bugün

hz. musa'nın dinine bağlı olan kişi.
yahudi.
yahudilerin aynı zamanda hem ümmet hem de millet* olduğunu söylersek ümmet olarak bağlı olan ama kökeni yahudi kavmine bağlı olmayanlar başka milletler için kullanılır. ***
yahudi ırkından olmayan, yahudi insanlar icin kullanılan terim. *
musevilikte günde üç vakit ibadet etme mecburiyeti vardır bunların her birine ibranice'de tefila adı verilir. üç tefila vardır bunlar: sabah (şahrit), öğlen (minha) ve akşam (arvit) bölümleridir hafta arası ve hafta sonları için okunan bu bölümler sidur adı verilen ve yaklaşık 500 sayfa olan bir kitapta bulunur.
islam dünyasında artık, bir küfür haline gelmiş olan ve söylenirken bir nefretide içeren, yahudi sözcügünü kullanmayarak, ben laikçiyim, size karşlı ılımlıyım, mesajı vermek.

"en iyi müslüman, ölü müslümandır" sözünden şu anda, "en iyi kürt, ölü kürttür" önermesini üreten mührakın, kibar söylenişidir.
(bkz: ibrani)
holocaust'tan sonra tanrının kendilerine verdiği sözü tutmadığı halde, hala tanrıya nasıl oluyor da inandıklarına inanamadığım inanç gurubu. inançlarına göre tanrı ve israil anlaşmışlardı . anlaşmaya göre ; tanrı onları koruyacak ve onlara arz-ı mukaddesi verecekti onlar da tanrının dediklerini yapacaklardı. hitler yahudileri holocaustlarda yakınca bir çok yahudi dinden dönmüş, hatta bu durum musevi teolojisinde " holocaust problemi" diye bir problem olarak ele alınmıştır.
yahudilere bakılıp genellenilen insan türüdür siyasal islamcılar ve avrupalı ırkçılar tarafından.

Oysa ki

(bkz: karay türkleri)

eksi üzerine ek: insanın kendi milletine düşman olması da bir tek bizim ülkede görülür herhalde.
mousse denilen kremamsı tatlının bol bol tüketildiği evlere verilen genel isim.
öz türkçesi: musavari.
(bkz: yahudiler olmasin 200 sene geriye gidelim)
yerine yahudi kelimesi kullanılması gereken kavramdır.kelimenin ortaya çıkışının ardında yahudi kelimesinin hakaret olarak algılanışı yatar.kullanımı, kadın yerine bayan demekle aynı şeydir.ayrıca;bir yahudiyi musevi olarak nitelemek,onu doğrudan, din ehli biri olarak görmektir.önyargının tillahıır.
(bkz: musevi değil yahudi)
musa'nın yolunda giden anlamına gelir. ırk bakımında ibrani olmayıp yahudiliği kabul edenler için kullanılır. yahudilik hem bir ırk hem de bir dine gönderme yaparken musevi yalnızca dine gönderme yapar.
yahudi ile karıştırılmaması gereken, aslında hiç de alakası olmamasına rağmen karırştırılan din mensubu. yahudilik bir ırktır ve yahudilerin milli dini museviliktir.
israil musevi şeriatına göre yönetilen bir devlet olmasına rağmen yahudilerin dörtte biri kadar kısmı museviliğe inanır. bu da ilginç bir gerçek.
bir diğer yanılgı da museviliği sadece yahudilere özgü sanmaktır. değildir misal musevi türkler de bulunur.
bir diğer husus ise museviler siyonist diye bir kural yoktur, israil devletinden hoşlanmayan bir çok musevi vardır, en büyük sosyalistler musevidir, milliyetçiliğe karşıdırlar lakin vatanseverlik konu olunca elbette vatanseverlerdir, musevi türk olunup vatan yine sevilebilir.
mensupları ağızlarıyla kuş tutsalar dahi günümüz müslümanların gözünde hep düşman ve nefret unsuru olarak yer alacak olan üç büyük dinlerden biri.
Tarihte hangı ülkede yaşasalar hiç bi ülkede sevılmeyen insanlar almanya ispanya rusya türkiye peki bunun nedeni nedir ?.
Müslümanın Muhammedi , hristiyanın isevi diye anıldığı memlekette yahudiye verilen adlandırmadır. Normaldir , hatta yahudi yerine bunu kullanmamızı isterler.
AMERiKAN MUSEVi ÖRGÜTÜNÜ iFŞA EDiYORUM !!! TÜRKiYE'DE SiYONiST AYAKLARI

HADi BAŞLAYALIM ARKADAŞLARIM !!! NE GiBi iLiŞKiLERi VARDI MUSEViLERLE!

Kardeşlerim bakın yine karşınızdayım !anlatacaklarımı iyi dinleyin .tabii o yahudi ve obamanın sağ kolu olan zuckenbergin icadı facebook tan ve cıa icadı twitterdan çıkabilirseniz.

26 ocak 2004 tarih...

başbakan tayyip erdoğan 'a amerikan musevi örgütü tarafından ödül veriliyor, başbakan ödülü almak için newyork 'a uçuyor.

Newyork nasıl bir yer peki ?

gitmedim kankalar, ben Fatih'ten ümraniye'ye yürüyerek giden adamım.

Anlatayım biraz ama gitmedim haa!

Newyork yahudilerin baş şehridir. Dünyada en fazla komünist ve siyonistin yaşadığı yerdir newyork. Her 10 kişiden biri yahudidir. Aynı zamanda newyork tek dünya devletinin temsilcisi BM'nin kuruluş yeridir. Zaten kardeşlerim BM'yi kuranların çoğu komünist ve siyonistti, neyse daha sonraki yazılarımdan birinde BM'yi ele alırız, çirkin ve bir o kadarda gerçek güçlerini size gösteririm.

heee ne diyorduk en son ?

tamam tamam hatırladım, Amerikan musevi örgütünden bahsediyorduk.

Efenim amerikan musevi örgütü resmi açılışını 1906 yılında yapıyor. Ne kadar yahudilerin kendileri mağdur ayağına yatsa da Amerika başta newyork olmak üzere musevileştirilmeye çalışılıyordu.

Örgüt amaçlarını gizliyordu, bir amerikalıya gidip musevi örgütü veya siyonizm ile ilgili bir şey sorsanız sizi tükürükleriyle yıkamaya başlar, yıllık parça değişiminizde yapar üstelik.

Ben açıklanan amaçları birleştirdim;bakın açıklamakta çok zorladıkları amaçları neler;

1-dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşayan yahudilerin medeni ve dini hürriyetlerin kısıtlanmasını önlemek.

2-bu gibi hakların gasp edilmesi, kısıtlanması veya ihlal edilmesi durumunda ,mümkün olan her türlü hukuki yardımları yapmak ve uygun olan koruyucu tedbirleri almak

3-Ekonomik ,sosyal ve ekonomik haklardan ,eşit surette ,yahudilerin faydalanması temin etmek.

4-nerede yapılırsa yapılsın zulmün ağrılarını dindirmek ,yahudileri maruz kaldığı felaketlerden korumaya çalışmak.

Neymiş amaçları ?

Kısaca yahudinin zulüm görmesini engellemek (zulüm yok aslında ustalar) ve musevilik adına, yararına çalışanları korumak ve yükseltmek.

Ülkemin ,ünlülere iç çamaşırı atmayı hobi haline getiren güzel gençleri...

Bu zamana kadar Amerikan musevi örgütünün ödül verdiği musevi olmayan tek isim ;başbakan erdoğan

şimdi bu fakir insan son cümlelerinden birini koyuyor ve bülent arınç'ın sözü ile yazısını tamamlıyor ;

tarih, 3 kasım 2002 seçimleri öncesi

Ve bülent arınç diyor ki ,

Şöyle bir hadisi şerif var....müslümanlarla yahudiler harp etmedikçe kıyamet kopmayacaktır. Bu harpte müslümanlar galip gelecektir.

öyle bir galibiyet ki yahudiler taşların ve ağaçların arkasına saklanacak ,ağaçlar haber verecektir ;

-ey müslüman arkama yahudi saklandı gel onu öldür diyeceklerdir.

Büyük çelişkiler devam ediyor(bu çelişkiler çoğu siyasal islamcı arasında yaşanır )

Çünkü AKP'li vecdi gönül ;

musevi düşmanlığının türkiye'de yeri yok diyordu.

Amerikan musevi örgütünün amaçları neydi peki ?

hatırlıyor musunuz ?dönün bakalım geriye !

Anladınız mı şimdi ?

FAKiR GAZETECiNiZ-realist boy (selamlar efenim )
musevi bir arkadaş varsa bana özelden ulaşabilir mi? merak ettiğim sorular var da kendisiyle konuşmak istiyorum. çok yardımcı olur.
Geçmiş yıllarda Katolikler ve Museviler kumar konusunda hoşgörülü ve hatta destekleyiciydi.