bugün

türkçe'ye gönülçelen şeklinde çevrilen, amerikalı romancı ve öykücü jerome david salinger romanı.
teoman'ın çok sevdiği ve şarkısına ilham kaynağı olan kitap.
kitabın baş kahramanı holden caulfielddır.çocukluk ile olgunluk arasında sıkışıp kalmış, değişime karşı kendisini kısıtlamış bir kahramandır.kitapta bize hayatının bir kesitini sunar.

okunası bir kitaptır, hatta şartlar el verirse orjinalinden okunasıdır.
teomanın malum albümüne isim babalığı yaptığı öne sürülür.
muhteşem bir kitaptır kendileri.
türkçeye gönülçelen olarak çevrilmiş mükemmel bir jd salinger kitabı. bunu okuyan outsiders-jd salinger da okudu ve sevdi*kitaptaki ucuz pahalı suitcase karşılaştırması ve her sene aynı dolmakalem takımını hediye eden baba etkileyicidir.
(bkz: holden caulfield)
türkçeye hem gonulcelen hemde cavdar tarlasında cocuklardık diye çevrilen kitaptır. ayrıca komplo teorisi filminde mel gibson'un tekrar tekrar aldığı ama hiç okumadığı kitaptır da.
akıl ve etek boyu aynı hizada, yeldir yeldir gezen ergene verilecek kitap değildir. ders kitabı hiç değildir. biz kendi hezeyanlarımızın büyüsüyle mest dolaşırken, holden'a olup biteni irdeleyecek halde miydik?

böyle okulda mahvediyorlar dimağları. holden'ı da bozmuştu okul. ya doğurmayın, ya da okula göndermeyin çocukları.

kitapla ilgili olaraksa; ingilizcesini okuyun mümkünse. ve eğer satır arası, yazar bilinçaltı okumayı biliyorsanız okuyun. yoksa boktan bir kitap. (yatmadan önce bir kaç fırça daha iyi mesela)
kesinlikle ingilizce orjinalinden okunması gereken eser. aman benim ingilizcem yetmez demeyin zorlayın biraz kendinizi canım.
şöyle bir kişisel diyaloğunu hiçbir zaman unutamayacağım kitaptır. hala çok şey ifade ettiğini düşünürüm.

--spoiler--
iç çamaşırlarımın çok temiz olması kimin umurunda?
--spoiler--
discovery channel'da, bu kitabın gizli servisler tarafından beyin yıkama için kullanılıp, insanları suikast işlemek üzere kurduğu iddiaları işlenmişti.

bu iddialar dışında ele alınırsa, fikrimce şahane bir kitaptır. genelde ingilizce eğitim veren türk liselerinde okutulur lisede.
"kimseye biseyinizi anlatmayın...insanları ozlemeye baslıyorsunuz sonra..." holden caulfield.
çavdar tarlasında çocuklar adı ile yapı kredi yayınları tarafından basılmış kitaptır. *
ironiyi, çocuksu mizahı, hüznü ve aylaklığa övgüyü harika işleyen, haddinden fazla samimi roman.
çavdar tarlasinda çocuklar*ve gönülçelen * adlarinda iki çevirisi olan j.d.salinger romani.
salingerin bilinç akişina olan inancı romannini iki yüzlü yapar.onlarca olay , durum içeren kitapta anlaşilabilir her kavram ardinda farkli bir durum yada olaya açılan kapilar bulursunuz.Lime lime olursunuz.salingerin istediğide budur sanıyorum. holden caulfield in hayati hepimizin teenager ruh haliyle yaşadığı ikilemleri anlatan , hayata çıkışma halidir
Mehmet ali ağca, lee harwey oswald gibi kimi suikastçilerin de üzerlerinde bu kitabin bulunmasi komplo teorilerine kaynaklık ettiği yönünde bence abartili bir paranoya dalgasina da sebep olmuştur.
kurt cobain'in en çok sevdiği kitaptır. tüm dünyada 60 milyon satmıştır ve dünya üzerinde her yıl 250 bin baskısı yapılmaktadır.
ergenlik psikolojisini ve o yaşlardaki kişilik bunalımını, pasifist nihilizmi sade ve şiirsel bir dille anlatmayı becerebilmiş bir kitaptır. kitabın 40lı yılların sonunda yazıldığı düşünülürse o yıllar için bir devrim niteliğinde kitaptır. ayrıca yazar salinger, olabildiğince ilginç bir adamdır. resim çektirmekten hiç hoşlanmayan biridir. 60lı yıllardan itibaren kitap yazmamakta, 1980'den beri hiç bir yere röportaj vermemektedir. bir iddaaya göre salinger onlarca kitap yazmıştır ama bunları okuyucuyla paylaşmamaktadır.
(bkz: holden caulfield)
türkçe cevirisi 1995 senesinde adnan benk tarafından gönülçelen adıyla yayımlanan eser.teoman gönülçelen parcasını salingere bir vefa örneği olarak sunmakta.parcanın populer olduğu 2001 yılında, gönulcelen adıyla yayımlanan cevirisi sahaflarda bile bulunamazken,yky yayınları tarafından sunulan ve türkçeye cavdar tarlasında çoçuklar olarak çevrilen baskısı ise raflarda tozlanmaya tabii tutulmuştu.
adını kitabın nesinden aldığını gördüğünüz zaman etkilenmekten başka seçeneğinizin olmadığı, samimiyetin doruklarında bir roman. bu kadar mı abartısız, bu kadar mı sade, bu kadar mı duru olunur da bu kadar etkileyici olunur dedirten, sonra da evet bu kadar diye cevap verdiren roman.
(bkz: kitap tanıtıp konusundan bahsetmemek)*
(bkz: gönülçelen)
ilk çevirisi 'gönülçelen' son çevirisi 'çavdar tarlasında çocuklar' olan kitap.
genel olarak ç.t.ç önerilir ancak gönülçelen çevirisi de okunaklıdır.
ilginc bir bağlamda seri katillerin ve özellikle sizofrenik hastaların favori kitabı. sebebi bilinmemekle birlikte oldukca guzel okunası bir kitap. j.d salinger imzalı bir eser.
--spoiler--
anlatacaklarımı gerçekten dinleyecekseniz, heralde önce nereli olduğumu, rezil çocukluğumun nasıl geçtiğini, ben doğmadan önce annemle babamın nasıl tanıştıklarını, tüm o david copperfield zırvalıklarını filan da bilmek istersiniz, ama ben pek anlatmak istemiyorum.herşeyden önce ben bu zımbırtılardan sıkılıyorum.
--spoiler--
John Lennon'ın katili'nin incil ve yol gösterici olarak kabul ettiği kitap (bkz: al bide burdan yak)
Salinger'a ait,zevkle okunan,kendine özgü tarzıyla çok güzel bir amerikan edebiyatı örneği.
Gönülçelen adıyla basımı da vardır ve Teoman'ın gönülçelen'den kastı da çok sevdiği bu kitaptır.
kitabın yazarına telefon açıp muhabbet etme hissiyatı uyandıran kitapların başında gelir.
güncel Önemli Başlıklar