bugün

açılımı; yükseköğretime geçiş sınavı. öss tarih oldu artık. 2010 nisan da ilki yapılacak olan sınav normal bir öss gibi olacak. buna herkes girecek ve 2 yıllık bölümler bu sınav sayesinde tercih edilebilecek. ancak ardından haziranda lys adı altında 5 sınav yapılacaktır.
yeni sınav sisteminin ilk aşaması.45'er soruluk 4 testten oluşacağı söyleniyor.öss nin birinci bölümünden soru sayısı haricinde farklı değil.bu sınavda barajı geçebilenler 2. bölüm sınavlarına girmeye hak kazanacak.
artık ösym'ye olan kinimi artıran saçmalık.

ygs, lys, öss, yds...

korkuyorum bir gün "bsg" diye sınav çıkmasın.
ygs den sonra da beklenen sınav ibç* sınavıdır.
öğrencilerin girdiği sınavın adını bilmemesi ne yapacağı konusunda soru işaretleri yaratan ösym saçmalığıdır.unutulmaması gereken bir şey vardır ki sistem değişikliği o sistem kalıcı olmadığı sürece öğrenciyi her zaman sudan çıkmış balığa döndürecektir.
seneye gireceğim sınav.. ya da o bana girecek bilmiyorum..

(bkz: sen girmesen ben girmesem biz girmesek kim girecek)
40 türkçe (dil & anlatım), 40 temel matematik, 40 fen, 40 sosyal bilgiler sorularının sorulacağı yükseköğretime geçiş sınavıdır.

edit: fen'in %5'lik etkisi vardır. eşit ağırlıkçılara ve sözelcilere benden söylemesi...
üniversite sınavına hazırlık kitaplarında içerik değişmeden öss yerine yazılan ve bu sayede pahalı satılmasını sağlayan kelime.
lys yi yüzde 40 oranında etkileyecek olan sınav.
(bkz: bsg)*
(bkz: ygs) * * * *
lisans yerleştirme sınavına girmek için barajı geçmenin yeterli olduğu sınavdır. lys yi yüzde 40 civarında etkileyeceği için barajın üzerinde kasmak lazımdır. 11 nisan 2010 saat 10:00 da başlayacaktır.

9. sınıf ortak dersleri (Eski Sisteme göre ilk 4 test yani 1. bölüm konuları)

Türkçe 40 soru

Temel Matematik (Geometri dahil) 40 soru

Sosyal Bilimler 40 soru

Fen Bilimleri 40 soru olarak sınav süresi 160 dakikadır. ham puanlar 100 ile 500 arasındadır. puan türleri de vardır bu zıkkımın;

YGS-1'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 40, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 30,

YGS-2'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 30, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 40,

YGS-3'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 40, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 30, Fen'in ağırlığı yüzde 10,

YGS-4'te Türkçe'nin ağırlığı yüzde 30, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 20, Sosyal'in ağırlığı yüzde 40, Fen'in ağırlığı yüzde 10,

YGS-5'de Türkçe'nin ağırlığı yüzde 37, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 33, Sosyal'in ağırlığı yüzde 20, Fen'in ağırlığı yüzde 10,

YGS-6'da Türkçe'nin ağırlığı yüzde 33, Temel Matematik'in ağırlığı yüzde 37, Sosyal'in ağırlığı yüzde 10, Fen'in ağırlığı yüzde 20 dir.

bu şekilde 6 puan türü alınır bunların hazirandaki lisans yerleştirme sınavı oturumlarına etkileri farklıdır. mesela fen ağırlıklı çözecek olan sayısal adamın ygs-2den aldığı puanın yüzdelik dilimi lys'sine etkili olur.
öss gibi saat 9.30'da değil 10.00'da başlayacak sınav.
18 ocak 2010 da sınav kayıtları başlamıştır.
yiyorsa gir sınavı.
kayıtları 12 şubat'ta bitecek sınavdır.
kayıtları 16 sına kadar uzatılmıştır kat sayı muhabbetine.
lys sınavına girebilmek için geçilmesi gereken sınavdır. taban puanlarının çok düşük olması beklenen sınandır da ayrıca. *
iki oturum diye yutturdukları sınavın ilk oturumudur.
40 gün kaldı. korkuyorum korkuyoruz korkuyorlar. Kat puanlar belli değilken, yolumuz açık olmadıgı halde hazırlandıgımız sınav. yazık bizeeee.
yök ün öğrencilere yeni kazığı.
eski sisteme göre 1.bölüm konularının kapsadığı , kolay olması beklendiği , 11 nisanda yapılacak sınavdır. Bu sınavda belli barajı aşan öğrenciler diğer sınavlara girmeye hak kazanıcaklardır.
mide bulantısı, at gözlüğü.
ygs sınavına 9 gün kalmıştır. ama biz çoktan bitmişizdir.
2010 ayağı 8 gün sonra yapılacak olan yarış.
1 hafta sonra ilk kez yapılacak sınav.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar