bugün

entry'ler (42)

hakan günday

biz Kobolular asla yalan söylemeyiz.gerekirse gerçeği değiştiririz.söylediklerimize uysun diye. *

eve ders çalışmaya getirildiğini sanan masum kız

ayrıca bunun * versiyonu da vardır.

ahmet karcılılar

ayrıca çeşitli ilgi alanları ve tasarımı kendisine ait bir sitesi var
http://www.ahmetkarcililar.com/

ahmet karcılılar

denizli doğumlu türk yazar. gülden kale düştü anonim kitap fotoğraf hikayeleri gibi ilginç kitapların yazarı. özellikle fotoğraf hikayelerini bir yandan beynim yorularak bir yandan da müthiş bir merakla okudum.

milli takım aday kadrosu

Gorundugu kadariyla gayet iyi kadro

tüm çorapları aynı almak

çok iyi bir fikirdir ama ben yine de arada bu kadar da olmaz deyip farklı da alıyorum.

mavi cenin

aaa ben.farketmeden yaşlanıvermişim de 3. nesil kalmışım.

alev alatlı

bir de 2009 basım tarihli aklın yolu da bir değildir(hadi baştan alalım!) kitabında mantık bilimini açıklıyor ve safsata klavuz'undan örnekler veriyor. gazetelerden alınmış yazılardaki mantık hatalarını gördüğümde bir kez daha ürperdim ve öğrenecek çok şey var diye düşündüm her kitabını okuduktan sonra olduğu gibi.

okulların aptal teneffüs zilleri

bir de bu zil seslerini kapı zili yapıyorlar o daha feci, anlatılmaz yaşanır.

beyinlere kazınmış ders notları

intramüsküler yapılırken hava kabarcığı bırak, intravenöz'de enjektörde hava olmasın *

fatal

femme fatale

vandalizm

genel kurallar tarafından sınırlanan bireyin hırsını kamu mallarından çıkarma hakkı veren düşüncedir. bazen kişinin kendi eşyalarını kırıp dökmesi şeklinde görülebilir. sınır örneği dövüş kulübü filminde görülür.

kelile ve dimne

eserin yazarı beydeba ünlü bir hint filozofudur. beydeba'nın 1. yüzyılda yaşadığı, bakü'de doğup daha sonra hindistana gittiği söylenir. bazı kaynaklarda ise türk asıllı olduğu belirtilir. beydeba o dönemde hindistan ülkesinin zalim kralı deb şelim'i doğru yola getirmek için ahlaki öğütler veren kelile ve dimne eserini yazar.bu eser yüzünden önce hapse atılır, ardından affedilerek devletin üst yönetiminde kendisine görevler verilir.

metafizik

fiziğin ilgilenmediği konularla ilgilenen felsefe dalıdır.
metafizik kelimesi ilk olarak aristonun dönemimde verilmiştir.fizik adını koyduğu seri kitaplarının ardından, fizik konusu olmayan kavramları anlattığı kitaplar yazmıştır.fizikten sonra, fizikten öte diye adlandırılan bu kitaplar metafizik kelimesinin türemesini sağlamıştır.

bekir sitki erdoğan

(Yolcu) Kaybettim

Ben sarhoş değilim, yol sokak sarhoş!
Hancıyı kaybettim, hanı kaybettim.
Hayatı sayfa sayfa okuduğum boş,
Sonundaki, imtihani kaybettim!

Anladım, her gercek, bir yalan gizler!
Beni aldatıyor dağlar, denizler...
Meçhul bir zamana karıştı izler,
Saatı, dakkayı, anı kaybettim...

Beni benden, kendi benliğim çaldı!
Gölgem uzadıkca, boyum kısaldı...
Ellerim bomboş bir roman kaldı,
içimdeki kahramanı kaybettim!

Bu başımda esen, bir kavak yeli...
Ben ondan deliyim, o benden deli!
Onu aynalarda gördüm goreli;
Bekir Sitki Erdogan'ı kaybettim!

fenomen

şaşılacak olay, şaşılacak şey anlamında kullanılan bir kelimedir. Türkçe karşılık olarak "görüngü" kelimesi önerilse de pek kullanılmamaktadır.
Felsefede somut, algılanabilir ve denenebilir olay ve nesne demektir. Bir nesne, olay ya da sürecin nesnel gerçekliğini vurgulayan bir ifadedir.

parapsikoloji

normal olmayan fenomenleri zihinsel kavramlar ve süreçlerle açıklamaya çalışan bir daldır. Bilimsel olduğunu iddia etmesine rağmen bu tartışılan bir konudur. Telepati, psikokinezi, medyumluk ve benzeri aşımsal konular parapsikoloji tarafından incelenir.

immanuel kant

alman filozof.empiristler ve rasyonalistlerin düşüncelerini birleştirmiştir.ahlak kavramının aklın bir ürünü olduğunu ileri sürmüş, algıladığı gökyüzünü ise duyularına bağlamıştır.'üzerimdeki gökyüzü içimdeki ahlak yasası' sözüyle aklına ve duyularına aynı değeri verir.

ernest hemingway

abd'li romancı.orta öğreniminden sonra kansas city star gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başlar(1917).1. dünya savaşın'ın sonlarına doğru gönüllü cankurtaran olarak italya cephesine gönderilir.istiklal savaşısırasında türkiye'ye de muhabir olarak gelmiştir.savaştan sonra paris'e yerleşir.paris'in kültür hayatını verdiği 'güneş de doğar'adlı eseriyle ünlenir(1926).
sonraki yıllarda afrika'ya, ispanya'ya geziler yapar.ispanya iç savaşı'na ve 2. dünya savaşı'na savaş muhabiri olarak katılır.bu iç savaş sırasında kendi cebinden 40.000 dolar koyarak ispanya'ya ambulanslar göndertir.gençliğinde italya ve anadolu'da edindiği savaş bilgisini ispanya'da iyice geliştirir.savaştan sonra küba'ya yerleşir. burada avcılık yapar ve gezilerini sürdürür.2 temmuz 1961'de evinde av tüfeğiyle kendini vurur.
1953'de pulitzer, 1954'de nobel edebiyat ödülü'nü kazanan hemingway, ispanya iç savaşını anlatan romanı çanlar kimin için çalıyor hem kendisinin hem de okurlarının en sevdiği romanıdır.hemingway, savaşın başında madrid'e ilk gittiği günlerden beri savaşı anlatan bir kitap yazmak istemiştir.ancak bu konuda yavaş davranmış ve 1939'un başkarında madrid düştüğü zaman romanı henüz bitmemiştir.bu kitabın yalnız ispanya iç savaşı hakkında olmadığını, bu kitapta on sekiz yılda ispanya hakkında bütün öğrendiklerinin olduğunu söylemiştir.diğer ülkelerdeki satışlarının dışında, bu kitaptan yalnız amerika'da bir milyondan fazla satılmıştır.2. dünya savaşı'nda gerek amerikan ordusu, gerek rus ordusu; bu romanı gerilla savaşına dair bilgi veren bir yapıt olarak öğrenim programlarında kullanırlar.

randall jarrell

amerikalı yazardır. savaşa katılmış ve savaşın bütün gerçekçiliğiyle önümüze seren şiirler yazmıştır.ayrıca kargo'nun yalnızlık mevsimi adlı albümünün arkasında
'dünya kafesimin yanından geçiyor ve beni asla farketmiyor' sözü yazar.