bugün

her sene bir tane film yapması hosumuza cok gıden mumkunse senede 12 fılm bekledıgımız essız sahsıyet.son olarak match point var galiba bu sene yanlıs hatırlamıyorsam.
asıl ismi allen konisberg olan yahudi aktör,yönetmen ve film yapımcısı..
hüsnü şenlendirici ile düet yapacak kadar iyi klarnet çalıyor...
ağaçkakan woody ye olan hayranlığı nedeniyle woody ön adını kullanmaktadır...
son olarak "maç sayısı" filmini yazıp yöneten ve insanın sevgi, aşk üzerine sahip olduğu düşüncelerini altüst edebilen şahsiyet.
evet ama bir lokomotif bunu yapabilir mi? gibi süper bir kitaba sahip , 10 parmağında 10 marifet kişi.
(#89486) başlığını açmam için bana sözünü ödünç veren zat, sapkın yönetmen *
(bkz: zelig)
(bkz: manhattan murder mystery)
(bkz: what s up tiger lily)
hayal dünyası çok geniş bir yazar. zaman zaman anlaşılmazlığa düşmektedir. bu onu daha ilginç hale getirmektedir.
gerçek adı Allen Stewart Konigsberg olan Woody Allen hakkında detaylı bilgi için ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Woody_Allen
Tanrı isimli tiyatro oyununun yazarı...
şöyle şahane bir lafı varmış zat-i ali'nin;

hayatta neden zevk alırsan;ya kanun dışıdır,ya ahlak dışıdır ya da şişmanlatır.
evlatlık aldığı kız evladını daha sonra izdivacına davet eden ve teklifi kabul gören adam.
"everything you always wanted to know about sex (but were afraid to ask)" adlı en uzun isme sahip mucizevi kara mizah filmin yapımcısı ve oyuncusu.
ilk müzikali everyone says i love you olan başarılı mı başarılı yönetmen, senarist ve oyuncu.
durmadan çalışan bir zekaya sahip, el attığı her işi olağanüstü bir başarı ile gerçekleştiren bünye.
new york'ludur. musevidir. neredeyse tüm filmleri new york'ta geçer. annie hall gibi muhteşem bir filmi vardır. genellikle filmlerinin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini aynı anda üstlenir. en etkilendiği yönetmen ingmar bergman'dır, şüphesiz. uzunca bir dönem aşık olduğu diane keaton'la çalışmıştır, filmlerindeki yeni gözdesi scarlett johansson adındaki güzeller güzeli aktristtir.

(bkz: annie hall)
tüysüz isimli kitabında bahsettiği frean isimli mitolojik bir canlı vardır. ve o canlı şu şekildedir.. "frean, vücudu yengeç, kafası ise diplomalı bir muhasebeci olan bir deniz canavarıdır."
kız evlatlık alarak büyütmüş,sonrada kızıyla evlenmiş olan kişiliktir.
-soruyu bilmiyorum ama cevabı seks
-aşk,yanıttır.ama yanıtı beklerken,seks de gayet güzel sorular hazırlayabilir
-eğer seksten sonra sigara içiyorsanız, çok hızlısınız demektir
-tanri öldü. marx öldü. ve ben kendimi hic iyi hissetmiyorum
kendine özgü espri anlayışını merak edenlerin hollywood ending adlı filmini izlemesi icap eder.
kitapları filmlerinden bile güzel olan adam. (siz düşünün artık)

dünyadaki tek kahramandır. çelimsiz, kısa, kel, gözlüklü. kadınların yanında kekeleyen, hızlı konuşan, bilmiş insanlara tahammül edemeyen. annie hall başyapıtıdır. hollywood ending de tacıdır. radio days ise ta kendisidir. yeni filmlerinden uzak durmakta fayda var.
filmlerinde; hızlı hızlı konuşan, sürekli endişeli bir yüz ifadesiyle gezen, güzel kadınların yanında kekeleyen bir adamdır. bana kendimi o kadar çok hatırlatır ki bazen woody allen'ı sevmemim sebebinin sadece bu olduğunu düşünürüm. sonra da gerçek hayatında filmlerdekinden farklı olarak pompacı, güçlü, dahi bir adam olduğunu görünce durulur belki de bir gün ben de öyle olurum diye woody allen sevdiğimi düşünürüm.
woody allen'a göre dünyada iki tür insan vardır. iyi insanlar ve kötü insanlar...

iyi insanlar geceleri rahat uyur, kötü insanlar ise uyanık oldukları zamanları çok keyifli yaşar.
vakt-i zamanında (tdk'ya göre vaktizamanında) pazartesi gününe denk gelen
oscar ödül törenine her pazartesi grubuyla beraber
jazz icra etmekte olduğu mekanda çalmak için gitmeyen new york gurusu.
'' ölmeye karar verdim, cünkü yünlü elbisem benim kasindiriyordu'' mümtaz cümleyi yazmiş olan absurd sanatin mihenk tasi olan kişi.