1. 1.
  orhan pamuk 'un, "bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti" cümlesiyle başlayan romanı.
  romanın girişinde yer alan epigrafta ise şöyle der:

  "aynı masalları dinlemelerine rağmen
  ötekiler hiç böyle bir şey yaşamadılar
  novalis"
  #361832 :)
 2. 2.
  'kederden ölüyormuş gibi yaparak yürüdüm karanlıga kederden ölerek ' der 186.sayfasında orhan pamuk.
  #488415 :)
 3. 3.
  orhan pamuğun belki de en akıcı romanı.romanda herzamanki orhan pamuk çizgilerini görmemize rağmen olaylar kara kitap ya da kar kitaplarındaki gibi değil de biraz daha yüzeysel anlatılmıştır.ama bu asla ve asla kitabın kalitesini düşürmemiş,tam tersine bazı noktalarda kitabı son derece zevkli hale getirmiştir.çünkü kitapta anlatılan konu eğer diğer kitaplarındaki gibi ayrıntılı olsaydı hakikaten çekilmezdi kitap.mesela kahramanlarımız anadolu'da birçok ilçeye uğramakta,birçok farklı yer gezip farklı şey yapmaktadır.diğer hiç bir kitapta kahramanlar bu kadar fazla faaliyet içinde değillerdi.kitap olaydan çok durumu anlatırdı.yeni hayatta ise tam tersi olarak durumdan çok olay anlatılmış ve bu kitap farklı bir orhan pamuk eseri olarak yerini almıştır.orhan pamuk okumayı düşünenler varsa ilk olarak yeni hayatla başlamalarını sonra benim adım kırmızı'yı, kar'ı ve diğer kitaplarını en son da kara kitap'ı okumalarını tavsiye ederim.böylece kitaptan kitaba yavaş yavaş daha komplike olaylarla karşılacaksınız.kara kitap'ta da artık kendiniz aşar gibi bişey olursunuz herhalde.
  #495014 :)
 4. 4.
  bayiler, entrikalar, şehirlerarası yolculuklar, kazalar, taşra; müthiş akıcı, defalarca okunası kitap.
  #703820 :)
 5. 5.
  yeni bir hayatın, o meşhur temiz sayfa açma geyiğinin mümkünsüzlüğünü anlatır. ya da başka bir okumayla kendi tarihinize milat biçmenin anlamsızlığını anlatır.
  #703852 :)
 6. 6.
  orhan pamuk'un, çağdaş dünya romanının en özgün kişilerinden biri olduğunun kanıtı, edebiyatımızın en önemli romanlarından biri. türkçe yazılmıştır ve ilk kez 1994 yılında yayımlanmıştır.

  (bkz: bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti)
  #878995 :)
 7. 7.
  dehsetengiz bir kurguya sahip, kesinlikle tek kez okumakla yetinilmeyecek ve her defasında yeni şeyler keşfedilecek orhan pamuk'un mükemmel romanıdır.
  #972097 :)
 8. 8.
  orhan pamuk un; ilk okuyuşumda bitiremediğim ama ikinci okuyuşumda biraz the catcher in the rye a benzettiğim, melankolik romanıdır.
  #1120413 :)
 9. 9.
  orhan pamuk'un diğer kitaplarının yanında çocuk kitabı kalan ve de bir romandan çok macera filmi gibi ilerleyen serüven. bütün bir roman boyunca karakterlerin hayatını değiştiren bir kitap ile okuyucu deliler gibi meraklandırılmaya çalışılmakta, fakat o yeni hayatı başlatan kitaba dair çok da şey anlatılmamasından ötürü, sadece hızlı geçen bir macera yaşamaktayız. işte böyle azizim.
  #1250970 :)
 10. 10.
  yeni hayat, bu olmadıysa orhan pamuk'un romanı, adını; edebiyat tarihi içerisinde, dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen ilahi komedya şiirinin sahibi ortaçağ şairi dante alighieri'nin, yky tarafından uzun yıllar önce basılmış, şairin küçük sevgilisi beatrice'e aşkını ifade eden, ince fakat özlü kitabı yeni hayat isimli anlatıdan alır. kitabın arka kapağında yazan 'bize özgü bir hüzün ve şiddete yolculuk' sözü, kitabın özünü yakalamada anahtar kelimedir. bir kızın elinde görüp sahafçı tezgahından satın aldığı kitaba tutsak olan bir gencin hikayesinin anlatıldığı roman, orhan pamuk'un en kapalı romanı olarak kabul edildi basıldığında ( aynı zamanda baskı rekoru kıran romanı ) . yazarın bir önceki romanı kara kitap'ın aksine, eleştirmen ve yazarlar, kitaba fazla yorum getiremediler. yıldız ecevit ve ahmet oktay ve bir kaç tane sayılı eleştirmenin tutarlı yorumları dışında, kitap, anlaşılmaz olmasıyla eleştirildi.

  otobüs yolculukları, takipler ve cinayetlerle ilerleyen kitap çoğu pamuk romanı gibi arayış romanıdır ( yazarın modern edebiyata yakışan romanların hemen hepsinde bir arayış vardır ) . kara kitap'ta galip'in rüya'yı, kar romanında ka'nın ipek'i araması gibi bu kitapta kitaba tutsak gencin kaybolan sevgilisini arayışına odaklanır. karamelalı çikolatalar, tren istasyonları, reklam panoları, karanlık sokaklar, köy meydanları... hepsi türkiye'ye aittir. dante'nin romana ismini veren eseri dışında alman şair rilke'nin ulaşılamayan fakat hep burada yanında duran melek imgesini işlediği duino ağıtları şiiri romanı oluşturan başka bir kaynaktır.

  ibn i arabi den ibn rüşd'e kadar uzanan metinlerarası ilişki de okuyucu olarak hikayenin içinde kaybolabilme tehlikeniz var. şeytan ayetleri kitabının yazarı salman rüshdie yeni hayat'ın en sevdiği roman olduğunu söyler. sakın ola başkasının sözüne inanmayın; yazara güvenin ve romanı sırf eğlenmek için okuyun. kendisi diyor yazar: " kitaba inanırsanız hayatınızdan olursunuz " .
  #2241578 :)
 11. 11.
  'orhan pamuk'un hicbir kitabini bitiremiyorum, nasil nobel alir bu adam, bu nasil bir dunya kardesim?' diye hayiflananlara ilk olarak bu kitabi oneriyorum. basladi mi bitirmeden rahat edemeyeceginiz kitaplardan. sahneler gayet yasanilir, akilda kalinir sekilde ilerliyor. etkilenmemek, kitabi begenmemek elde degil.
  #2298630 :)
 12. 12.
  ilginç bir konuya sahip, olay örgüsü zayıf, sanatsal cümlelerden örülmüş roman. orhan pamuk, 1992-1994 arası yazmış bunu.
  #2697333 :)
 13. 13.
  devamli kopan bacaklardan,olulerden falan bahsedildigi icin biraktigim kitap.
  tuhaf kitap.
  #2829916 :)
 14. 14.
  (bkz: cast away)
  #2829922 :)
 15. 15.
  olay tv ekranlarında yayınlanan ve 3 bölümden oluşan program. **
  #2951828 :)
 16. 16.
  orhan pamuk'un bazen tek bir anı sayfalarca anlattığı, bazen de koskoca yılları tek bir cümleye sığdırdığı, olay örgüsünden çok şiirsel diliyle okuru etkilediği ve aşkın insana neler yaptırtabileceğini gözler önüne serdiği, en sevdiğim romanıdır.
  #4055795 :)
 17. 17.
  orhan pamuk' un en guzel romani. edebi yonu de, olaylari ele alis sekli de daha da kalin romanlarindan asagi degil. basi da sonu da bir butunu tamamliyor... yola cikiyorsunuz, her guzel sey gibi o da bitiyor bir zaman sonra iste... hic istemeseniz bile... *
  #4254662 :)
 18. 18.
  Yeni hayattan seçme cümleler (bkz: el emeği)

  --spoiler--

  Nedir zaman? Bir kaza! Nedir hayat? Bir zaman! Nedir kaza? Bir hayat, yeni bir hayat! Böylece neden daha önce kimsenin yürütmediğine şaşırdığım bu basit mantığa boyun eğerek garajlara değil kazalara gitmeye karar verdim, ey melek!

  Karlı ve Kurşuni ışığa... tebeşir rengi ışığın içinde bal rengi gözleri dünya gene karın sessizliğine ve ağaçların ilgisizliğine bürünmüştü.. kargalar üşüştü tentürdiyot içen aynı intiharcı kızları hırçın bir kurt gibi gözüküyor olmalıydım canan yok ise can gerekmez (fuzuli) ..

  kan ceplerimi bozuk para gibi doldurdu

  ölümün hayattan daha şefkatli olduğunu keşfeden şeker kadın kanlar içinde bir gövdeyi karga tulumba çıkarıp dışarıdaki soğuğa götürdüler ki üşüsün odanın tozlu bir dolabında bulduğum eski bir hürriyet gazetesine bakarak otuzbir çektim.

  anneler anlamaz ağlar kopuk eller direksiyonu iç organlarının arasına şefkatle almış şoförler ölüm mavisi..tuzla buz olmuş camlardan atladım sırrını biliyorsan ona doğru yol alıyorsan hayat güzeldir uzaktaki dünyayı bu dünyaya taşımanın tek yolunun da aşk olduğunu düşünürdüm en ücra en sinekli en lanetli Türk Petrol.

  Sokakta liseli kızların saati sorabileceği iyimser ihtiyar..

  Cananın aşağıya attığı izmaritine, başkalarının hayatlarını acımasızca ezenlerin yaptığı gibi düşüncesizce bastıktan sonra ikbal oteline girdi.

  Ne istanbuldaki hayatı istiyorduk biz, ne paristeki ne new yorktakini; salonlar dolaplar apartmanlar ve uçaklar onlara kalsın; radyolar ve televizyonlar, renkli gazeteler kalsın. Bizde tek bir şey var bak yüreğime, nasılda sızıyor hakiki hayatın ışığı onun içine.

  Yarım saat, belki kırk beş dakika, peki, peki, en fazla bir saat uyuyan canan seyrettim.

  Chevroletin tavanını acımasızca döven sonuncu sağanaktan sonra sileceklerin kederli müziği susmuştu.
  Yalnızca gözleri ve bakışları değil, bütün duruşu,bakın, şimdi ağlarım ha diyordu.

  Odanın dışından bir yerden, sarkaçlı duvar saati dokuz kere zamanın ve hayatın geçiciliğini hatırlatarak dın dan vurdu.
  ANSIZIN diye yazardı kendi gibi ince bacaklı harfleriyle.

  Dilediği gibi yaşamak istemişti. Dilediği gibi:kendi seçtiği, kendi alıştığı, kendi anladığı eşyalar arasında.

  Dr. Narin bana eşyaların hafızası olduğunu söylerdi.

  Ahlaksızlığa ilk alışan çocuklar olurmuş onlar geçmişi daha çabuk ve acımasız unutur, yeniyi daha kolay düşlermiş.
  Bu gözlerden oğlunda da olduğunu hatırladı.

  Kederden ölüyormuş gibi yaparak yürüdüm karanlığa kederden ölerek.

  Sigaramla birlikte bütün dünyayı tüttürüyordum.

  Hayatı severek yaşamasını örenirseniz mutlu olmak için ne yapacağınızı da anlarsınız.

  Kurşun geçirir bir boz ceket giydi üzerine ve birlikte dışarı çıkıp sokak taklidi yapan sokaklarda yürüdük, kaldırımlarda kuşkulu bir köpek bizi süzdü, bir kestane ağacının tepesinden ki yusufçuklar sustu.

  Neden güzel ve duyarlı kadınlar hayatı kaymış erkeklere aşık olurlar?

  Beni sepetlemeyi çoktan aklına koymuştu.

  Adam öldürmek insanı olgunlaştırıyor ki..

  Buzdolabının o çok bildiğim tanıdık sesiyle kederli kederli inlediğini hüzünle iç geçirdiğini işittim.

  Bizim acılarımız hayatın sıradan hazlarından daha zevkli olduğuna inanın yeter.

  Roman denen en büyük oyuncak batı medeniyetinin en büyük buluşu bizim işimiz değil.

  Aşk hiçbir zaman pişmanım dememektir.aşk bir çikleti paylaşmaktır.

  Aşk birisine şiddetle sarılma, onunla aynı yerde olma özlemidir.onu kucaklayarak, bütün dünyayı dışarıda bırakma arzusudur. Aşk insanın ruhuna güvenli bir sığınaktır bulma özlemidir.

  --spoiler--
  #4542669 :)
 19. 19.
  orhan pamuk'un kitap arkası deyimiyle lirik romanı. bağımsız olarak ele alınırsa güzel, hoş bir roman. fakat orhan pamuk romanları kategorisinin vasat bir romanı. kara kitap gibi bir şaheseri ve benim adım kırmızı gibi bir özgünlüğü okuduktan sonra insan, yeni hayat çok sıradan bir kitap oluveriyor.

  ayrıca kara kitap ta yana yakıla kendin olmak ve başkalarını taklit etmek temalarını işleyen pamuk, bu kitapta kendisi olamamış ve tam bir taklit hikayesi yazmış. işin manidar tarafı, taklit ettiği kişi kendisi. aslında kara kiap ı yeniden yazmış orhan pamuk; aynı üslubu kulanmış, aynı kelimeleri kullanmış ancak hikayenin kabasını ve kişilerini değiştirmiş sadece. tıpkı kara kitap ta galip'in rüya yı araması gibi, yeni hayat ta da osman cananı, osman mehmet i ararken galip in arayışları sırasında kendisini yeni bir hayatın içinde bulması gibi kendisini yeni bir hayatın içinde buluyor. kara kitapta can alıcı yerlerde kullandığı; kederlim , felaketler zamanı , gerisin geriye , neon lambaları , plesiglas tabelalar , başka birisi olmak , o tür bir durumda bir insan ne hissedebilirse ben de onu hissediyordum gibi kelimeleri ve cümleleri aynen bu kitaba da aktardığını görüyoruz ayrıca. yani aslında özgün bir roman değil yeni hayat. ama iyi vakit geçireileceğiniz eğlenceli bir kitap.

  ayrıca kitabın kurgusunda hayatı aşacak derecede çok tesadüflere yer verilmiş. doktor narin'in aslında kim olduğu, kiabı yazanın aslında kim olduğu gibi absürd tesadüflerin dışında, seksen bir şehirli bir ülkede aynı otobüste canan a rastlaması da çok uçuk tesadüfler.

  sonuç olarak yeni hayat ı kara kitap ve benim adım kırmızı dan sonra okuduğum için, tıpkı goriot babavadideki zambak tan sonra okuduğumda hissettiğim gibi bir hayal kırıklığı hissetim. karşılanamayan yükselmiş beklentilerin bir sonucu sanırım bu.
  #5524624 :)
 20. 20.
  Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.Daha ilk sayfalarındayken bile kitabın gücünü öyle bir hissettim ki içimde, oturduğum masadan ve sandalyeden gövdemin kopup uzaklaştığını sandım.Ama gövdemin benden kopup uzaklaştığını sanmama rağmen, sanki bütün varlığım ve her şeyimle her zamankinden daha çok sandalyede ve masanın başındaydım ve kitap bütün etkisini yalnız ruhumda değil beni ben yapan herşeyde gösteriyordu .Öyle güçlü bir etkiydi ki bu okuduğum kitabın sayfalarından yüzüme ışık fışkırıyor sandım: Aynı anda hem bütün aklımı körleştiren, hem de onu pırıl pırıl parlatan bir ışık. Bu ışıkla kendimi yeniden yapacağımı düşündüm, bu ışıkla yoldan çıkacağımı sezdim, bu ışıkla daha sonra tanıyacağım, yakınlaşacağım bir hayatın gölgelerini hissettim.Masada oturuyor, oturduğumu aklımın bir köşesiyle biliyor, sayfaları çeviriyor ve bütün hayatım değişirken ben yeni kelimeleri ve sayfaları okuyordum.Bir süre sonra, başıma gelecek şeylere karşı kendimi o kdar hazırlıksız ve çaresiz hissettim ki, kitaptan fışkıran güçten korunmak ister gibi bir an içgüdüyle yüzümü sayfalardan uzaklaştırdım.
  #6032451 :)
 21. 21.
  4. sırada okudğum ve bukitabından sonra bütün kitaplarını okumaya karar verdiğim kitap.
  #7575839 :)
 22. 22.
  Sahiciyet 10 numara
  Samimiyet 10 numara
  Acılı gerçekçilik 10 numara
  Büyülü gerçekçilik 10 numara
  Tespitçilik 10 numara
  Teşpihçilik 10 numara
  Olay örgüsü, sürükleyicilik ve beklentileri tatmin edicilik maalesef 10 numara değil.

  yeni hayat'ı, roman gibi değil de "notlar bütünü" olarak değerlendiriyorum daha çok sevmek için... aslında sadece şu cümle bile bu kitabı sevmem için kafi:

  (14. bölüm, özellikle sayfa 226/227):

  "Hayatlarının sefaletinden böbürlene böbürlene bir güzellik, bir yücelik duygusu alan okurlar için üzülür, bu okurların teselli ihtiyacını karşılamayı bir kariyere dönüştüren işbilir yazarlardan da nefret ederim."

  ve şunu da not etmem lazım:

  "Hayatın ne demek olduğunu anlamıştı. Ama bunun ne olduğunu anlatamazdı."

  bir gün bir kitap okuyup bütün hayatımın değişebileceğine kalpten inanacak ve bunu ümit edecek yaşlarda değilim. o yaşlardayken çok fazla kitap okumuyordum. o yaşlardayken ben zaten hayatımın değişmesini filan da istemiyordum. ümit etsek de istesek de gerçi, öyle bir kitap aslında yok. "ama kitaplar iyidir."
  #7667719 :)
 23. 23.
  Orhan Pamuk Yeni Hayat romanında der ki;

  Bir kitap okudum, seni buldum. Ölmek buysa, ben yeniden doğdum. Çünkü şimdi burada, bu dünyanın içinde anısız ve geçmişsiz yepyeni biriyim ben: Eşini benzerini hiç mi hiç duymadığım bir sessizliğin çağrısını duyuyorum ve soruyorum: Neden otobüsler, geceler, şehirler? Neden bütün o yollar, köprüler, yüzler? Neden geceleri şahinler gibi bastıran yalnızlık, neden yüzeylere takılıp kalan kelimeler, neden o hiç dönüşü olmayan zaman?
  #7674876 :)
 24. 24.
  anneler anlamaz, ağlar. (sayfa55)

  uyurken gözleri kapalı, ölüyken açık.

  Nedir zaman? bir kaza!
  Nedir hayat? bir zaman!
  Nedir kaza? bir hayat!
  yeni bir hayat! (sayfa59)
  #7685042 :)
 25. 25.
  "nedir zaman? bir kaza! nedir hayat? bir zaman! nedir kaza? bir hayat, yeni bir hayat! "

  orhan pamuk'un dehasını görmemiz için ölümüne çaba sarfettiği ve artık bunu da sevmezseniz beni sevemezsinizi içten içe dediği başucu kitabı. kazanın, kaderin, ölümün ve bunları simgeleştirdiği bir meleğin peşindeki gencin hikayesi. genç, kitapla aşık olurken, kitapla üzülmeyi öğrenirken, kitapla aldatılırken, kitapla aldanırken, kitapla katil olurken, kitapla ağlarken, kitapla yaşarken, kitapla evlenirken, kitapla adam olurken biz de bir ülkenin batılılaştırılma sürecini şiirsel bir dille okuyoruz. her yazar, yönetmen hayatının bir döneminde zirve yapar da ondan sonra şöyle bir arkasına yaslanıp istediği türden eserler üretir ya, yeni hayat da orhan pamuk'un zirvesi. bundan sonra ne yaparsa yapsın bu kitabın ruhunda bir kitap yazamaz ama bu kitabı yazmış olması ona edebi açıdan çok daha iyi kitaplar yazdıracaktır, yazdırmıştır da. bu açıdan da önemi büyüktür bu kitabın. severek okumaya devam ediyorum ve ölene kadar da edeceğim.

  "kitabi okursan eglenirsin, inanirsan hayatin kayar"

  kaydı bile albayım.
  #7871388 :)