1. 1.
  hz. musa'nın dinine bağlı olan kişi.
  yahudi.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  yahudilerin aynı zamanda hem ümmet hem de millet* olduğunu söylersek ümmet olarak bağlı olan ama kökeni yahudi kavmine bağlı olmayanlar başka milletler için kullanılır. ***
  2 -1 ... say
 3. 3.
  yahudi ırkından olmayan, yahudi insanlar icin kullanılan terim. *
  1 ... kabaktadi
 4. 4.
  musevilikte günde üç vakit ibadet etme mecburiyeti vardır bunların her birine ibranice'de tefila adı verilir. üç tefila vardır bunlar: sabah (şahrit), öğlen (minha) ve akşam (arvit) bölümleridir hafta arası ve hafta sonları için okunan bu bölümler sidur adı verilen ve yaklaşık 500 sayfa olan bir kitapta bulunur.
  ... munzevi
 5. 5.
  islam dünyasında artık, bir küfür haline gelmiş olan ve söylenirken bir nefretide içeren, yahudi sözcügünü kullanmayarak, ben laikçiyim, size karşlı ılımlıyım, mesajı vermek.

  "en iyi müslüman, ölü müslümandır" sözünden şu anda, "en iyi kürt, ölü kürttür" önermesini üreten mührakın, kibar söylenişidir.
  1 -2 ... akeem alojuwon
 6. 6.
  (bkz: ibrani)
  ... buzdan adam
 7. 7.
  holocaust'tan sonra tanrının kendilerine verdiği sözü tutmadığı halde, hala tanrıya nasıl oluyor da inandıklarına inanamadığım inanç gurubu. inançlarına göre tanrı ve israil anlaşmışlardı . anlaşmaya göre ; tanrı onları koruyacak ve onlara arz-ı mukaddesi verecekti onlar da tanrının dediklerini yapacaklardı. hitler yahudileri holocaustlarda yakınca bir çok yahudi dinden dönmüş, hatta bu durum musevi teolojisinde " holocaust problemi" diye bir problem olarak ele alınmıştır.
  3 ... cinayetsaati
 8. 8.
  yahudilere bakılıp genellenilen insan türüdür siyasal islamcılar ve avrupalı ırkçılar tarafından.

  Oysa ki

  (bkz: karay türkleri)

  eksi üzerine ek: insanın kendi milletine düşman olması da bir tek bizim ülkede görülür herhalde.
  3 -1 ... selim pusat
 9. 9.
  mousse denilen kremamsı tatlının bol bol tüketildiği evlere verilen genel isim.
  2 -1 ... filmkolix
 10. 10.
  öz türkçesi: musavari.
  ... maksat muhabbet