bugün

Diğerlerinden daha cok aklını kullanabiliritelik.
fazlalığı halinde bir bomba gibidir,iyi kullanılmazsa insanı rezil eder,itin köpeğin maskarası yapar.alkolik,şizofren,uyuşturucu müptelası,kronik bir boştagezer yapabilir gereğince kullanılamayan zeka.
(bkz: ıq)
(bkz: eq)
zeka farklı dallarda çabuk kavramayı diğerlerinden daha az uğraşarak başarılı olmayı sağlayan hediye. herkeste bulunur en çok bilineni matematiksel zekadır.iq deniyo kendisine her ne kadar intelligent matematik anlamına gelmiyorsa da o zamanlar tek bir zeka kavramı üzerinde durulduğundan böyle bir isim verilmiş bence. halbuki çabuk kavrayamayan nice müzik,resim,sporun herhangi bir dalı dehası olabilir.
Herkeste bulunduğuna göre herkes zekidir. mühim olan zekanın derecesidir.bendeki pek yüksek ama kuş için...
http://www.iqtest.dk den öğrenebilirsiniz efendim ne kadar zeki olduğunuzu
zihinsel işlevleri kullanabilme yeteneğidir. en "zeka" gerektirmeyen tanımı bu...zira biyolojik temelini, beyin gibi bir muammada bulmakta zeka. bir insan beyni, her biri ortalama 10.000 hücreyle bağlantılı çalışan 10 milyardan fazla sinir hücresine sahip; işleyiş mekanizması hala çözümlenebilmiş değil. hafıza gibi, algılama gibi yetenekler araştırma ve tartışma konusu bilim adamları için..

zekanın bir yetenek olarak tanımlanmasını mümkün kılan özellikleri: doğuştan var olduğuna inanılması ve kalıtımsal olarak aktarılabilmesi. doğuştan var olan zekanın değerlendirilmesi için bilinen bir yöntem yok. kalıtımla ilişkisi ise deneylerle sabit. bu iki özellik "sonradan zeki olunmuyor" gibi bir sonuca götürüyor. ama kabul edilen, zekanın öğrenme, deneyim ve çevre faktörleriyle gelişebilen bir kapasite olduğu...kapasite!..

zekanın ölçülmesi, tanım farklılıklarından kaynaklanan farklı yöntemlerle yapılabiliyor. hepsinin aynı zekayı ölçmeyi amaçladığı kesin. ıq, eq derken temelini farklı zeka türlerinin olmasında bulan çoklu zeka kuramı diye bir alternatif de mevcut.

üstün zekalı insanlar...yine merak, araştırma ve deney konusu. toplumdaki oranları, ıq 140 üzeri baz alındığında yaklaşık olarak %0,2. asosyal, çekingen, uyumsuz oldukları kanaatleri araştırmalara göre doğruyu yansıtmıyor. çoğu sosyal, sağlıklı ve başarılı. okulda derslerini geçebiliyorlar ve işlerinde kariyer yapıp para kazanabiliyorlar!..bir örnek olarak, dahi bir bilim adamıyla bir seri katilin aynı zekaya seviyesine sahip olmaları dış etkenlerle açıklanabiliyor.

zekanın başarıyla doğrudan bir bağlantısı yok. mutlulukla yok.

bütün bilimsel değerlendirmeler dışında, bir karanlık yanı da belki sezilebiliyor...belki böyle daha iyi!..
tanımı tam olarak yapılamaz.örneğin; Öss'de çok puan alan zekidir önermesini doğru kabul edelim.Bu insanın zekası kendisinden daha düşük puanla güzel sanatlara gitmiş olan bir öğrencinin zekasının ayır edebildiği sesleri ayırd edebilir mi? vb... velhasıl kısır döngüdür.uzar gider.
anlayabilme yetisidir. ayrıca öğrenebilme yetisi için;
(bkz: hafiza)
değişmez bir kapasitedir. nüfusta dağılımı çan eğrisi ile uyumludur. belki gösterilen çabalarla bir miktar arttırılabilir. ama var olan kapasitenin üzerine çıkarılamaz. bardak ile örneklersek, kiminin çay bardağı kadardır, yarısı dolu ise çaba ile ağzına kadar doldurulabilir, ama asla dolup taşıp ta bir su bardağını doldurmaz.

insanlar çoğunlukla hafızalarından yakınır ama zekasının az olduğunu kabul etmek istemez . oysa hafıza da zekanın önemli faktörlerinden biridir.

zeka testleri ile ölçülmeye çalışlır. güvenilir bir sonuç alınabilmesi için testin olabildiğince kültürden bağımsız ve geçerli bir test olması gerekir. bir çok test geliştirilmiştir bu konuda ve herbiri de zekayı nasıl, ne ile tanımlıyorsa onunla ölçer. zeka hafıza becerisi diyorsa, hafızayı ölçen sorular vardır. yargılama yeteneği olarak tanımlıyorsa ona uygun sorular sorar.
artık bugün zekanın tek faktörlü olmadığı, bir çok alt kategorisinin olduğu kabul edilmektedir ve zeka testleri buna uygun hazırlanmaktadır. yetişkinler için bugün en geçerli olan test wais testidir. sözel ve performans olmak üzere 12 alt testten oluşur.

bebeklikte uygun koşullar sağlanması ile zekanın altyapısı oluşturulabilir ve varolan kapaitenin üst sınırlarına yaklaşılabilir. özellikle bebeklikteki ilk iki yıl beyindeki sinir bağlantılarının yoğun olarak oluşması nedeni ile öenemlidir. her bilgi yeni snapslar oluşturur. ve belli bir yaştan sonra fizyolojik gelişim tamamlanır.
olmayan göremez
kullanmasını bilmek gerekir. özellikle elinde yetki bulunduran kişilerde bulunması, önem arzeder...
(bkz: ekonomik zeka)
(bkz: analitik zeka)
(bkz: müziksel zeka)
(bkz: duygusal zeka)
(bkz: gorsel zeka)
(bkz: zeka seviyesi)
(bkz: sivri zeka)
4 harfli bir kelime.
Yüksekte muhafaza edilip, akılla beraber kullanılması tavsiye olunur.
insana bahşedilmiş en önemli unsur, tabi ki taşıyabilene..
(bkz: akıl)
(bkz: zeka ve akıl)
(bkz: akılla zeka arasındaki farklar)
insanlari hayvanlardan ayirteden ozellik.
ayşe arman , lerzan mutlu , seda sayan , esra ceyhan gibi bünyelerde çok az ya da hiç olmadıgını düşündüğüm nimet.
allah' ın en önemli lütfudur. şükredilesidir.

(bkz: hayata bir sıfır önde başlamak)
bireyin çevreye uyum sağlayabilme gücüdür.
ıq, aq gibi çeşitleri de var. kanımca benim ki sadece q.
(bkz: mozart etkisi)
aklın bulunma potansiyeli değilde, bunu kullanabilme yeteneğine verilen addır.
her ebeveynin çocuğunda patlama yaptığını iddia ettiği hede.

okula gelen her velinin "ya aslında bizim çocuk çok zekiiii de çalışmıyor." demesi bunun kanıtıdır. hey allah'ım ya o amcaya/teyzeye nasıl derim ben "sizin çocuk kuzgun, açın gözünüzü." diye. zor iş.
okan bayulgen'e sık sık yakıştırılan şey.bunu kabul etseydim o zaman bana zeki diyene karate yapardım.ne zamandan beri utanmazlık ve pişkinlik zekilik olarak kabul ediliyor.hadi canım siz de...
güncel Önemli Başlıklar