitim bakanlığı yapan saygıdeğer şahıs.
tekkeden yetişmiştir. fransızca biliyordur. yetişmesi gereği doğuludur. çalışa çabalıya batılı olmaya yöneldiği, bunda da başarıya erdiği söylenebilir.
"Çağın en güzel gözlü Maarif Müfettişi" Milli Eğitim'in başından ayrılınca genç cumhuriyet'in eğitim alanındaki Aydınlanması büyük darbe almış, belki de son bulmuştur!
köy enstitüleriyle birlikte komünist ajan suçlaması yapılmış ve istifaya zorlanmış değerli devlet adamıdır.
dönemin milli eğitim bakanı ve daha sonra bazı örümcek kafalılar tarafından komünist yuvası ilan edilip kapatılan köy enstitülerinin kurucusudur.ve hayatta bir kişi tarafından en çok sevilen insan olabilecek kadar mükemmel biri.evet oğlu can yücel babası için 'ben hayatta en çok babamı sevdim' diyor.ülkemiz için yapmış olduğu fedakarlıkların yanısıra böyle mükemmel bir evlat yetiştirmiş olduğu içinde, önünde saygıyla eğinilmesi gereken adam gibi adam tabirinin tam karşılığı olan insan.
kısaltması hay olan 9 eylül üniversitesi buca eğitim fakültesi binasıdır.

+ analiz dersleri bundan sonra hay da yapılacak
- hay daaa.
koy entstituleri gibi akla ziyan bir egitim sistemi ile ulkeye atilan en buyuk kaziklardan biri.
namlı mason. türk aydınlanmasının göz nuru. yakışıklım.