bugün

entry'ler (3617)

ikinci el otomobil piyasası

2013 yılı mayıs ayında 1 yıllık maaşıma denk bir paraya (42.250 tl) sıfır km hyundai i30 almıştım. 37000 tl 5 yıllık krediyle ayda 830 lira ödüyordum. maaşım 3500 liraydı. yani maaşımın 4 de biri ile c sınıfı sıfır araba alınıyordu. yıllar geçti olmaz işler geldi başıma. mavi hyundai i30 hatıralarda kaldı. yeni yılda maaşım 10.000 tl olacak. en ucuz sıfır arabalar 250.000 lira. krediler artık 3 sene. 250.000 lira kredinin aylık ödemesi 9500 lira. 500 lira da bana kalır işte bozdur bozdur harca. emeği geçen herkesin allah belasını versin. ben de elektrikli bisiklet bakıyorum. 5000 tl. 25 ile 35 km arası menzili varmış. yaza doğru alırım zam gelmezse çok.

the office

az önce bitirdim ve çok hüzünlüyüm. 9 sezon boyunca ben de onlarla yaşadım sanki. onlarla güldüm, onlarla üzüldüm, onlardan biri oldum. keşke gerçekte orada olduklarını bilseydim. ne yapar eder giderdim oraya, ne yapar eder bir iş kapardım. kevınla kurabiye yer, dwightla pancar yetiştirir, and ile şarkı söylerdim. çok sevdiğim arkadaşlarımdan ayrılır gibiyim. hüzünlüyüm hüzünlü.

turk net

yeni bağlattım. gayet memnunum şimdilik. taahhüt olmaması çok iyi. bağlatma sebebim de o zaten. 35 mb hızı 85 liraya veriyor. KUM62AS12SDA eğer bu kodla başvuru yaparsanız 1 ay bedava kazanabilirsiniz. ben de başkasının kodu ile başvurdum. hem ben hem kodunu kullandığım kişi 1 ay bedava kazandı.

edit: 4 aydır kullanıyorum ve gayet memnunum.

yaş ilerledikçe katlanılması zor olan şeyler

Parasızlık.

hyundai i20

Güzel bir kasayla geldi. Fiyat yüksek ama hepsi yüksek. iç ve dış tasarımı olmuş bence.

fakir olmasına rağmen çocuk yapan insan

1 taneye kadar yapanı destekliyorum. iyi kötü geçinirler. ama fazlası sıkıntı. heleki asgari ücretli hatta işsiz olup dört beş çocuk sahibi olanlar var. allah akıl fikir versin diyorum.

en karizmatik ad soyad kombinasyonları

arif erkin güzelbeyoğlu.

seat leon u itici yapan detaylar

Bende olmaması. Yoksa niye itici olsun. Mis gibi araba.

covid 19

az önce annemin pozitif olduğunu öğrendim. bir haftadır hastaydı ben bakıyordum. bayramın 1. günü acile götürdüm. belirtisi olmadığı için test yapılmadı. muhtemelen bana da bulaşmış olabilir. bakalım mevlam neyler.

fiat egea

bugün dayım için gidip sorduk. en ucuzu 104.900 lira ve indrim asla yapmıyorlar. çünkü ellerinde olan hemen satılıyor. bayide araba yok. bugün alsanız eylül ortası gibi teslim olur dedi ama pek inandırıcı değil muhtemelen ekime kalır. fiyat da sabit değil üstelik. boş modeli fiyatına göre en alınabilir araba bence. en ucuz araçlar 120 den başlıyor. egea 20 bin daha ucuz. üstelik piyasası çok bagajı geniş. aile için ideal.

güllü

ödüm kopuyor şarkısı has arabesk. dinledikçe dertlere düşüyorum.

süper baba

Dizi çekileli 20 yılı geçmiş. Bu kadar gerçek bu kadar güzel olabilir ancak. Lanet olsun şimdiki dizilere. Zengin gençlerin aşklarından, silahlardan, mafyalardan, iş adamlarından, ağalardan bıktık artık. Ah keşke bu ayarda diziler çekseler yine.

13 haziran 2020 malatya tren kazası

hemen tcdd de çalışan biri olarak olaya açıklık getireyim. üstte bir yazar bu trenler iki ayrı raydan gitmiyor mu demiş. cevap hayır tek raydan gidiyor. bu bölgede ve türkiyede daha bir çok yerde trenler tek hat üzerinden işletiliyor. iki istasyonda karşılıklı iki tren bekliyorsa önce biri gidiyor, onun varışıyla öteki çıkıyor.

bu kazanın sebebine gelirsek. normalde öncelik malatyadan elazığ istikametine gidecek olan trendeydi. ama tren arızalanınca sevki iptal edildi ve karşı yöndeki trene sevk verildi. bu esnada ne olduysa arızalı tren düzeltildi ve o da yola çıktı.

işte dananın kuyruğu burada kopuyor. ya arızalı trene sevkinin iptal olduğu ve karşıdan tren geldiği bildirilmedi ya da arızalı trendeki makinistler dalgınlıkla çıktılar. şimdi yük trenlerinde öncde ve arkada iki lokomotif ve her lokomotifte 2 makinist vardır. yani bir trende 4 insan var. hepsinin dalgın olması pek mantıklı değil. benim kanaatim trene sevkinin iptal olduğu söylenmedi.

yarın işin aslı ortaya çıkar, daha doğrusu ben öğrenmiş olurum. şu an tcdd de tren sevk işlemi yapılan bütün telefon ve telszilerde ses kayıt sistemi var. yani kimsenin kaçacak yeri yok.

ayrıca bu kaza insan hatası kaynaklı bir kaza. eğer bu yolda sinyalizasyon sistemi olsaydı makaslar kilitlenecek, kırmızı ışıklar yanacak ve trenler otomatik fren atılarak her türlü durdurulacaktı. bu hatta sinyal çalışmaları devam ediyor. bizzat biz yapıyoruz. istasyon içleri bu sene bitecek. hat boyu sinyalizasyon için de para istedik. muhtemelen para gelecek ve ona da başlayacağız. 2 sene içinde o da biter.

istanbul da memurluk yapmak

kira hariç anadoludan çok bir farkı yok. yine gıda bimden, giyim lcw den. istanbulda 6 sene yaşadım şimdi malatyadayım. istanbulda daha fazla para harcanmasının sebebi şu. aktivite çok, gezecek yer çok. haliyle para harcanıyor. bence istanbul için asıl problem ulaşım. sabah akşam saatler geçiyor. eğer çalışılan yere yakın oturma fırsatı varsa yaşanabilir.

seppuku

filmi çok beğendim. başlarda ağır ilerlesede son kısım .ok iyi ve tatmin edici.

bu dinciler o müslümanlara benzemiyor

o kadar uzun ve gereksiz yazmaya ne gerek vardı acaba? ismiyle içeriği uyumsuz. bazı olayları ne diye koymuş kitaba anlamadım. kitap o kadar hacimli ki işe yarar kısımları belki yüzde ondur. sevmedim sevemedim.

cumhurbaşkanı hatim indiriyor

Artık bu hükumetin ezan, kuran, namaz söylemlerinden midem bulanıyor. Yanlış anlamayın 5 vakit namaz kılan insanım. Ama yeter artık. Ben mühendisim hem de kamu kurumunda çalışıyorum. 5 senelik maaşımla 1 passat alabiliyorum. 1 senelik maaşımla 10 yıllık ölmüş bir araba ancak alabiliyorum. Asgari ücretli 1 gün çalışıp 1 kilo et alıyor. Yeter artık. Doğu Avrupa ülkeleri eskiden bize gelirdi çalışmaya. Şimdi onlar bizden çok iyi. Avrupada 2000 euro maaş alıp bizim ülkede 10.000 alanlarla aynı hayatı yaşıyor insanlar. Tek fark orda 2000 euro alanlar en vasıfsız insanlarken bizde 10.000 almak için müdür falan olmak lazım. Bu topraklarda 1000 senedir ezan da susmadı, namaz da durmadı. Ama bazıları ilelebet sussa güzel olacak.

it s a wonderful life

çok harika über ve de muhteşem film. izleyin kesin.

ziraat bankası

Ödemelerinde gecikme olanların kredi taksitlerini ertelemiyor. Yani diyorlarki senin paran yok ertelemiyoruz. Ne güzel kafa.

65 yaş üstüne bedava ulaşım sorunu

hele ki şu günlerde çok kötü oluyor bu. işe gidiyorum her akşam dönüşte aynı yaşlı adamlar otobüste hep. dayı 80 yaşındasın otur evinde ya. onlar yüzünden hasta olacağız biz de. bu konudan çoğu insan rahatsız. çünkü yaşlılar ihtiyaç olduğu için bedava gezmek için kullanıyorlar. bunun yerine yüzde 50 indirimli binseler daha iyi.