bugün

argoda meyilli erkek.
eğer öğrenciyseniz sizin için dünyanın en önemli buluşlarından birisidir , makarnayla birlikte .
kuş gribi salgınından dolayı pabucu dama atılan temel gıda maddesi.
tepki belirteci.
kafaya atıldığında seni sevmiyorum anlamı taşır.
safra kesesi taşlarına yol açabildiğinden dolayı , safra kesesi rahatsızlıkları olan kişilerin yememesi gereken besin
kabuklu olduğu zaman sağlıklı olmadığını düşünen üreticiler tarafından,sıvısı üretilip,meyve suyu kutularına benzer kutulara konulup,satışa hazır hale getirilmiş tavuğun ürünü,gıda maddesidir.
(bkz: sıvı yumurta)
Alerjide yapabilen ama tadı çok güzel olan protein kaynağı
Dişi eşey hücresi.
tavuğun yumurta kanalında küre şeklinde olan ancak ilerlemesi için arkada kalan dairesel kasların büzüşerek yumurtayı ileri itmesiyle bu kısımda meydana gelen baskı sonucu konik biçimde olur. sarısından uzak durulması potansiyel bir kollestrol hastası olmanızı önler*. orta bir yumurta beyazında 3 ila 3,5 gram arasında protein bulunur.
(bkz: hayvansal fırtlangaç)
her canlının ilk uğradığı mekan
(bkz: besli set)
dişi üreme hücresi. sperm hücresinin anoloğudur. döllensin veya döllenmesin bütün dişi varlıklar yumurtlarlar. yumurtaların boyutu insanınki gibi mikroskobik boyutlardan, tavuğunki gibi devasa boyutlara kadar çeşitlilik gösterse de temel olarak hepsi özdeştir. normal dişi bir insan ayda bir yumurtlarken tavuk hemen hergün yumurtlayabilir. yumurtadan kesilen insan dişisi menapoza girerken tavuk kişisi kesimhaneye girer.
yaşam kaynağı olarak görülen, salvador dali 'nin pek çok resmine ilham kaynağı olmuş olan yapı.

aynı zamanda türkçe bir kelimedir.
öğrenciyseniz her yadiğinizde iğrenir ama her acıktığınızda yine yersiniz. sonra şöyle bi uhabbet geçer;
arkadaşlardan biri elini karnının üzerine koyarak diğereine
-tekme attı...
kış aylarında okula giden ilkokul öğrencisinin kalem tutan o ufacık elleri üşümesin diye annesinin cebine peçete içerisinde itina ile koyduğu yeni kaynatılmış beyaz yada kiremit renkli nesne.
(bkz: yımırta)
(bkz: oosit)
bizim yumurta deyip geçtiğimiz şey tavuk deyip geçtiğimiz şeyin uğrunda canını ortaya koyduğu şey olabiliyor ve allah yumurtaya can veriyor. *
Yumurtanın niçin bir tarafı yuvarlak, diğer tarafı sivridir?

Eğer köşeli olsalardı kenarları dayanıklılık bakımından çok zayıf olurdu. En dayanıklı geometrik şekil küredir ama bu şekildeki yumurta yuvarlanacak olursa nerede duracağı belli olmaz. Yumurta yuvarlanınca düz gitmez. ince tarafı üstünde dairesel bir yol çizer. Başladığı yere yakın bir noktada durur. Yani düz bir yerde kaybolması olanaksızdır. Yumurta, tavuğun yumurta kanalında küre şeklindedir. ilerlemesi sırasında arkada kalan dairesel kasların büzüşerek hem yumurtayı ileri iterler hem de bu kısmına baskı yaparak konik biçimini sağlarlar. Yumurtanın şeklinin nedeni de budur. Sürüngenlerde bu düzenek olmadığından yumurtaları küresel biçimdedir.
horozun katkılarıyla tavuktan çıkan,içinden yeni horozlar ya da tavuklar çıkarma özelliğine sahip ekstra olarak yenmesi gereken sağlıklı bir besindir.buzdolabının olmassa olmazıdır;onlar için özel yerler vardır yani o kadar...
yönetmenliğini semih kaplanoğlu nun yaptığı, nejat işler in başrolünde oynadığı dram türündeki film.
kemal unakıtan'ı akıllara getiren besin maddesi..
kapıya dayanmadan hiç bir işe girişilmeyen temel besin maddesi.