1. 1.
  orhan pamuk 'un, "bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti" cümlesiyle başlayan romanı.
  romanın girişinde yer alan epigrafta ise şöyle der:

  "aynı masalları dinlemelerine rağmen
  ötekiler hiç böyle bir şey yaşamadılar
  novalis"
  8 ... yasak merve
 2. 2.
  'kederden ölüyormuş gibi yaparak yürüdüm karanlıga kederden ölerek ' der 186.sayfasında orhan pamuk.
  6 ... exgi
 3. 3.
  orhan pamuğun belki de en akıcı romanı.romanda herzamanki orhan pamuk çizgilerini görmemize rağmen olaylar kara kitap ya da kar kitaplarındaki gibi değil de biraz daha yüzeysel anlatılmıştır.ama bu asla ve asla kitabın kalitesini düşürmemiş,tam tersine bazı noktalarda kitabı son derece zevkli hale getirmiştir.çünkü kitapta anlatılan konu eğer diğer kitaplarındaki gibi ayrıntılı olsaydı hakikaten çekilmezdi kitap.mesela kahramanlarımız anadolu'da birçok ilçeye uğramakta,birçok farklı yer gezip farklı şey yapmaktadır.diğer hiç bir kitapta kahramanlar bu kadar fazla faaliyet içinde değillerdi.kitap olaydan çok durumu anlatırdı.yeni hayatta ise tam tersi olarak durumdan çok olay anlatılmış ve bu kitap farklı bir orhan pamuk eseri olarak yerini almıştır.orhan pamuk okumayı düşünenler varsa ilk olarak yeni hayatla başlamalarını sonra benim adım kırmızı'yı, kar'ı ve diğer kitaplarını en son da kara kitap'ı okumalarını tavsiye ederim.böylece kitaptan kitaba yavaş yavaş daha komplike olaylarla karşılacaksınız.kara kitap'ta da artık kendiniz aşar gibi bişey olursunuz herhalde.
  5 ... elrond miriel
 4. 4.
  bayiler, entrikalar, şehirlerarası yolculuklar, kazalar, taşra; müthiş akıcı, defalarca okunası kitap.
  2 ... unexpected paradox
 5. 5.
  yeni bir hayatın, o meşhur temiz sayfa açma geyiğinin mümkünsüzlüğünü anlatır. ya da başka bir okumayla kendi tarihinize milat biçmenin anlamsızlığını anlatır.
  1 ... zibende
 6. 6.
  orhan pamuk'un, çağdaş dünya romanının en özgün kişilerinden biri olduğunun kanıtı, edebiyatımızın en önemli romanlarından biri. türkçe yazılmıştır ve ilk kez 1994 yılında yayımlanmıştır.

  (bkz: bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti)
  2 ... vernon sullivan
 7. 7.
  dehsetengiz bir kurguya sahip, kesinlikle tek kez okumakla yetinilmeyecek ve her defasında yeni şeyler keşfedilecek orhan pamuk'un mükemmel romanıdır.
  2 ... unexpected paradox
 8. 8.
  orhan pamuk un; ilk okuyuşumda bitiremediğim ama ikinci okuyuşumda biraz the catcher in the rye a benzettiğim, melankolik romanıdır.
  -2 ... r duh
 9. 9.
  orhan pamuk'un diğer kitaplarının yanında çocuk kitabı kalan ve de bir romandan çok macera filmi gibi ilerleyen serüven. bütün bir roman boyunca karakterlerin hayatını değiştiren bir kitap ile okuyucu deliler gibi meraklandırılmaya çalışılmakta, fakat o yeni hayatı başlatan kitaba dair çok da şey anlatılmamasından ötürü, sadece hızlı geçen bir macera yaşamaktayız. işte böyle azizim.
  3 -1 ... mikserde yuzen balik
 10. 10.
  'orhan pamuk'un hicbir kitabini bitiremiyorum, nasil nobel alir bu adam, bu nasil bir dunya kardesim?' diye hayiflananlara ilk olarak bu kitabi oneriyorum. basladi mi bitirmeden rahat edemeyeceginiz kitaplardan. sahneler gayet yasanilir, akilda kalinir sekilde ilerliyor. etkilenmemek, kitabi begenmemek elde degil.
  5 ... kisladankampuse