bugün

21 Temmuz 1899-2 Temmuz 1961 arasında yaşamış nobel ödüllü yazar
başlıca eserleri:
Silahlara Veda [A Farewell to Arms], 1929; [The Fifth Column and the First Forty-nine Stories], 1938; Çanlar Kimin için Çalıyor [For Whom the Bell tolls], 1940; Irmağın Ötesi [Across the River and into the Trees], 1950) ve savaş konusu, av ve serüven öykülerinde (Afrika'nın Yeşil Tepeleri [The Green Hills of Africa], 1935; ihtiyar Adam ve Deniz [Old Man and the Sea], 1952)
orduda yaptığı görevler sayesinde savaşla ilgili kitaplarda üstün bir başarı göstermektedir..çanlar kimin için çalıyor amerikan ordusu tarafından askerlerine okutulur..
babası gibi av tufeğiyle kendi canına kıymıştır
ihtiyar adam ve deniz diğer adıyla ihtiyar balıkçı ile beni benden almış yazar.Che nin yakın dostu.
ismet inönüyle çok iyi anlaştıgını soyler ( ikisininde fransızcası berbattır)
amerikalı gerçekçi (belki de doğalcı demek gerekli) muharrir

tarafımdan kayıp kuşağın içinde olup olmadığına bir türlü karar verilemeyen yazar.

ilk sevişmenin coşkusunu yerin kayması ile betimlemiştir ispanya iç savaşından bir kesiti anlattığı çanlar kimin için çalıyor/for whom the bell tolls kitabında.
abd'li romancı.orta öğreniminden sonra kansas city star gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başlar(1917).1. dünya savaşın'ın sonlarına doğru gönüllü cankurtaran olarak italya cephesine gönderilir.istiklal savaşısırasında türkiye'ye de muhabir olarak gelmiştir.savaştan sonra paris'e yerleşir.paris'in kültür hayatını verdiği 'güneş de doğar'adlı eseriyle ünlenir(1926).
sonraki yıllarda afrika'ya, ispanya'ya geziler yapar.ispanya iç savaşı'na ve 2. dünya savaşı'na savaş muhabiri olarak katılır.bu iç savaş sırasında kendi cebinden 40.000 dolar koyarak ispanya'ya ambulanslar göndertir.gençliğinde italya ve anadolu'da edindiği savaş bilgisini ispanya'da iyice geliştirir.savaştan sonra küba'ya yerleşir. burada avcılık yapar ve gezilerini sürdürür.2 temmuz 1961'de evinde av tüfeğiyle kendini vurur.
1953'de pulitzer, 1954'de nobel edebiyat ödülü'nü kazanan hemingway, ispanya iç savaşını anlatan romanı çanlar kimin için çalıyor hem kendisinin hem de okurlarının en sevdiği romanıdır.hemingway, savaşın başında madrid'e ilk gittiği günlerden beri savaşı anlatan bir kitap yazmak istemiştir.ancak bu konuda yavaş davranmış ve 1939'un başkarında madrid düştüğü zaman romanı henüz bitmemiştir.bu kitabın yalnız ispanya iç savaşı hakkında olmadığını, bu kitapta on sekiz yılda ispanya hakkında bütün öğrendiklerinin olduğunu söylemiştir.diğer ülkelerdeki satışlarının dışında, bu kitaptan yalnız amerika'da bir milyondan fazla satılmıştır.2. dünya savaşı'nda gerek amerikan ordusu, gerek rus ordusu; bu romanı gerilla savaşına dair bilgi veren bir yapıt olarak öğrenim programlarında kullanırlar.
küba'ya karşı özel bir sevgi besleyen devrimci ruhlu yazar.
en büyük hayali sorulduğunda; karısı ve sekiz metresiyle birlikte dokuz katlı bir evde yaşamak istadiğini söylemiştir.
(bkz: çanlar kimin için çalıyor)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.