bugün

kökenleri hazar denizi'nin güney kısmı kabul edilen;ataları zerdüşt olan ve üstün savaşçı yetenekleriyle bilinen millet.perslerin arasında yaşadıkları halde farisi olmadıkları bilinmekle birlikte islamiyeti 13 yy.dan sonra kabul ettikleri öne sürülmektedir.zazalar anadolu'nun doğusuna 800 yıl once gelmişler ve yerleşmişlerdir.Konustukları dil olan zazaca farsçaya ve avesta'ya çok yakındır.
(bkz: zaza pachulia)
dj axi denen techno adamının koparan şarkısı.
(bkz: zaza enden)
doğu anadolu da yaşayan yurdum insanı..
dilleri farsçaya çok yakındır...
arada kalmış halktır.iran'dan göçettikten sonra bölgede yaşayan kürtlerin sayıca çok daha üstün olmaları nedeniyle bir kısmı asimile olmuş,kürtleşmiştir.osmanlı devleti'nin sünnileri gözetip alevileri dışlayan politikalarından fazlasıyla nasibini almışlardır.bu nedenle bir kısmı orta ve doğu anadolu yaşayan alevi türkmenlere karışarak türkleşmiştir.zazalar hakkında söylenen ^^kürtçüden kürtçü,türkçüden türkçü olurlar^^ deyişi buradan gelmektedir.iki tarafa da karışmayan bir kısım zaza ise kimliklerini korumayı başarmıştır.

kürtçe'yle benzerlikler gösterse de farklı bir dildir zazaca.köken açısından bakılacak olursa iki halk da iran kökenlidir ama farklı halklar oldukları bilim adamları tarafından kabul görmüştür.

osmanlı tarafından hor görülen aleviliğin cefasını çekmiştir zazalar.nitekim öz be öz türk olan türkmenler sırf alevi oldukları için türk kabul edilmemiş,türkçe bilmeyen kürtler sırf sünni oldukları için türk kabul edilmiştir.bu anlayış doğrultusunda alevi zazalar sindirilmiş ve dolaylı olarak sünni olmaya zorlanmıştır.

türkiye'de yaşayan zazaların önemli bir kısmı atatürk'e derin bir bağlılık duyar.bunun sebebi atatürk'ün,zazaları ermenilerle beraber katledilmekten ve sürülmekten kurtarmasıdır.ama tüm bu bağlılığa rağmen bazı zazalar kemalistlerin dersim'de* yaşayan soydaşlarının öldürdüğünü söyler.
bu kısmen doğrudur.fakat anlatılmayan bir gerçek vardır.şeyh sait isyanına benzer bir isyan dersim'de çıkmış,isyanı çıkaranlar idam edilmiştir.isyancıların amacı yeni kurulan türk devletinden kopmak ve zazalardan oluşan bir devlet kurmaktı.bunun sonucunda dersim'in idari sınırları değişmiş,adı tunceli olmuş,bazı bölgeler komşu illerin idaresine geçmiştir.hala bazı ayrılıkçı zazalar* zazaistan veya zazakistan adında tunceli çevresinde bir devlet kurmayı amaçlamaktadır.genç osmanlılar tarafından soykırım yapıldığını,kürtler tarafından asimile edildiklerini ve alevilikten koparıldıklarını söyleyen bu grubun destekçileri genelde isveç ve almanya'da yaşayan zaza göçmenlerdir.dünyanın çeşitli yerlerinde ilan edilen büyük kürdistan haritası zımbırtısına da en büyük tepkiyi zazalar vermekte,kürtlerin boyunduruğu altına girmeye zorlandıklarını iddia ederler.sonuçta bu her iki ayrılıkçı kesimin de saçma sapan iddialarından öteye gidemez.. (bkz: dersim isyanı)

wikipedia'daki bilgilere göre dünyada 2 ila 4 milyon arasında zaza vardır ve bunların yarısı türkiye yaşamaktadır.geri kalan zazaların çoğunluğu başta isveç ve almanya olmak üzere avrupa ülkelerinde yaşamaktadır.ayrıca kazakistan'da da önemli bir zaza nüfusu bulunmaktadır. *
"zazalar zazadır!" sloganıyla dumurlara vesile olandır.
(bkz: totoloji)/eşsöz
soğan yemeyi sever.
pkknın en çekindiği ve düşmanı gördüğü ulus... zaza dilini sadece zazalar bilir ve kurmanc dilini iyi konuşurlar...
(bkz: diyonsos)
mahsun kırmızıgül'ün de bir üyesi olduğu, bir millet.
(bkz: neil zaza)
türkmen olan ailemize damat olarak bir zazanın girmesi vesilesi ile yakından tanıdığımız halk. pek sevdik. kesinlikle kendilerini kürtlerden ayrı tutuyorlar ve bu vatana herkesten fazla sahip çıkıyorlar. ilerde ne olur bilinmez ama şimdi durum böyle !
günümüz itibarıyla kurmançların son derece nefret ettikleri güzel insanlardır...
Hint-Avrupa dil ailesinin irani diller grubuna ait bir dil olan Zazaca'yı konuşan kürt yada türklerle köken olarak bir bağı olmayan anadolu halkıdır.
kürtlerle aynı coğrafyada yaşadığı için kürt olduğu sanılan ancak köken olarak kürt yada türk olmayan anadolu halkıdır.Tarihte horasandan göçmen olarak anadoluya yerleştikleri bilinir. Hint-Avrupa dil ailesinin irani diller grubuna ait bir dil olan kürtçeyle alakası olmayan Zazaca yı konuşurlar, zira zazalar kürtçeyi anlayabilir ama zazaca bilmeyen kürtler zazaca anlayamaz.Genelde alevi oldukları sanılır ancak benim gibi büyük çoğunluğu sünnidir.

(bkz: ben)
kendilerinden başka hekesin ırkları, kökenleri hakkında konuştuğu halkım. zazalar kürttür ve eskiden kürtlerin saray eşrafını oluşturduğu söylenir. dilleri kurmanci ile birbirine çok yakındır ve zazalar kendilerini gerçek kürt, kurmancları ise kürdümsü diye nitelerler. sunni olanları pkk yı ve kurmanc kürtlerini komunist olduğu için sevmez ve devlete yakındırlar. alevi olanları kürtlükleriyle övünürler ve kurmancların gerçek kürt olmadıklarını söylerler. çoğu, kurmanci kürtçesini anlar. kurmanclar ise kısmen anlar zaza kürtçesini. pivaz*ı çok severler. inatları dillere destandır.
(bkz: zazaki)
mensup oldugum halk, çoğu zaza olduklarını unutmamışlardır tamamına yankını atatürk'e derin bir bağlılık gösterirler. kendimize ait kürtceden başka farscaya yakın, türkçeden içinde bol miktarda kelime bulunan bir dilimiz vardır. severiz bu ülkeyi. dedelerin hepsi savaşmışlar memleketleri için.

zazalar sasanilerin saray halkıdır. deli gibi inatçı oluruz ve sofrada kesinlikle pivaz (sogan)olur. zazaca denen dil sasanilerin saray dilidir ve çok kibar bir dildir. biz alevi kökenli olan zazalardanız. sunnilerde var fakat sunni olanlar kurmancuların kürt olduğunu kabul eder fakat alevi kökemliler kabul etmez türkiye'de kürt sayısı alevi zazalarına göre 2 milyonu geçmez yani türkiyede'ki zaza nufus kadardır.

çok iyi niyetli insanlardır, şehir edebini çok iyi biirler, saray halkı olduklarını kadınlarının ve erkeklerinn insan ilişkilerinde olan asilliğinden anlarsınız.

tekrar uyarıyorum sakın ama sakın inatlaşmayın, asla yenigiyi kabul etmezler.
özellikle tunceli ve elazığ yörelerinde çok yoğun olan yurdum insanları.
develetimiz, lincimiz, fişlememiz, yasaklarımız, baskımız, cezaevimiz falan sağolsun sadece değil zazalar, kurmanclar, lazlar, araplar öyle her yerde, bir çırpıda "ben türk değilim" diyemiyor. e bu durumda, şimdi sanırım çok mutlu olmalısınız. ağzınız kulaklarınıza varıyordur eminim. o müthiş şey oldu, ilan edin, "bir arkadaşım.." örneklemelerinden yola çıkın hemen, "zazalar kürt değildir" diyenler var, hem de zaza olup! müthiş.

neyse sayın seyirciler, fazlaca geyik muhabbetine girecek değilim. Konuyla oldukça ilgili olan dersim harekatı için türkiye cumhuriyeti devletinin aldığı tavır şurada: (bkz: dersim isyani/#3079019). Görüldüğü üzere devletin kendisi bölgeyi Kürt olarak nitelemekte. Bu önemli veri karşısında, en büyük iki kürt isyanının önderi Şeyh Said ve Seyid Rıza'nın da Zaza Kürdü olduğunu, bu iki isyana Bingöl, Tunceli, Elazığ, Dicle (Diyarbakır'ın ilçesi) taraflarından çok yoğun katılım olduğunu, isyanın liderlerinin yazışmalarında kendilerine "Kürdistan generali" dediğini de zaten biliyoruz. Bu isyanlardan sonra ismet inöünü tarafından "Kürtçe konuşanlara para cezası.." gibi güzide örneklerle başlayan bir asimilasyon, kimlik aşındırma sürecinin başlatıldığını da okuduk, ettik.

ha ama hala çıkıp "benim zaza bir arkadaşım var abi, adam hiç sevmiyor kürtleri" derseniz, "sen de haklasın kardeşim" derim.
(bkz: bi siz eksiktiniz şimdi tam oldu) * *

ek : * bazı denyolar evet evet denyo! mozaik lafıma alınmış.
ben türkiye'de yaşayan *herkesin türküm demesini istiyorum ve bekliyorum.
ne mutlu türküm diyene. demeyen mozaik oluşturmaya çalışıyordur.
bu faşistlikse evet faşistim a.k.
ne layn bu. yok zazacılık yok lazcılık kürtcülük arapcılık.
benim için ingiliz neyse zazada odur diğerleride.
ne kattınız lan ülkeye otobüs yakmaktan başka. *
bu ülkede açık olan bir şey var. yapılan hırsızlık gasp uyuşturucu ticaretinin %90'ı bu ülkede yaşama hakkı olan azınlıklarındır.yeter artık!
yaşama hakkınız devam ediyorken bu ülkenin halkını gaza getirmeyin daha fazla. yakında sizleri de görürüz şu bölge bizim istiyoruz diye * .
içinizde iyiler yok mu, tabi ki var. arkadaşlarımda oldu.* *benim lafım orada burada ben zaza'yım kürt'üm diyen denyolara. zaza isen zazasın napalım sorduk mu.

3. meşrutiyet mi bekliyorsun. aç ağzını geliyo. *
gürcistan vatandaşı olan Paul Zazadze tarafından cumhuriyet sonrası kurulan ve halen üretimine devam eden ilk yerli traş bıçağı firması.
dilleri kürtçeye de çok benzediginden genelde televizyonda özellikle şehit analarını gösterirken yakılan agıtlara kürtçe agıtlar yakıldı denilsede,çoğu zazaca ağıtlardır. kürtlerle alakaları yoktur aslında. zaten kürtler gibi ülkelerine ihanet etmeyi bile düşünmezler, ayrımcılık da yapmazlar.
kürtler ve kürtlük ile zerre alakası olmayan halk. kürtlüğü hiçbir zaman benimsememişlerdir. yerli ve yabancı pek çok bilim insanının arastırmaları zazaların kürtlükle, zazacanın da kürtçe ile alakası olmadığını ortaya koymuştur. bunlara kürdoloji deyince akla ilk gelen isim olan rus minorsky de dahildir.

fakat yoğun kürtçü propoganda ve devletin bir takım yanlış tutumları sebebiyle zazaların az da olsa bir bölümü kürt üst kimliğini benimsemiştir.

bazı etnologlar ise zazaların horasan, harezm ve karluk türklerinden olduğunu ifade eder.

şahsi fikrim ise zazaların eski bir kafkasya halkı olan alanlılar'ın bir kolu olduğu, kavimler göçü sırasında anadolu'ya gelmiş ve burada kalmış oldukları yönünde. bilimsel temele dayanmıyor tabi ki bu.