1. 1.
  ileriki yıllarda ki devamı harp akademileri olan okul.
  2 -1 ... kutupsal form
 2. 2.
  törenlerde atatürk ün numarasını da okuyan ve hep birlikte ayaga kalkılıp içimizde diye bagırılan törendir, tüyleri diken diken eder.

  bu manzara aklıma gelince şöyle bir şey geldi aklıma, atatürk bugün ögrenci olsa o törene annesini almazlardı, degil mi? çarşaflı bir anneyi o törene almıyorlar bildigim kadarı ile. gerçi genel kurmay başkanına sorsanız, onu diyen halt etmiş, kesinlikle girer, oglunu izler ama bunun dogru olmadıgı ilk törende belli olur bir anne gelir ve kapıda kalır, genel kurmay başaknıda çıkıp bir şey söylemez bunun üzerine, hep öyledir bu işler kamera önünde canım delimisin sen olur mu öyle saçma şey, gerçek belgelenince o konu kapanmış hiç öyle bir konu konuşulmamış gibi yapılmıyor mu? aynen.
  3 -8 ... affetmem cizerim
 3. 3.
  üzerinde konuşulması bu saaatten sonra gereksiz bir durum var; cemaatlerin bu okullarda bulunamaması. zira harp okullarına cemaatler çoktan yerleşmiş bir durumdadırlar. asıl gerçek olan ise bir şekilde ailesi şöyle ya da böyle solculuğa karışıpta solculukta ısrar edenlerin bu kurumlara girememesidir. tamam girmesin, büyük sorun değil ama bari şu harp okullarını toplumdan uzakta yetiştirmeyelim, oyakbank'a eleman yetişirirmiş gibi eğitim vermeyelim.
  1 ... kisil
 4. 4.
  burda geçirilen sürenin 1/3 ü askerlikten sayılır. şöyleki; harp okulunda 18 ay eğitim aldıktan sonra ''eahh , ben gidiyorum hacı '' diye ayrılırsan ve açıköğretimle bunun üzerine 2 yıl daha eklersen askerlik yapmıyorsun. vatan borcunu harp okulunda geçirdiğin süreye sayıyorlar.
  2 ... dignitas
 5. 5.
  kendilerine, "öyle ya da böyle her biriniz geleceğin cumhurbaşkanısınız" denilen ve buna inanan kişilerle dolu okul...
  2 -1 ... demolay
 6. 6.
  ilk 8'e girenlerin diplomaları padişah tarafından takdim edilir ve birer altın kol saati ile ödüllendirilirlerdi...
  3 ... demolay
 7. 7.
  türkiye'de
  (bkz: kara harp okulu)
  (bkz: hava harp okulu)
  (bkz: deniz harp okulu)
  olmak üzere 3 okul askeri eğitim vermektedir. eğitimleri son derece ağırdır.
  çok az sayıda yüksek puanlı ve deyim yerindeyse çakı gibi gençleri okullarına oldukça fazla sayıda ön elemeden geçirerek okullarına kabul ederler. lise 4 yıl harp akademisi denen 4 yıllık üniversite eğitimi ile totalde 8 yıl boyunca 13 yaşındaki bir erkek çocuğuna 8 yıl eğitim verip tam bir asker olarak yetiştirirler.kadınların ise harp okuluna değil harp akademisine girme hakkı vardır.
  türkiye harp okulları dünya harp okulları arasında yapılan derecelendirme sınavında 3 dalda da (deniz-kara-hava) birincilik kazanmıştır.
  fedakar,cesur,sporcu,bilgili ve muharip genç subayları yetiştirip vatana millete armağan ederler.
  ve gerçekten bu adamlar iyi derece 2 yabancı dil,diledikleri bir mühendislik eğitimi,spor eğitmenliği,iyi bir tarihçi ve iyi siyaset ve ekonomi bilgisine sahip olacak şekilde yetiştirilirler.
  3 -3 ... labouffee
 8. 8.
  kho (bkz: kara harp okulu) : korkma hiçbir şey olmaz
  hho (bkz: hava harp okulu) : her an her şey olabilir
  dho (bkz: deniz harp okulu) : daha hiçbir şey olmadı
  1 ... taurus
 9. 9.
  mehmet ali birand'ın şehir dışına çıkarılmasını istediği askeri okul.
  1 ... recomax
 10. 10.
  polis akademileri ile birlikte ülkenin en disiplinli eğitiminin verildiği şanlı yuva.
  düzeltme: eksileyen minnoşun zoruna giden neydi, merak ettim...
  1 -2 ... 100me bilmeyen cankurtaran