1. 1.
  hazreti davud'a indirilen kutsal kitaptır. ilahi kitapların ikincisidir. kur'ân-i kerim'in üç ayrı ayetinde zebur kelimesi geçmektedir. Zebur'da genellikle hz. davud'un allah'a yakarışları ve ilahiler yeralmaktadır. ibranice indirilmiştir ve asıl metni manzum yani şiirsel şekildedir. Zebur günümüzde bütün dillere çevrilmiş ve içeriğindeki konular itibariyle batılı ressamlara esin kaynağı olmuştur. Orjinal metni ibrani-aramicedir. Bugün doğrudan zebura tabi olan bir topluluk yoktur.
  6 ... yahudi yerlesimci
 2. 2.
  hz. davut'a indirilmiş kitap.

  bu arada internette ne kadar arasanız da bulamayacağınız kitap...türkçesine rastlayabilen olmamıştır.çok ender bir kaç kaynakta ingilizcesi-o da tevrat ya da incil le bir arada-bulunur.
  3 ... tfcvbg
 3. 3.
  sadece var olduğu bilinen fakat hiç bir yerde bulunamayan kitaptır.
  gerçekte böyle bir kitabın olduğu da şüphe konusudur. *
  6 -3 ... ysfkdrklc
 4. 4.
  yahudi ve hristiyanların "mezmurlar" dediği kitaptır. tek başına satılmaz. kitab-ı mukaddes içerisinde tevrat ve incil ile beraber bulunur. davud peygamberin tanrı'ya sunduğu ilahi ve duaların bulunduğu 150 adet bölümden oluşur.
  3 -1 ... oneqeno
 5. 5.
  (bkz: tanah)
  1 ... vakur
 6. 6.
  yeryüzüne asla gönderilmemiş bir kitaptır kendisi.

  şimdi bu noktada hoca nasireddün çok büyük önem kazanıyor ve size şu çok önemli soruyu soruyor: "yahu kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?"

  evet, ihtiyaçlar sonucu tarikatlar ve dahi mezhepler doğuyor da dinler neden doğmuyor? doğuyor efendim! yeryüzüne gönderilmiş "ZEBUR" isimli bir kitap yoktur! var diyen ortaya çıksın ki neandertal hocası onun kulağını büksün.

  halbuki islam bile david'i resul olarak anmaktadır. halbuki hiçbir müslüman bana zebur isimli bir kitap gösteremez. ne bugün ne de isa'dan evvel on bin senesinde. ne garip ki bütün semavi dinlerin kaynağı bir adamın kendi kendine söylediği bu şarkılardır. bu nedenle hiçbiri david'e bir mesafe koyamaz. bu şarkıların kaynağına ulaşmak da araştıran için zor değildir. ve kaçırılan en önemli nokta ise şudur: bütün göksel dinler aslen birbirinin tarikatlarıdır...
  1 -8 ... neandertal
 7. 7.
  yeryüzüne gönderilmiş kitaptır. peygamberleri hazreti davud olan yahudilere gönderilmiştir.
  not: kulak memesini tutarak bükerseniz daha az acı verir.

  zorunlu kaynak editi: islamiyet'e göre Davut peygamberdir ve Zebur ona indirilmiş kutsal kitaptır. islamiyet'te Tevrat ve incil gibi Zebur'un da tahrif edildiğine inanılır.

  2. edit: kaynak vikipedi olmakla beraber, hıristiyanlar için davud' un mezmurları olarak bilinen eski ahit bölümüdür.
  3 -1 ... legend of the stranger
 8. 8.
  öbür 3 kutsal kitap gibi peygamberi olan 3 kutsal kitabın aksine kendi başına herhangi bir tektanrılı dine kılavuzluk etmeyen kitaptır.
  2 ... bedevix
 9. 9.
  Yahudilik'te Teilim olarak anılan ve Tanah'ın bölümlerinden biri olan kavram.
  1 -1 ... linka
 10. 10.
  kutsal kitaplar arasında anlatım dili kuran'a en çok benzeyen kitaptır.
  tıpkı kuran-ı kerimdeki gibi rab anlatılarak başlar ve işin belki de en ilgi çekici yanı kendi peygamberini anlatmadan allah'ı anlatan iki kutsal kitaptan biri olmasıdır.
  kuranı kerim fatiha ile başlarken, bu kitap da tıpkı fatiha gibi allah yolunun doğruluğunu işaret ederek, her şeyden önce iyi insan olmak gerektiğine dikkat çeker.

  1. Mezmur
  BÖLÜM 1

  Mez.1: 1 Ne mutlu o insana ki, kötülerin öğüdüyle yürümez, Günahkârların yolunda durmaz, Alaycıların arasında oturmaz.

  Mez.1: 2 Ancak zevkini RAB'bin Yasası'ndan alır Ve gece gündüz onun üzerinde derin derin düşünür.

  Mez.1: 3 Böylesi akarsu kıyılarına dikilmiş ağaca benzer, Meyvesini mevsiminde verir, Yaprağı hiç solmaz. Yaptığı her işi başarır.

  Mez.1: 4 Kötüler böyle değil, Rüzgarın savurduğu saman çöpüne benzerler.

  Mez.1: 5 Bu yüzden yargılanınca aklanamaz, Doğrular topluluğunda yer bulamaz günahkârlar.

  Mez.1: 6 Çünkü RAB doğruların yolunu gözetir, Kötülerin yolu ise ölüme götürür.
  3 ... tel cambazi