bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  çapraşık, gülünç olayları bir araya getiren komedidir.
  7 ... frozen hopes
 2. 2.
  Birbirine gevşek biçimde bağlı bölümlerden kurulu, taşlamalara dayanan, ezgili oyun.Bölümleri ya müzikli ya dramatik ya akrobatik ya kalın çizgili güldürü ya da değişik tablolardan oluşur. Yanılgılara ve olguların tuhaflığına dayandırılarak geliştirilir.
  2 ... speechbubble
 3. 3.
  (bkz: entrika komedisi)
  1 ... witch
 4. 4.
  15. yüzyılda fransada ortaya çıkan,
  alaylı ve taşlamalı şarkı..
  1 ... piano-forte
 5. 5.
  eğlence yönü ağır basan bir tiyatro türü. adını fransa'da bulunan bir köyden almıştır.
  ... vernon sullivan
 6. 6.
  o bir hoş geldin yazarı. o bir meslektaş. o bir mühendis adayı. o birr vodvill.. ***
  ... freedean
 7. 7.
  ilerde çok büyük adam olacak olan sözlük yazarı.
  ... kara gozlu bezelye
 8. 8.
  Meyhanelerde söylenen neşeli, alaylı, taşlamalı şarkı.
  ... vend avesta
 9. 9.
  Vodvil, toplumsal sorunları, mizahi bir yaklaşımla hicveden tiyatro türüdür.
  Vodvil türü, 18. yüzyılda sınıf farkının oluşması sonucu Fransa'da ortaya çıktı. içinde müzikal bölümler, dialoglar, monologlar, ve pandomim gibi değişik gösteri türleri barındırabilir.
  Komedi'nin alt türlerinden biri olduğu için komediyle pek çok ortak tarafı vardır. Ama bazı yönleriyle komediden ayrılır. Vodvilleri, genellikle mutlu sonla biterler. Hikayenin sonucunda olayların kaynaklandığı sosyal sorunlar ortaya çıkarılmaya çalışılır. Vodvil kişilerinin karakterleri detaylarıyla belirtilmez, belli özellikleri öne çıkarılmış abartılı karakterlerdir.
  Vodvil adının voix de ville (şehrin sesi) tamlamasından türetildiği düşünülmektedir.
  20. yüzyılda sinema türünün popülerlik kazanmasıyla, vodvil de tarihe karışmaya başladı. Sinemaya uyarlanmaya çalışılan vodvillerin de pek azı (Buster Keaton, Marx Kardeşler, Edgar Bergen, Al Johnsonhalk ve Charlie Chaplin'in oynadıkları) halk ve eleştirmenlerden beğeni topladı.

  Yirminci yüzyıl başında Amerika’da film endüstrisinin gelişimine koşut olarak vodviller seyirci karşısına çıktı. Tiyatro sahnelerinde seyirci karşısına çıkan kimi ünlü vodvil oyuncuları da beyaz perdede de yüzlerini gösterdiler. Buster Keaton, Marx Brother’s

  ( Groucho, Chicho, Harpo, Zeppo, Gummo kardeşler), Edgar Bergen, Al Johnson’un en ünlüleri oldukları rahatlıkla söylenebilir. Sessiz filmlerde, özellikle Charlie Chaplin’in filmlerinde “aşk” ve “kadınlara” ilişkin komik unsurlarla birlikte toplumsal eleştirilerin ele alınması vodvillerde toplumsal eleştirinin de yapılabileceğini gösterdi.

  Yirminci yüzyılda toplumsal eleştiri veren, yanlışları yeren vodvillerin sıklıkla kaleme alınmasının Chaplin filmleriyle sıkı ilişkisi vardır. Ancak toplumsal eleştiri vodvillerde örtük bir biçimde verilir. Oyunun dinamizmine, oyunsu keyfine engel olmayacak biçimde tasarlanır. Kimi eleştirmenler sinema endüstrisinin gelişmesi ile vodvil türünün tarihe karıştığını dile getirseler de, bu türün orta sınıf tarafından hala tutulmakta olduğu söylenebilir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Vodvil
  3 -1 ... mulayim
 10. 10.
  genelde türküler veya tekerlemeler içeren danslı,müzikli,güldürücü kısa piyeslerdir.*
  1 ... sypro