bugün

tunceli'nin eski adıdır.Dari+sim kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.bu farsça kelime gümüş kapı demektir.Tunceli ilinin daha önceki adları mameke,pulur ve kalandır. (bkz: sansür)
bir kemal burkay şiiri.

Bir eski öyküdür bileceksiniz
Masallardan kalmıştır Dersim
Ülkemin ortasında gizli
Yanık bir türküdür Dersim

Yıl otuz sekizdi dağlarda
iri ceviz ağaçları ve atım vardı
Belki bir gökyüzü savaşçısıydım
Bir arpa ekmeği kadar sıcaktı
Toprağım, karım ve çocuklarım

Oysa soğuk bir kuştur
Parıldar süngü

Bana niçin uzaksın düşündün mü
Kurda kuşa dostluğumu düşündün mü?

Bu sularda ölüm bile güzel
Sen hiç kurşunların anlamını düşündün mü

Güneş ve sular ülkesinde orda
Orda ki eski bir öyküdür Dersim
(bkz: dersim isyanı)
(bkz: metin kemal kahraman)
(bkz: tunceli)
(bkz: seyit rıza)
(bkz: zazaca)
(bkz: guney tavaristan)
(bkz: cemal sureya)
bölge insanının kökü horasan türklerine dayanır, ister kabul et ister etme...
ismi devlet tarafından değiştirilse de , halkı üstünde baskı ve asimilasyon uygulanmaya çalışılsa da hala ayakta duran ve daima duracak direnişin kalesidir.
38 deki katliamdan sonra bile hala alevi kürt deyince akla ilk gelen güzel şehir.
anadolunun öz halkını barındıran, ülkenin belki de en aydın fkirlilerinin çıktığı tunceli nin asıl adıdır.
harput gibi türkiye'deki kendine has ve yüzlerce yıllık değerlerin harman olduğu topraklardan biridir.
(bkz: dışlanmak)
der=kapı
sim= gümüş
anlamına gelir osmanlı dönemi doğu eyaletlerinin giriş kapısı olarak görüldüğü için adına gümüş kapı denmiştir. dersim kızılırmak boylamından itibaren başlar fakat coğrafi yerleşim yeri olarak tunceli ili sınırları için kullanılmıştır.

(bkz: dersim isyanı)
(bkz: my lesson)
dersim toprağı kırmızıya, sarıya, mora çalan, yamaçları meşe ağaçlarıyla kaplı, iri yalçın dağlarla çevrelenmiş, içinde Munzur ve Harçik adında iki ırmak birleşen, üç isimli bir kasabadır: Mameki, Kalan, dersim. *

Güneş ve sular ülkesinde orda
Orda ki eski bir öyküdür Dersim. *
Dersim sözcüğünün Farsça "Der" (kapı), "Sim"(gümüş) sözcüklerinden yanyana gelmesinden oluşmuştur sadece yaygın bir halk etimolojisidir. Zazaca'da Dêsım diye telaffuz edilen aslında bugünkü Tunceli ilini değil, o yörenin adını belirler, ki Tunceli ilinin Zazacası Mamekiye 'dir. "Yunan tarihi ve coğrafyacılarının Dersim bölgesine Daranis ve Derksene adını verdikleri gibi Dara'nın Bisitun kitabelerinde bu havaliye Zuza tabirinin Dersim yöresinde konuşulan Zaza dilinin sözcüğünden geldiği muhtemeldir.
moderasyon tarafından sansüre uğramış sakıncalı sözcüklerden biridir. tabi ya, bu ülkenin çocuklarının yakın tarihini bilmeye , öğrenmeye ve gerçekleri öğrenmeye hakları yoktur. zira dersim hiç olmamıştır. 1938'de de patagonya dümdüz edilmiş , insanları sürgün yemiştir zaten.
(bkz: dersim katliamı)
Bir onceki ismi Kalan' dir . Kalan Muzik ismini buradan aliyormus .
bölge insanının kökü izlanda türklerine dayanır. denizleri aş da gel, kurbanın olam.
tunceli'nin 1930 öncesi adıdır aynı zamanda..
asıl ismi tunceli olan şey. o eski ismi kullanmanın, tunceli ismini verenlere (ataturk) saygısızlık olacağını düşünmekteyim. ama saygısızlık doğuştan gelir maalesef.

edit: constantinapolus*diyelim istanbul'a da hı?
bildiğin tunceli.
cazim gürbüz'den ilginç bir yazı;

http://www.yenicaggazetes...aberdetay.php?hityaz=1394
(bkz: tunceli)

(bkz: dersimde dogan gunes)
2007 genel seçimlerinde hiç bir partinin miletvekili çıkaramadığı (iki bağımsız) ; referandumda hayır veren illerimizden.

Gönlümün memleketi.
- o elindeki ne oğlum
* akşam çalışacağım dersim hocam
- iyi çalış,
* dersim'e iyi çalışıyorum hocam
- aferin
http://www.youtube.com/watch?v=ZuZESaGmqSU
zazacanın en çok kullanıldığı bölgelerdendir.
pkk sempatizanlarının kuzey kurdistan'a ait olduğunu düşündüğü şehirdir. Türkiye cumhuriyetine aittir ve öyle kalacaktır. bir karış toprağına göz diken varsa buyursun...