bugün

Eski sınav sisteminin 1. bölümünü kapsayan sınav.
93'lü gençlerin geleceğini belirlemeleri için gireceği sınavlardan biridir.
bir de (bkz: lys 2011) var.
bu sınavın ilk kurbanlardan biri olarak önerim, yoruma dayalı sorular çözmeleridir. *
ooo daha 1 yıl var, nasılsa bir kaç kez değişir bu sistem merak etmeyin dedirtir.
(bkz: 1 yıl içinde 3586 defa sistem değiştirmek)*
(bkz: ne olacak bu gençlerin hali)
türk eğitiminin sisteminin iyice içine sıçılmasıdır. öss nin adı değiştirilip ygs yapılmıştır ama içerik hala aynıdır. değişen tek şey sıçılan bokun daha fazla olmasıdır.
önümüzdeki yıl yapılacak yerleştirme olayının birinci aşama sınavıdır. sınava hazırlanan yazarlara tavsiyem ygs'yi gözlerinde büyütmeyip sene başından itibaren lys'ye sistemli bir şekilde hazırlanmalarıdır. çünkü ygs bittikten sonra arada yaklaşık olarak 2 ay kalıyor, ve bu sürede daha çok ayrıntılı olan ve biraz daha üst performans isteyen lys sınav konularına yeterli vakit bulunamayabiliyor.
sadece 2 ay planlı bir çalışmayla çok güzel puan alınabilecek sınavdır. hiç çalışmadığım halde 2010ygs'den 357(ea) almıştım.
girecek tüm adaylara can-ı gönülden başarılar dilediğim sınav.
siz siz olun kimseye aldırmayın, size söylenen hiçbir söze kulak asmayın ve sadece çalışın.
bu sene bu sınava giren biri olarak söylüyorum, hiçbir sınav öğrencinin iyiliği için yapılmaz, emin olun.
çok önemli olmayan sınavdır asıl önemlisi lys.
malesef ygs puanına guvenmeye gelmiyor eşit agırlık olanlar puanımdan anlarlar 422 ygs5 puanım eski sistemde 270 küsür ham puana denk geliyor...genel kapsamda 16 bin küsür oldum ygs-lys sonucunda...hukuk istiyordum fakat giremedim şuan açıktayım ek yerleştirmede belki yazarım.. klavuz skandalını geçtim geçen sene 19500 ile 20000 bin ile alıyordu hukuklar... bir de adam çıkmış kontenjanlar %7 artacak diyor...dertliyim bu konuda off of
zevk icin jubile amacli girmeyi dusundugum sinavdir bir digeri icin (bkz: yds 2011) yada (bkz: lys 5)

tanim:universiteye giris maratonunun 2011 ayaginin ilk basamagi.
artık kontenjanların çok da arttığı(yeni kurulan 70 e yakın üniversiteyi, açık öğretimin çoğu bölümünün kontenjansız olduğunu düşünürsek), artık girenlerin pek bir azının açıkta kaldığını düşünürsek artık eskisi kadar çok da zor olmayan bir sınavın ilk ayağı.

üniversite sınavı sadece iyi denilebilecek kaliteli üniversitelerin belli başlı bölümlerine yerleşmek derdinde olan adaylar için çok önemli artık, onun dışındaki adaylar az ve yeterli bir çalışma ile % 80 ihtimalle bir yere yerleşeceklerini bildiklerinden eskisi kadar sorun etmiyorlar sınavı.

artık dert üniversiteye girmekte değil, üniversiteden çıktıktan sonraki aşama, ales ti, üds di, kpss di, iş bulma idi, buldukları işte kalıcı olabilme idi, oydu buydu şuydu onlar daha büyük dert.
lise yıllarına pek muhtemel trajikomik bir son vereceğim sınav. öbek öbek sıçmama müteakip gelen "olsun evladım, lys'de daha iyi yaparsın" saçmalıklarına kanmayacağımı, çok pis demotive olacağımı bildiğimden iyi geçmesini istediğim sınav.

iyi geçmeli, anlıyo musun sözlük? iyi geçmeli..
büyük risk alarak bölümümü bıraktıktan sonra, iyi puan alamazsam sülalemdeki herkesin 'pu allah belanı versin' nidalarıyla karşı karşıya kalacağım sınavdır.
şubat ayına alınacagı ve lys nınde nisanda yapılacağı gibi söylentilerin dolaştığı sınav.
canım isterse gireceğim yüksek öğretime giriş sınavı. muhtemelen çalıştığım sene aldığım puandan daha çok alacağım. keza stressiz, dertsiz sınava girmek extra bir rahatlık sağlıyor. rahatlıkla beraber ister istemez iyi bir puan geliyor. ha bu çalışmayın, rahat olun, relaaax takılın değil, benim durumum farklı keza.*
tam olarak 27.03.2011 günü yapılacak olan sınavdır. (bkz: 93 lü sözlük yazarları)
15 gün geri çekilen sınavdır. daha fazla çekilmeliydi aslında.
tahminlere göre 10 nisan'da yapılması gerekirken ösym'nin karşı atağıyla 27 mart'a çekilmiş sınavdır. herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum açıkçası. çalışan zaten çalışacaktır o vakte kadar.
eğer tarihi geri çekildiyse çok da iyi yapılmıştır. lysye adam gibi çalışmak için fırsat doğmuş gençlere başarılar.
güzel sanatlara hazırlanan yazar kardeşlerimizin 180 puanlık barajı herhangi bir puan türünden geçmesi gereken sınavdır. mimar sinan veya marmara diyorsanız puan 225 oluyor. fakat yıldız teknik abartıp 410 yapmıştır bu barajı. cümlelerim çok düzensiz oldu galiba. tekrar okudum da amaaan neyse.

edit: yazar olmayan kardeşlerimizin de barajı geçmesi gerek tabi. eheh.
daha 1.sinin hazırlığını geçememiş olmama rağmen 2.üniversite okumak aşkıyla gireceğim sınav.
(bkz: 27 mart 2011)
dikkat gerektiren sınav.

bilgi için (bkz: lys)
adayları galeyana getirmemek için çalı$mayın dediğim sınavdır.
güncel Önemli Başlıklar