1. 1.
    ALES'e giren adayların sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı ALES puanları
    hesaplanacaktır. LES'teki puanlardan farklı olarak, ALES puanlarının en yükseği 100 olacak. 2005 ve 2006 yıllarında yapılan LES'e giren ve aldıkları puanlar hala geçerli olan adayların LES puanlarına karşılık gelen ALES puanlarının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından henüz açıklanmamıştır.
    ... free zone
  2. 2.
    şu an bilgisayarın üzerinde başvuru formu olan sınav.artık online olmalı başvurular.
    1 ... hayvan adam
  3. 3.
    yeni sınavla adam kayırmalar ortadan kalkacak hakeden akademisyen olacaktır.
    1 ... dejavu38
  4. 4.
    o değilde en başta kısaltması yanlış olan sınavdır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı ise aples şeklinde kısaltılması gerekirken ales olarak kısaltılmış sınavdır.
    2 -1 ... mmtyvs
  5. 5.
    sınava son başvuru tarihi 5 mart olmasına ragmen duyduguma göre form kalmamış ve benide strese sokmuştur gecenin bir vakti. sözlükteki arkadaslardan rica ediyoruz efendim bu formlar istanbulun hangi üniversitelerinde dagıtılıyor...
    ... iysr
  6. 6.
    yüksek lisans yapabilmek için ales baraş puanı 50 olmakla beraber soruların çarpanları alanlara göre şu şekildedir:

sayısal alanı için, sayısal (1) X 0.3, sayısal (2) X 0.4, sözel X 0.3

sözel alanı için, sayısal (1) X 0.2, sayısal (2) X 0.1, sözel X 0.7

eşit-ağırlık alanı için, sayısal (1) X 0.25, sayısal (2) X 0.25, sözel X 0.5

standart sapmalar ise sınav sonucuna göre bu puanları + ya da - olarak etki edecektir.
    ... mustafa tr
  7. 7.
    oldukça gereksiz uygulamalara sahip bir sınavdır. sözeli iyi olan biri olarak 80 tane sözel soruyu gayet iyi bir şekilde yaptım. ancak aynı başarıyı sayısalda gösteremeden 54.soruda sınav süresi bitti. ve ben sözeli 20 dakika önceden bitirdim. kardeşim verin soruları beraber isteyen sözel yapsın isteyen sayısal, ben sözelden kazandıgım zamanla beraber 15 tane sayısal yapcam belki. neden ikisini beraber vermiyorlar nasıl bir açıklaması var çok merak ediyorum dogrusu.
    3 ... iysr
  8. 8.
    sürekli saçmalamaya bayılan ösym'nin üstün başarısıdır. torpilleri kaldırmak için değiştiği söylenmektedir ancak üniversiteler yine aynı şekilde öğrenci alacağından değişen hiçbirşey olamaması olasılığı yüksektir. neyseki geçmiştir.
    1 ... fozgeg
  9. 9.
    çok alakasız olmakla beraber (bkz: alez)
    -3 ... dilamze
  10. 10.
    2005 ten itibaren ellerinde mevcut bulunan les sonuclarinin ales sonuclarina cevrilmis hallerini merak edenler icin;
    http://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=656
    ... nick gereksiz mi ne