uzun zaman yağmur yağmaması sonucu kuraklığın baş göstermesi durumunda, yaratıcıdan yağmur yağdırmasını istemektir. müslümanlar için önemli bir sünnet olan yağmur duasının geçmişi, çok eski zamanlarda yaşayan doğa kökenli inanışlara kadar dayanmaktadır.
yağmur yağmayan yerdeki kişiler duaya çıkmadan 1-2 gün önce çeşitli dualar ederler, sadakalar verirler, o beldenin huzurunu sağlarlar. sonra dua günü gelir, kişiler başlarındaki liderleriyle yaratıcıdan yağmur isteğinde bulunurlar ve bu işlem ardı ardına 3 gün sürer. tüm dini ritüeller yerine getirildiğinde dua kabul edilir ve yağmur yağar.
bir nazan oncel sarkisi..

vefasız bir talihim, bir çaresiz derdim var.
sanki bunlar yetmez gibi bir de yardan zulüm var.
nasıl yanmam nasıl ağlamam,
her gün içip nasıl kahrolmam,
yağmur duası mı ettin giderken gözlerime?
yoksa gözlerimde yaşın ne işi vardı?
ne ettimse ne yaptımsa ben benden gittim.
yoksa saçımda beyazın ne işi vardı?
bana ümit vermeseydin,
terk edip de gitmeseydin,
seni böyle sevmeseydim,
dermansız dertlerin bende ne işi vardı?
bu hayatın kahrını çekemiyorum artık.
ne sevgiye ne kadere inanmıyorum artık.
bana direkt olarak şener şen'in züğürt ağa filmindeki şıh hazretlerini hatırlatan iki kelimedir yağmur duası.
Avni Anıl'ın kürdili hicazkar bestesi...
kurumuş topraklar gibiyim,
öyle unutulmuş, öyle yoksun.
sen de yağmur duasına çık,
sen de, ne olursun.

gök yüzü sere serpe açık sevgilere.
dualar ağlamaklı, dualar mahzun.
benim fısıltım da içlerinde,
duyuyor musun?

rüyamdasın bütün gece
binbir petek örüyorum kendimce
sonra sana uzatıyorum ellerimi
bırakıp gidiyorsun...

sen de yağmur duasına çık,
sen de ne olursun.
yükseklik korkusu olan yağmur damlalarının yaptıgı eylem olması lazım.
bir sezai karakoç şiiri..

Ben geldim geleli açmadı gökler
Ya ben bulutları anlamıyorum
Ya bulutlar benden bir şey bekler
Hayat bir ölümdür aşk bir uçurum

Bir yağmur bilirim bir de kaldırım
Biri damla damla alnıma düşer
Diğerinde durup göğe bakarım
Ne şehir ne deniz kokan gemiler
Bir yağmur bilirim bir de kaldırım

Nedense aldanmış bir gece annem
Bir kadın gömleği giydirmiş bana
işte vuramadı gökler bana gem
Dinmedi içimde kopan fırtına
Nedense aldanmış ilk gece annem

Biri çıkmış gibi boş bir mezardan
Ortalıkta ölüm sessizliği var
Bana ne geldiyse geldi yukardan
Bana ne yaptıysa yaptı bulutlar
Biri çıkmış gibi boş bir mezardan

iyi ki bilmiyor kalabalıklar
Yağmura bakmayı cam arkasından
insandan insana şükür ki fark var
Birine cennetse birine zindan
iyi ki bilmiyor kalabalıklar

Yağmur duasına çıksaydık dostlar
Bulutlar yarılır gökler açardı
Şimdi ne ihtimal ne imkan var
Göğe hükmetmekten kolay ne vardı
Yağmur duasına çıksaydık dostlar

Ya ben bulutları anlamıyorum
Ya bulutlar benden bir şey bekler
Hayat bir ölümdür aşk bir uçurum
anlatacağım gerçek bir olaydır.anadolu köylerinden birinde köy halkı imamla yağmur duasına çıkmışlar.adaklar adanmış dualar edilmiş.o akşam oraya öle bir yağmur yağmış ki her yeri sel götürmüş.köy halkı neden bu kadar yağmur yağdı filan derken imam nedenini bulmuş.hepsi allahın sevgili kullarıymış ve allah hepsinin duasını kabul etmiş. bu nedenle her yeri sel götürmüş.bundan sonra yağmur dualarına köy muhtarı,imam ve yaşlılar heyeti gitmiş.
allah'a (c.c.) yapılan bir ibadettir. Bazı ibadetlerin belli vakitleri vardır. * Yağmur duasının vakti de toprağın susuzluktan çatladığı, sıcağın çok olduğu zaman dilimidir.
ince bir nüans benzeşmesi için buyrun;

(bkz: cami/#996365)
dua edilirken avuç içi yere bakıcak şekilde yana açılan kollar sözleşme imzaladıktan sonra kartal heykeli önünde poz veren beşiktaşlı futbolcu pozunu akıllara getiriyor. böylece küresel ısınmaya en duyarlı futbolcuların beşiktaşlı futbolcular olduğunu anlamış oluyoruz. *
süper bir eylemdir. su istiyorum....elektrik istiyorum....elektrik duası. küresel ısınmak istemiyorum...şeklinde dualarla geliştirilmesi gerekir....buzullar erimesin duası falan filan. sinirlendim bak.
barajlardaki suyu kullanma planina uymayan, sehrin ortasina yaptigi fiskiye ve havuzlarda gerekiz yere su akitan, onumuzdeki ankara'yi suya hasret birakan ve de susuzlugun faturasini "allah'in isi" seklinde allah'a cikaran i. melih gokcek'in yapmayi dusunebilecegi eylem.
bir zamanlar formula1 de ferrari'nin çok işine yarayan dua.
kimsenin modern toplum geyikleri yapip bunu da gericilik olarak saymasina tahammulsuzlukten tokati cakacagim bir hadisedir. muslumanlari ve alimlerini kafir olarak goren * hiristiyan din mensuplari gunah cikarma gibi bir aranjorluge girisiyorsa yagmur duasi da sofra duasi gibi hikmetlidir.

kanimca

anladin onu sen
''yağmursuzluk dahi, yağmur duası vaktidir.''
(bkz: boru duası)
ankara'da yaşanan su kesintileri neticesinde, diyanet'in bu haftaki cuma namazın da konu ile ile ilgili okutmasını planlığıdı hutbe ve sonrasın da edecekleri dua.
hava durumlarını sunan kişilerin, yagmur beklenipte yagmayan yerlerde halktan talep edecegi duadır.

-yarın dua edilecek iller sırayla şöyle;

istanbul: komple 3 kulhufallahu bir elhem
ankara: yer yer bir bakara, 2 yasin
izmir: ara ara 2 kunut, 3 nisa
suyu basiretsizce israf ettikten sonra çıkılıp da sonuç alınamayacak duadır.
eğer dua samimi olarak yapılırsa, sonuç alınabilecek dua dır.

http://www.tercuman.com.t...%A7t%C4%B1lar&katid=1
yagmursuzluk, yagmur duasinin vaktidir. sonuc verecek diye bir sey yoktur. sadece dua ve sevaptir. allahin (cc) amaci da biz muslumanlarin yagmur duasi ederken acizligimizi anlamamizdir. **
Sv. George Kilisesi' ndeki (edirne) ayinlerde de yapıldığını görünce sadece müslümanlara özgü olmadığı anlaşılan dua.
dünyada en çok ingiltere'de işe yarayan dua.
tarla da çamur tekke de hamur ver allahım ve dolu dolu yağmur.
açlığın belirtisidir.