bugün

Askerliği meslek olarak seçmediği hâlde, yurt ödevi için kanunlara göre belli bir süre orduda subay olarak çalışan kimse.
(bkz: asteğmen)

edit: aramızda yedek subay'la asteğmen arasında bağlantı kuramamış birisi var.
cem yılmaz'ın bir zamanlar, sakatlanan subayın yerine girdiğini sandığı subay. cmylmz
yüzüne komutanim denilen,arkasindan tassak oğlani olan asker cesididir. gider orada bir havalara girer ezik bir kişi ise... ama bilirki ondan once gelen askerler bir gün ona takip gidecektir.
bu nasıl olsa astteğmen deyip sallamamazlık yapmayın, kafadan arıza ya da torpilli biri denk gelirse,sürekli abuk subuk emirler vererek sizi süründürebilir.subayın tüm yetkilerine sahiptir.tutanak tutma yetkisini kullanarak da sizi üst makamlara bildirip başınızı belaya sokabilir.
üniversite mezunlarının, olmaktan götüm götüm kaçtığı subay.
zorunlu askerlik görevini, asteğmen olarak yürüten dört yıllık ünversite mezunu, türk genci.
bu ifade kaldırılmalıdır, aynı mükellefiyetle gelen er yedek olmuyorsa, subay da yedek olmamalıdır...
ilkönce yedek subay aday adayı olarak ünvanlandırılan cevval gençler* ardından gelen binbir türlü güçlükleri, zorlu eğitimleri* bertaraf ederek nihayetinde yedek subaylık mertebesine erişirler.
ne subaydır ne de astsubay. ikisinin arasında arafta kalmıştır. bazen bir er kadar geride bazense bir subay kadar önde. angarya işlerin komutanıdır o. tsk ne onunla ne de onsuz olamaz derler. o bir nöbet ağacıdır. nöbet tutmak onun uzmanlık alanıdır. tek tesellisi vardır vatani görev macerasında o da aldığı maaştır. ( 1600 tl )

ya olduğun gibi görün , ya göründüğün gibi ol asteğmen !!!
yedek de olsa her halukarda subaydır ve astsubayı katlayıp cebine koyma yetkisine sahiptir...
4 yıllık fakülte mezunlarından bir kısmının askerliğini icra ettiği rütbedir. diğer adı ile asteğmen.

asteğmenlik rütbesinin "yedek" subay olarak anılması ve abidik gubidik insanlar tarafından espri konusu edilmesi saçmalıktan başka bir şey değildir. şöyle ki:

tsk bünyesinde istihdam edilen teğmen ve asteğmenler; takım komutanı, tim komutanı, kol komutanı olarak görevlendirilmektedir. istisnai olarak bölük komutanı da olabilmektedirler.

tsk nın asteğmen istihdamındaki asıl amaç harbiye çıkışlı teğmenlerin zayiatının önüne geçerek üst rütbelere yükselmeleri sırasında sorunla karşılaşma ihtimalini azaltmaktır.

bilindiği üzere 4 yıllık fakülte bitirenler için yılda 3 celp dönemi olmaktadır. bu da demek oluyorki tsk, aynı askeri sınıf için yılda 3 defa asteğmen istihdam ediyor, ancak aynı askeri sınıflar için ilgili harp okullarından yılda sadece 1 dönemde teğmen istihdam ediliyor.

yapılan yerleştirmelerdeki asteğmen sayısı bariz şekilde teğmen sayısından daha fazladır. yani terörle mücadelenin yoğun olduğu doğu illerine 1 yılda atanan asteğmen sayısı teğmen sayısından daha fazladır. bu sebeple asteğmenlik rütbesinden "yedek" subay olarak bahsetmek ve bunu espri konusu yapmak cahilliktir.

"""""""""""""""""""

asteğmenlerle ilgili bir başka mevzu ise verilen eğitimin kalitesi ve süresi. şahsi deneyimlerimden gördüğüm kadarıyla sınıf okullarında asteğmen adayı öğrencilerle kursiyer teğmenlere verilen eğitim imkanları arasında pek bir fark yok. tsk, teğmenlere hangi imkanları sunuyorsa, asteğmenlere de aynı imkanı sunuyor. elbette teğmenlerin askeri lise ve harp okullarında aldıkları eğitimin kalitesi ve süresitoplam 8 yıl yadsınamaz. harp okullarında mezun olan teğmenlerin sınıf okullarında aldıkları eğitim süresi yaklaşık 10 ay iken asteğmen adayı öğrencilerin aldıklar eğitim süresi yaklaşık 3 hafta-3 ay arasında değişmektedir.

peki asteğmenlere verilen yaklaşık 3 hafta-3 ay uzunluğundaki eğitim, onların her koşulda ve bölgede görev yapmalarına yeterli mi? asteğmenlere, terörle mücadele için verilen eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun yeterli değildir. tecrübe ve tatbikat şarttır.
ağustos celbinde gidilirse , başvuran asker sayısı aralığa göre daha az olduğundan , üstlenilmesi daha muhtemel olan görev.*
Bakanlar Kurulu kararına göre, Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşüyle yedek subay yetiştirme süresi 3 aydan 2.5 aya indirilmiştir.
dağa çıkıp çıkmadıkları merak edilen subaylardır. yoksa erler mi gidiyor hala?
doğum günümde * kışladan içeri gireceğim sınıf.umarım parti hazırlamışlardır.
Maaslari ne kadardir..En çok hangi meslekte astek alirlar nerede kalirlar..Bilinmemektedir..
hâlâ öyle mi bilmem ama bugün kırkını devirmiş olan kuzenim askerliğini yedek subay olarak yaptı ve ağrı senin tunceli benim aşkın dağlarda gezer demedi, kendisi gezdi.

yedek subay olmak isteyen gençler kıçlarını kırıp harp okulu okurlarsa böyle bir zorunlulukları kalmaz çünkü yedek subaylar genelde mühendislik, tıp ve eğitim fakültesi mezunlarından seçilirler. bir de beden eğitimi öğretmeni boldur aralarında, eğitim birliklerinde görevlendirilirler. sonra ksd'lerle helada batak oynarlar. o da ayrı konu.

genelinin ksd'lerle araları çok iyidir. bunun da nedeni aslında aynı bok olmalarıdır.

görev bitiminde askeriyede kalanları üst subay olamaz, ancak yüzbaşılığa kadar terfi ederler. devam ederlerse de kıdemli yüzbaşı olarak emeklilik beklerler.
görsel
Henüz subayın biri sakatlanmasa da, vatani görevimi hem bahriyeli hemde sağlık sınıfında yapmanın gururunu yaşıyorum.
bir rütbe.
burada bile yedeğe attılar bizi. hayatımız yedeklerde geçti. *

en azından kağıdımda öyle yazıyor, bilmiyorum tam.
Sınavı mınavı hikayedir.

Yedeksubay olmak için resmi kabul gören objektif bir kriter yoktur. Gayriresmi olarak söylenegelen tipiniz yerindeyse, vücut yapınız atletikse ve memleketiniz ege, Akdeniz, Trakya veya artvin’se %90 askerliğinizi yedek subay olarak yapacaksınız. Hayırlı olsun.
7500 lira maaş alan gençler topluluğu.
Nizamiye dubası.
Askerler arasında "astek" olaraktan bilinirler

Şu sınav minav olayıda hikayedir
Eğer okuduğunuz bölüm askeriyenin işine yarayan bölümse
*Psikoloji
*Makina mühendisliği
*Tıp fkl.

Ve vücut yapısı olarak
Atletik
Uzun boylu ,
Spor yaparken zorlanmayacak (barfiks, şınav,mekik, 5 km ,10 km koşu vs yi iyi yapacak) biriyseniz işiniz oldu hayırlı olsun...
haftaya bugün dokuzuncu ayımda teğmen olacağım. Psikolojiden beş arkadaş başvurmuştuk hepimize çıkmıştı. Yukarıdaki arkadaşın dediği kadar veriliyor evet.