bugün

sınavı hazırlayana sövebilirsiniz, fil'e ve aspirinede sövebilirsiniz, abartıp Aristo'ya da sövebilirsiniz ama gerçek şu ki; bu bir seçme sınavı. adamlar fil'e, asprine ve Aristo'ya sövmeyenleri seçmek istemiş...
(bkz: bak ruşen amcanın oğlu sedat a)
unutmayın canlar:
başarı hamile kalmak gibidir, herkes tebrik eder, ama kimse bunun için kaç kere s.kildiğini bilmez.
hiç denemeye girmeden girdiğim sınavdır. hani bu yüzden mi süreyi yetiştiremedim acaba. abi, türkçe ile sosyal bölümünü bitirdikten sonra saat 12:15 geçiyordu yahu. eee ben daha onları kitapçığa işaretledim kodlaması var, doğrulaması var. eee abi ben tm bölümündeyim. yani türkçe ve matematik dimi. matematik yani amk. şaka gibi matematik bölümünde 2. sayfaya bakmadım bile.

matematik bölümü ilk 4 soru a.
fen bölümü ilk 4 soru b.
%25 şansım var, sikerler. olmadı 2 net gider ak.

edit: bu entryide orada burada gösterin, türk gencinin hali diye. taşşak geçersiniz hem. çok güzel olur.
bu sınava çalıştım.hele son iki ay deli gibi çalıştım.dershanede denemelerde uçtum.türkçe ve matematiği arada bir fulledim bu son iki ayda.abi götümüzü kaldırmışlar farketmeden.bana moral oldu tabi o son 2 ay.milleti toparlaması bana düştü sanki başka işim yokmuş gibi.ama hepsi o dershanelerin ibneliği..neymiş çocuklar burda 130-140 yapıyorsa YGSyi mutlaka yapar.öyle mi oldu?Hayır.ne öğrendik?Şemsiyelerin kıymetini.. (bkz: göte giren şemsiye)..kısacası son denemede 149 yapıp burda iyice çuvalladım.çoğu insan gibi.herkes gibi.sen gibi..ben böyle şeyleri kafaya çok takarım aslında,takıyorum da..ama bu zorlu süreçte yanımda "sevil"gibi bir insan var.onunla mutluyum.onu da destekliyorum.o da YGS kurbanlarından.ama ikincisinde sikicem ortalığı allah nasip ederse...hatta eminim sevil de sikecek..biz beraber çok iyi işler yapıcaz.

eksileyen olursa da eyvallah.dolduk be abi napalım.kafa sikmeye gelmedik.ÖSYM dövdü,öldürdü acımız büyük..
böyle bir sınav ardından nedense içimi dökmek geliyor buraya.
sene boyunca ygs ye çalıştım diyebilirim, lys yi sırf derslerle yürüttüm. dersaneye elimden geldiği kadar gittim, bin tane sınava girdim. hocaların boş boş bu denemelerde böyleyseniz gerçeğinde en az on net fazla olacak tarzı laflarını duydum. abim geçen sene girdi sınava, onun moralleri falan filan derken o gece onbir buçukta uyuyakaldım.

sabah kalktığımda heyecandan okuldaki denemelerde bile kusacak hadde gelen ben tepkisiz tepkisiz gittim okula. evime de çok uzak değildi gireceğim yer. oradaki kalabalığı görünce midem bulandı biraz. ama sonra okuldaki hocaları görünce iyi oldum. içeri girdik. girerken bir bayan tarafından bildiğiniz ellendim. takmadım, tokama falan baktı. yanıma en yakın arkadaşım çıkıyoruz merdivenleri kusar tarzı bir hareket yaptım, ama ne ses ne kusmuk içimden hay senin psikolojine sıçıyım diyorum ama gülesim de gelmedi değil. girdim sınıfa sınavın başlamasına otuz beş dakika vardı. normal sayılırdım. salondaki hocanın o bilmem kaç maddelik kağıdı okuyana dek.

sınav başladı dediler türkçe hadi bir gazla, kafam ara sıra gidip gelse de yaptım 35 dakikada. keşke ya lanet olası keşke direk sosyale geçseydim matematiğe geçtim. tabi en aşağı 32-35 net. denemelerdeki netleri baz alıyoruz ya. ben o okuldaki rehberlikçinin ta.. neyse, yapamıyorum tepinesim geliyor. hangi soruyu yapamadığının farkında mısın sezzo diyorum bildiğiniz denklem sorularını yapamıyorum içime bir sıcak bastı. ne hırsla sildiysem kitapçığı sıramdaki su öndeki çocuğun sırasına düştü herkes bana baktı falan off tam bir kasvet anıydı. sosyale geçtim geçtim ama akıl matematikte. 25 soru işaretlemişim matematikten. zaten şuan sosyal resetlenmiş, işaretlememiş bile olabilirim ya da kodlama hatası falan. yok yani aklımda. tm ciyim ne akla hizmetse gittim fenden 7 soru işaretledim. matematik hala boş. sürem arttı, matematikte uğraşıyorum ama yok gidemiyorum sonuca ya olmadı. neyse sınav bitti kağıdı gözetmene verdim ve direk yaşlar indi gözümden. aşağı indim bir arkadaşımı gördüm okuldan. tam hatırlamıyorum ağlama gibisinden bir şey dedi. okulda en aşağı neti 150 olan kız sinirli bir şekilde sosyalden 15 boşum var! dedi. öyle duydum yani, beynim uçmuş. çıkışa geliyoruz şu an en mantıklısı ağlamak senin gibi falan diyo kız ama ses o kadar uzaktan geliyor ki, zaten gözümün yaşından abimi göremiyorum sınav çıkışında. bir de bahçeye almıyorlar ya velileri herkes ilah gibi bakıyor suratına töbe töbe sanki çok büyük bir bok yaptık. neyse abim tuttu kolumdan. ben sanıyorum ki matematiği bir ben yapamadım. abime matematikten işaretlediğim soru sayısını söyledim. şok olmuş bir şekilde yüzüme baktı ve sonra ehe demek ki kimse yapamadı boşver dedi.. orda yakın bir arkadaşımın annesi vardı, o arkadaş da sınavlarda türkçe yapan bir tip sadece. ders konusunda hiçbir fikri yok. annesi diyor ki, olsun ama barajı geçersin değil mi diyor. allahım nerdeyim ben diyesim geldi böyle yerin dibine girmek istedim. orda açıklayasım geldi yok bunda ne kadar yapsan kardır falan ama yok çıkmadı yani kafamı çevirdim gittim. yazık kadın kızından dolayı bu sınavı sadece baraj geçme sınavı olarak biliyordu yamulmuyorsam.

eve geldiğimde kontrol ettim falan. bildiğiniz net yok bir bok yok sıçıyım stresime de heyecanıma da.. çok sinirliyim kaç gündür. herkesin kötü falan bahane yediremiyorum böyle bir sınav olabilir mi ya. bütün sene boyu ygs çalıştım lys ye bakmadım bile, şimdi olsun, önünde lys var diyenlere böyle boş gözlerle bakıyorum artık. ne yani bütün emeğimi aldı gitti sınav. meslek seçmekten de soğudum ne bu ya...
sadece yüzü görünen öğrencilerin girebildiği sınav. ama parnaktaki alyans çıkarttırılıyor, cepteki anahtar alınıyor.

gel de gülme aq..
sosyal bilimlerdeki 1 hatalı soruyu(bütün şıklar yanlıştı) osym şu şekilde düzeltmiştir;
[http://www.bobiler.org/ygs_2011_m202788n_yekfb]
kızın tekinin türbanla alındığı benim parmağımdaki yüzüğün alınmadığı sınavdır. çok sinirlendim sınava girerken. benim gözümde ikisi de aksesuar kim ne derse desin. hala aklıma geldikçe sinirleniyorum.
ygs 2010'a güzel sanatlara hazırlandığım için barajı geçsem yeter kafasıyla girip türkçe ve matematiğini full çıkartmış olduğum sınavın 2011 versiyonudur. gayet iddialı girip gayet iddialı patladım. dershaneye gitmediğim zaman daha yüksekti lan benim puanım. şimdi kimse ağlamasın yani en büyük dram benimkisi bence. ama sistem bozuk aga sistem. türban falan. olum evdekiler yemiyor bu bahaneleri daha düzgün şeyler yazın.
ösym'nin müfredat dışı sorularla adayları ters köşeye yatırmayı planladığı fakat başaramadığı sınav.

heryerden vurmaya çalışmıştır bu sınavda efenim, 1 öğrenci bile elesek kârdır düşüncesiyle vurmuşturda vurmuştur.
çok kolay sınavdı, ben hepsini yaptım 5 bekliyom valla ama ben zaten okuyom çok güzel okul benim ki istanbul üni nabeeer? ama çok komünüzt var siz de komünüzt değilseniz gelmeyin döverler bence, sol sol diye bağırıyolar altıma sıçıyom korkudan.
anlatım bozukluğu sorusu hatalı olan sınav.
kolay sınav falan değildir efendim. eşşşek gibi zordur, sebebi de matematiktir. yani matematiği seven biri olan ben, böyle bi çıkarımla yazıma başlıyorum.

önce matematikten başlayayım. sorular nasıldı? geometri gayet kolaydı. yani sınavın bu bölümü için getirilecek bi yorum yok. temel matematik kısmı nasıldı? zordu. sebebi ise soruların çözümlerinin eşşek gibi uzun olmasıdır efendim. yoksa herkes biliyor denklem kurmayı, sorunun çözüm yolunu. "kolaydı efendim matematik sorularu hiç zor görünmedi bana" diyenlerin o baskı altında öyle bi sınava girdiklerinde duvara toslayacaklarından adım gibi eminim. neyse ya hu. bi matematik sorusunu okumak, anlamak, o sorunun denklemini kurmak ve bu denklemi çözmek gibi dört aşaması var bence. bu dört aşama böyle sorular sorulunca malesef it gibi uzuyor. bunun yarattığı vakit kaybı streste, bu strestte ilerideki basit soruların bile yapılamayışına sebep oldu. zorlamasının sebebi de buydu.

fen bilimleri kolay denilebilirdi(özellikle kimya kısmı). biyoloji de sağ gösterip sol vurmaya çalışmışlar ama yemedi.

türkçe yi hızlı çözdüğüm için soruların nasıl olduğunu hatırlamıyorum.

sosyal bilimlerini de pek hatırlamıyorum fakat felsefe kısmı çok aptalcaydı. mevlana nın bile siktir git diyeceği tarzda sorular vardı. ayrıca tarih de beni ters köşeye yatırdı ve kolay çıktı. lan 3 test kitabı bitirdim tarih kitabı hakkında, bu muydu sorular?

ayrıca güvender denemelerinde 145-150 arası, sınav denemelerinde 140-150 arası yapan ben, bu sınavda 134 e düşmüşümdür. çevremde eşşek gibi ders çalışıp normalden 30 net düşük çıkaranlar bile vardır. onlara üzülmeden edemedim.

hızlı çözenin ve panik yapmayanın sınavı olmuştur." zor" bi sınav olmuştur. hepimize geçmiş olsundur.
Nahlet olasıca berbat bişey.
türkçenin 34. anlatım bozukluğu sorusunu iptal etmezlerse analarını da alıp gitsinler. *
Yapıldığı vakit uyuduğum, girenlere üzüldüğüm, sorulara baktığım sefer ise geçen sene girdiğim için şanslı olduğumu düşündüğüm, onlarca gencin hayallerindeki okula ulaşabilmelerini sağlayan sınavların ilk basamağı.
ülkemin güzel sınav sisteminin 2011 yılı versiyonlarından sadece bir tanesi. *
kpss silsilesine alışık olduğum için ygs 2011 türkçe ve sosyal soruları bana kolay geldi. yıllardır görmediğim fen bölümünüden 15 adet soru işaretledim genel kültür bilgilerimden ve geçen yıl çalıştığım okuldaki fen bilgisi öğretmeniyle çok fazla takıldığımdan mütevellit bir çok konuyu hatırladım.* matematik ise pek fenaydı. problemleri yaparım ben diye diye girdiğim sınavdan 2 tane problem çözüp toplamda 18 matematik işaretleyip çıktım. * *
bölümümle alakalı olarak yaptığım tespitler * liseden yeni mezun öğrencilerin paragraf sorularında problem yaşamış olmaları muhtemel. zira sorular uzun ve anlatım yönünden bir takım eksikleri olan metinlerdi. fakat türkçe bölümüne ihtimam gösteren bir bünyenin yapmaması için büyük bir sorun değildir bunlar. dil bilgisi soruları basit en azından ilgilenen için basitti. direk göze çarpan hatalar ya da bilgiler isteniyordu. kpss için durmak yok yola devam o zaman.*
soruları hazırlayan ekipten birilerinin kafayı fillere taktığı sınav.
nasıl geçti sorusuna iyi denilip geçilesi , ardından gelen kaç net sorusuna da (baksanız dahi) bakmadım denilesi sınav, yoksa beklediğiniz gelmezse daşşak konusu oluyosunuz.
edit: noktalama.
facebookumun anasayfasında sınava giren arkadaşlarım tarafından fil resimleri paylaşılmasına neden olan sınav. ( ösym sen öğrencilere neler yaptırıyosun öle.)
efendim, aylardır girdiğim deneme sınavlarını min. 60 max. 100 dk'da bitiren ben, 115 dk'da 5 matematik 4 de sosyal boşuyla anca bitirebilmişimdir sınavı. şimdi bu sınava kolay diyenin alnına bokumu sürerim. her daim kitapçık sırasıyla çözmeyi alışkanlık haline getirdiğim için türkçeden başladım sınava. 6.soruda "hangisi değerlendirme değildir" olayı vardı. onu yaptım geçtim, yanlış da çıktı zaten. iki soruda takıldım türkçede. diğeri de anlatım bozukluğu, gittim en doğrusunu işaretledim efendim. sosyale geçtiğimde birkaç soruda takıldım tarihte, geniş düşünüp hepsini doğru yapabildim zannımca, coğrafyada uludağ sorusunu, bir de bolu, gelibolu sorusunu; felsefede ise filli soruyu ve cevabı dogmatik olan soruyu boş bıraktım geçtim. sosyale öyle her kitapta olan boktan sorulardan oluşan yarak kürek bir sosyaldi demek çok büyük saygısızlıktır soruları hazırlayanların analarına. matematikte genel olarak zorlanmadan geçmememe rağmen 5 boş bırakmıştım zira feni zor bekliyordum. fen basitti efendim, orta düzey bir öğrenci bile 2 yanlışla kapatabilirdi. lakin gidip görünür derinlik sorusunu 16/9 yapan bir bünye fende tam yapamamıştır. sınavın zorluk derecesi ise kesinlikle bir ygs değildir. öyle sınava girmeden ebeni siksem o bile yapardı deyip ahkam kesmeye benzemez efendim. ha yazar burada kendinden yola çıktı o başka.
ösymnin yaptığı diğer sınavlarda olduğu gibi, saçma sapan uygulamalar dizisiyle sınav görevlilerinin ve en başta öğrencilerin muhattap olduğu sınavdır.
Ayrıca buradan ösym'ye şu soruları soracağım sınavdır.

1. Sayın sütü bozuklar, 2010 kpss'deki skandalın sınavın uygulanma süreciyle neredeyse hiç ilgisi olmadığı halde bu tarz insan haklarına aykırı önlemlerle kimi kandırıyorsunuz, daha doğru anlatımla kimi kandırdığınızı zannediyorsunuz?

2. Her adaya farklı kitapçık, farklı cevap anahtarı gibi uygulamalarla teknolojinin olanaklarından yararlandığınızı belirtirek sözde çağdaşlık yaparken, sınav süresince oluşabilecek olağan dışı durumları göz önüne almayarak neden çağdışı bir tutum sergiliyorsunuz?
Bu olağan dışı durumlardan bazıları;
a) Salon başkanı, gözetmen(ler) ve öğrencilerin hiçbirinde saat olmayan sınıflardaki duvar saatinin bozulması veya pillerinin bitmesi durumunda ne yapılabilir?
b) Öğrencilerden birinin sınav sırasında heyecandan burnu kanarsa ve kan optik formun üzerine gelerek formu kullanılamaz duruma getirirse ne yapılabilir? Bu soruyu salon başkanlarına, hatta bina sınav sorumlularına yedek kitapçık ve optik form verilmediğini düşünerek değerlendirin.
c) B şıkkındaki durumun dağıtılan kalitesiz silgilerin optik formu zedelemesi sonucu meydana gelmesi durumunda ne yapılabilir?

Ygs 2011'de salon başkanıydım ve hep bu olasılıkları düşündüm. Sınava 6 sene gibi yakın bir zaman önce girdiğim için çocukların ruhsal durumlarını az çok tahmin edebiliyordum. Bütün sınav boyunca yukarıda saydığım olasılıkları düşündüm, sınavdan önceki toplantıda da bina sınav sorumlusuna sordum bu olasılıklarda neler yapılabileceğini. Umarız böyle şeyler yaşanmazdı cevap, hocam size de kızmıyorum. Sözüm de, öfkem de o sütü bozuklara.

Bir de unutmadan;
O sorular neymiş lan öyle, az daha zor sorun. Üds yetmedi, ygs yetmedi, alesde de sikin olur mu, kpdsde de sikin.
En son kendinizi sikin sütü bozuklar.
5 dakikada felsefe sorularını okuduğum sınav. ustaca yapılmış bir sınav. herkes denemelerde kaç net çıkarıyorum diye hesap yapıyordu. kimse zamanın farkında değildi. türkçe bölümünde zaman kaybına yol açtılar ve matematikte o kadar işlem ile yine zaman kaybına yol açtılar. sosyal veya fen yapacaklara da zaman bırakmadılar. aslında matematik hariç o kadar da zor değildi. yani uğur dershanesinin denemelerine bakacak olursak matematik hariç kolaydı. ama yine de haksızlık yaptılar geçen seneye göre. umarım puanlar düşer yoksa üniversitelerin 1. sınıfları bu sene boş sıralar ile dolu olacak.
acı ile sonuçlanan sınav milyonlarla insanın ne şartlar altında çalışarak girdiği ve istediği sonucu alamadığı sınavdı.Filler-miller karışmış ne iş tubitak dedirten sınav sonrası ağlayan ne hayallerle giden insanları görmek, kendi halimede üzülmek ne acı verici iş.Kpss sınavında kopya suçlama olayının karışması sonucuda çok sıkı bir hale gelmiş zorlu sınavdır.
(bkz: suçumuz neydi bizim)