bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  orhan pamuk 'un, "bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti" cümlesiyle başlayan romanı.
  romanın girişinde yer alan epigrafta ise şöyle der:

  "aynı masalları dinlemelerine rağmen
  ötekiler hiç böyle bir şey yaşamadılar
  novalis"
  8 ... yasak merve
 2. 2.
  'kederden ölüyormuş gibi yaparak yürüdüm karanlıga kederden ölerek ' der 186.sayfasında orhan pamuk.
  6 ... exgi
 3. 3.
  orhan pamuğun belki de en akıcı romanı.romanda herzamanki orhan pamuk çizgilerini görmemize rağmen olaylar kara kitap ya da kar kitaplarındaki gibi değil de biraz daha yüzeysel anlatılmıştır.ama bu asla ve asla kitabın kalitesini düşürmemiş,tam tersine bazı noktalarda kitabı son derece zevkli hale getirmiştir.çünkü kitapta anlatılan konu eğer diğer kitaplarındaki gibi ayrıntılı olsaydı hakikaten çekilmezdi kitap.mesela kahramanlarımız anadolu'da birçok ilçeye uğramakta,birçok farklı yer gezip farklı şey yapmaktadır.diğer hiç bir kitapta kahramanlar bu kadar fazla faaliyet içinde değillerdi.kitap olaydan çok durumu anlatırdı.yeni hayatta ise tam tersi olarak durumdan çok olay anlatılmış ve bu kitap farklı bir orhan pamuk eseri olarak yerini almıştır.orhan pamuk okumayı düşünenler varsa ilk olarak yeni hayatla başlamalarını sonra benim adım kırmızı'yı, kar'ı ve diğer kitaplarını en son da kara kitap'ı okumalarını tavsiye ederim.böylece kitaptan kitaba yavaş yavaş daha komplike olaylarla karşılacaksınız.kara kitap'ta da artık kendiniz aşar gibi bişey olursunuz herhalde.
  5 ... elrond miriel
 4. 4.
  bayiler, entrikalar, şehirlerarası yolculuklar, kazalar, taşra; müthiş akıcı, defalarca okunası kitap.
  2 ... unexpected paradox
 5. 5.
  yeni bir hayatın, o meşhur temiz sayfa açma geyiğinin mümkünsüzlüğünü anlatır. ya da başka bir okumayla kendi tarihinize milat biçmenin anlamsızlığını anlatır.
  1 ... zibende
 6. 6.
  orhan pamuk'un, çağdaş dünya romanının en özgün kişilerinden biri olduğunun kanıtı, edebiyatımızın en önemli romanlarından biri. türkçe yazılmıştır ve ilk kez 1994 yılında yayımlanmıştır.

  (bkz: bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti)
  2 ... vernon sullivan
 7. 7.
  dehsetengiz bir kurguya sahip, kesinlikle tek kez okumakla yetinilmeyecek ve her defasında yeni şeyler keşfedilecek orhan pamuk'un mükemmel romanıdır.
  2 ... unexpected paradox
 8. 8.
  orhan pamuk un; ilk okuyuşumda bitiremediğim ama ikinci okuyuşumda biraz the catcher in the rye a benzettiğim, melankolik romanıdır.
  -2 ... r duh
 9. 9.
  orhan pamuk'un diğer kitaplarının yanında çocuk kitabı kalan ve de bir romandan çok macera filmi gibi ilerleyen serüven. bütün bir roman boyunca karakterlerin hayatını değiştiren bir kitap ile okuyucu deliler gibi meraklandırılmaya çalışılmakta, fakat o yeni hayatı başlatan kitaba dair çok da şey anlatılmamasından ötürü, sadece hızlı geçen bir macera yaşamaktayız. işte böyle azizim.
  2 -1 ... mikserde yuzen balik
 10. 10.
  yeni hayat, bu olmadıysa orhan pamuk'un romanı, adını; edebiyat tarihi içerisinde, dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen ilahi komedya şiirinin sahibi ortaçağ şairi dante alighieri'nin, yky tarafından uzun yıllar önce basılmış, şairin küçük sevgilisi beatrice'e aşkını ifade eden, ince fakat özlü kitabı yeni hayat isimli anlatıdan alır. kitabın arka kapağında yazan 'bize özgü bir hüzün ve şiddete yolculuk' sözü, kitabın özünü yakalamada anahtar kelimedir. bir kızın elinde görüp sahafçı tezgahından satın aldığı kitaba tutsak olan bir gencin hikayesinin anlatıldığı roman, orhan pamuk'un en kapalı romanı olarak kabul edildi basıldığında ( aynı zamanda baskı rekoru kıran romanı ) . yazarın bir önceki romanı kara kitap'ın aksine, eleştirmen ve yazarlar, kitaba fazla yorum getiremediler. yıldız ecevit ve ahmet oktay ve bir kaç tane sayılı eleştirmenin tutarlı yorumları dışında, kitap, anlaşılmaz olmasıyla eleştirildi.

  otobüs yolculukları, takipler ve cinayetlerle ilerleyen kitap çoğu pamuk romanı gibi arayış romanıdır ( yazarın modern edebiyata yakışan romanların hemen hepsinde bir arayış vardır ) . kara kitap'ta galip'in rüya'yı, kar romanında ka'nın ipek'i araması gibi bu kitapta kitaba tutsak gencin kaybolan sevgilisini arayışına odaklanır. karamelalı çikolatalar, tren istasyonları, reklam panoları, karanlık sokaklar, köy meydanları... hepsi türkiye'ye aittir. dante'nin romana ismini veren eseri dışında alman şair rilke'nin ulaşılamayan fakat hep burada yanında duran melek imgesini işlediği duino ağıtları şiiri romanı oluşturan başka bir kaynaktır.

  ibn i arabi den ibn rüşd'e kadar uzanan metinlerarası ilişki de okuyucu olarak hikayenin içinde kaybolabilme tehlikeniz var. şeytan ayetleri kitabının yazarı salman rüshdie yeni hayat'ın en sevdiği roman olduğunu söyler. sakın ola başkasının sözüne inanmayın; yazara güvenin ve romanı sırf eğlenmek için okuyun. kendisi diyor yazar: " kitaba inanırsanız hayatınızdan olursunuz " .
  3 ... zinani